Geriausia, kas galėtų nutikti

Šiemet ruduo neskubėjo auksinti medžių – paliko lapkričiui tiesioginę jo funkciją nukrėsti lapus. Taigi gamtoje pamažėle spalvinami įspūdingi peizažai, kuriais galime grožėtis ne vieną dieną. Ši gamtos spalvų terapija turėtų nustelbti nerimą, stresą užgriuvus naujai pandemijos bangai. Turėtų skatinti džiaugtis šia akimirka, užuot nuogąstavus, kas dabar bus.

Žmogaus amžiaus tarpsniai poetiškai lyginami su metų laikais. Taigi daliai šalies visuomenės (apie 700 tūkstančių) atėjo jos laikas – spalvingas gyvenimo ruduo. Skirtumas – į gyvenimo pavasarį nebesugrįši. Senėjimas neišvengiamas, bet priimame jį skirtingai.

Penktą dešimtį metų kone įpusėjusi Seimo narė viešumoje neslėpė nuostabos, kad vienos rajono seniūnijos bendruomenė, pakvietusi į renginį, ją pasveikino su Tarptautine pagyvenusių žmonių diena… Ir sulaukus 60-ies mums atrodo, kad turime daug laiko. Bet gal tik atrodo, kad turime neišsenkančių resursų džiaugtis jaunyste? Visgi žmogaus gyvenimo ruduo, dėl medicinos mokslo pasiekimų ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, yra žymiai ilgesnis. Vyresnio amžiaus žmonių daugėja, dalis jų aktyviai dalyvauja visuomeniniame, politiniame gyvenime, dargi neapleidžia ir karjeros darbe.

Antai 77-erių metų Seimo narys Antanas Vinkus, išrinktas kretingiškių, ryžosi valstybės valdyme dalyvauti dar vieną kadenciją. Pagal parlamento statutą, kol dar neišrinktas Seimo pirmininkas, jis – vyriausias šalies parlamento narys – vakar pirmininkavo naujos kadencijos pirmajam Seimo posėdžiui.

Klaipėdos rajone kiekvienas savo aplinkoje pažįstame energingų aštuoniasdešimtmečių ir net vyresnių, kurie žavi savo apsiskaitymu, gebėjimu naudotis naujomis technologijomis, pomėgiu minti dviračio pedalus, džiugina entuziazmu dalyvaudami saviveikloje, stebina įžvalgiu protu svarstydami visuomenės, politikos, kultūros aktualijas.

Senjorus turėtų pakylėti pasaulį nustebinę unikalūs JAV prezidento rinkimų rezultatai: 77-erių metų Joe Bidenas nugalėjo trejais metais jaunesnį Donaldą Trumpą. Ir jis yra vyriausias kada nors Jungtinių Valstijų išrinktas vadovas.

Modernioje visuomenėje senstama kitaip, netgi šis procesas apibūdinamas kitaip: nebe senėjimas, bet amžėjimas. Kalbininkai nepeikia šio darinio, pritaria, jog tai švelnesnis, mažiau įžeidus pasakymas.

„Pasenti ir būti senam turėtų būti kaip apdovanojimas, karūna. Tai yra geriausia, kas tau galėjo nutikti, nes kiek miršta nepasenusių“, – teigia pozityvumu garsėjanti žurnalistė Edita Mildažytė.

Paguoda sparčiai senstančiai visuomenei?

Užimtumo tarnybos duomenimis, pastarąjį dešimtmetį 60–64 metų amžiaus asmenų išaugo apie 37 tūkst. Šiuo metu šalyje darbo ieško 29,8 tūkst. asmenų, kuriems iki pensijos liko mažiau nei 5 metai. Taigi 60 proc. daugiau nei 2019 m. Spalio pradžioje darbo neturinčių gretose buvo 60,5 tūkst. asmenų, vyresnių nei 54 m. Per metus ši amžiaus grupė pagausėjo 24 tūkst.

Likus 5 metams iki pensijos beveik pusės (45,9 proc.) darbo ieškančių asmenų stažas – tik iki 10 metų, o 27,9 proc. – 10–20 metų. Neturinčių darbo stažo ir turinčių iki 1 metų Užimtumo tarnyboje registruota 1,6 tūkst. (10,2 proc.) priešpensinio amžiaus darbo neturinčių asmenų. Skirtingai žengiama į auksinį rudenį… Betgi per gyvenimo vidudienį užsidirbtas turtas turėtų maitinti senatvėje. Tai argi gali būti ramus, džiaugtis sulaukęs auksinio gyvenimo rudens, kai nežinai, kuo sotus būsi?

Apie gyvenimo žiemą geriau negalvoti. Kai žmogus atsistoja ant gyvenimo slenksčio, jis tampa pažeidžiamiausia visuomenės dalimi, kai kuriais atvejais neturintis pasirinkimo. Tokią išvadą verčia daryti šiandieninė realybė: kaip lapai nuo koronaviruso krenta senoliai kai kuriuose socialinės globos namuose, ligoninėse. Ir ne tik dėl to, kad „turi gretutinių ligų“. Skausmingai nejauku buvo klausytis vienos savivaldybės socialinės globos namų gydytojos pagalbos šauksmo per televiziją: koronavirusu susirgusių globotinių nenori priimti nė viena ligoninė.

Ar jie nebepateisina savo buvimo ir tapo per sunki našta valstybei? Ir kas gali spręsti, kam mirti?

Virginija LAPIENĖ

„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių