Gardžiuokimės su… gargždiške Danguole BAUŽIENE
Gargždiškės Danguolės Baužienės šiltnamiuose šį pavasarį augo 6 000 pomidorų, 1 500 agurkų, 1 200 paprikų daigų. Juos įsigijusieji jau seniai skina derlių, o Danguolė papasakojo, kaip sudoroja savąjį. Ji negailėjo ir patarimų, kaip užsiauginti mėgstamų daržovių.
Danguolės a. a. mama irgi augino daržovių daigus ir jais pavasariais prekiaudavo Gargždų turguje. Be to, ji buvo puiki šeimininkė, kviesta ir į vestuves, ir į laidotuves, tad eidama šeimininkauti vesdavosi ir Danguolę. Nors mergina ir įgijo virėjos specialybę, pagal profesiją dirbo tik kelerius metus – sveikatos problemos privertė keisti darbą. Tad daugiau nei 30 metų Danguolė nuo ankstyvo pavasario sėja paprikas, pomidorus ir agurkus, anksčiau – ir įvairias gėles. „Prieš 5–6 metus ūgtelėjusius daržovių daigus išdaigstydavau į lysves ir į turgų veždavau išrovusi. Tačiau pirkėjai nori patogumo – dabar sodinu į plastikinius vazonėlius. Kad geriau augtų, pirkėjams patariu šiltnamyje sodinti taip, kaip darau pati: iškasti duobutę, į ją įdėti po saują perpuvusio mėšlo, pelenų, maltų kiaušinių lukštų, sumaišyti ir palaistyti“, – pasakojo Danguolė.
Ji sakė, kad sumalti kiaušinių lukštai padės, jei pomidorų galiukai vasarą pradeda pūti, kai trūksta kalcio. Jokių trąšų, išskyrus dilgėlių raugą, daržovių daigų augintoja nenaudoja, niekuo nepurškia ir nuo ligų. Pomidorus laisto kartą per savaitę, o vienam kerui nepagaili 10 litrų vandens. Šiuo metu agurkų derlius jau baigiasi, raugintų ir marinuotų agurkų atsargos žiemai Danguolės jau paruoštos, tačiau kitame šiltnamyje – 60 pomidorų kerų. 20 veislių pomidorai derės dar ilgai. Užpernai net Kalėdoms gargždiškei pavyko nusiskinti vieną kitą šviežią.
„Mėgstu žaisti su pomidorais ir daryti sultis. Išimu sėkleles, nulupu odelę, susmulkinu smulkintuvu, įberiu truputį druskos, pakaitinu ir supilu į stiklainius. Į kiekvieną įmetu po lauro lapą“, – receptu dalijosi Danguolė, pernai užkonservavusi apie 20 litrų pomidorų sulčių. Kasmet ji daro ir pomidorų padažą. „Vyras jį kabina šaukštais, – šypsojosi mėgstanti maistą ruošti moteris. – Išbandžiau padažui ir geltonuosius pomidorus. Šiuo padažu mėgstu marinuoti vištieną. Ji būna švelnaus skonio.“
Žinoma, viename stiklainyje gali būti spalvų ir skonių žaismas. Agurkų su pomidorais marinatui, pasak Danguolės, reikės 1 l vandens, 1 šaukšto druskos, 4 šaukštų cukraus, 100 g acto, krapų, petražolių, garstyčių grūdelių, česnako skiltelės. Užvirtą marinatą ji užpila ant agurkų ir pomidorų, palaiko, kol atauš, nupila, pakaitina ir vėl užpila. Užsukusi dangtelius stiklainius šiltai užkloja, o kitą dieną išneša į rūsį. Jame ne tik konservuotos daržovės, bet ir obuolių ir slyvų kompotai, pagardai, kuriais vaišina sūnaus šeimą ir svečius.
Tiems, kurie labiausiai vertina šviežias daržoves ir jų nori užsiauginti patys, o dar mėgsta eksperimentuoti, galbūt pravers Danguolės patarimas, kaip paruošti agurkų, pomidorų ar net paprikų sėklas. „Jeigu patiko koks nors pomidoras ar agurkas, bet nežinote jo veislės, kitiems metams sėklų galite pasiruošti patys. Kai sunoks apatinė pomidorų kekė, pasirinkite pirmą subrendusį pomidorą, išimkite sėklas, jas užpilkite vandeniu ir palaikykite apie 4 dienas. Nupylę vandenį sėklas išdžiovinkite ir saugokite sausoje vietoje, kol reikės sėti. Jei rinksitės agurką sėkloms, tai irgi patį pirmą nuo apačios“, – iš pusseserės agronomės gautu patarimu su „Bangos“ skaitytojais pasidalijo Danguolė.
—
Pjaustytų agurkų salotos žiemai
Reikės 1,5 kg agurkų griežinėliais, 300 g svogūnų, 2 skiltelių česnako, saujos krapų, pusantro šaukštelio druskos, 3 šaukštų cukraus, 20–30 gramų acto, 3 šaukštų aliejaus.
Palaikyti 2–3 val. viską sumaišius. Sudėti į sterilius stiklainius ir puode pakaitinti 15 min.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.