• 9 gruodžio, 2021
|

Girtuoklis irgi žmogus

Besniegė šilta žiema pavojingesnė nei speiguota ne tik suskubusiems žiedus sukrauti augalėliams, bet ir žmonėms, palaužtiems alkoholizmo. Viduržiemy, šviečiant saulutei, nuvirtus pakelėje gali niekas nepaklausti, ar tau nešalta. Juk gali pasirodyti, jog esant keliems laipsniams šilumos, girtuoklis išsiblaivys ir pareis, kur jam reikia.

Sunerimti verčia anos savaitės įvykis su Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventoju, kuris prisigėręs išvirto iš neįgaliojo vežimėlio ir vienmarškinis gulėjo ant žemės prie kiosko, esančio netoli šios įstaigos. Nelaimėlis drybsojo ne vietoje: ne globos namų teritorijoje, bet už jos tvoros, už keliolikos metrų. Todėl nei darbuotojas, nei laikinai pareigas einanti įstaigos vadovė neskubėjo jam padėti. Jos manymu, esant keliems laipsniams šilumos, nieko nenutiks ir viduržiemy nuvirtus ant žemės – išsiblaivys ir sugrįš. Be to, jis alkoholikas, savanoriškai pasirinkęs tokį gyvenimo būdą, jau nušalęs galūnes. O sergančių priklausomybe čia septintadalis gyventojų – trūksta darbuotojų, kad iš visų pakampių surinktų prisigėrusius. Taigi apie nelaimėlį, vienmarškinį sausį gulintį lauke, darbuotojams pranešusi „Bangos“ skaitytoja pati ir iškvietė greitąją, kuri pargabeno į globos namus girtą gyventoją. Betgi ši socialinė įstaiga, išlaikoma mokesčių mokėtojų pinigais, paslaugas teikia visą parą. Ji atsakinga už kiekvieną gyventoją.

Atsakomybės, tvarkos buvimu šiuose globos namuose abejoti verčia ir praėjusio savaitgalio įvykis, kai Gargžduose į gatvę netikėtai išėjusį šios įstaigos gyventoją partrenkė ir sužalojo automobilis. Netrukus partrenktasis mirė. Jeigu tikėti „Bangos“ skaitytojais, tai jis nuolat vaikštinėdavęs ne tik Gargžduose, bet ir Vėžaičiuose su „bambaliu“ rankose, dažnai negrįždavęs į įstaigą nakvoti.

Laikina šios įstaigos vadovė teisinosi, jog negali varžyti priklausomybe sergančių gyventojų laisvės. Bet ar tokia „demokratija“ nevaržo kitų čia gyvenančių žmonių laisvės, netrukdo oriai gyventi? Kaip jie jaučiasi šalia nevaržomų apgirtusių alkoholikų? Kodėl jie gali daryti ką nori? Juk visi žinome, kad socialinės įstaigos gyventojas privalo laikytis nustatytos tvarkos. Ką veikia užimtumo specialistai? Ar ne jų pareiga planuoti priklausomybe sergančių gyventojų dieną, užsiėmimus, kad atitrauktų jų dėmesį nuo alkoholio? Dabar atrodo, kad globos namuose alkoholikai nevaržomai demonstruoja savo gyvenimo būdą, o darbuotojai bejėgiai. Juolab kad laikina šių globos namų direktorė nepasakė, kaip reikėtų keisti bauginančią situaciją.

Norėjosi gauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistų komentarą, ar iš tiesų patvirtinta tvarka, kad už socialinės įstaigos tvoros nugriuvusį jos gyventoją jau nebeatsako darbuotojai. Tačiau ministerija klausimą persiuntė rajono Savivaldybei, kuriai priklauso V. Gaigalaičio globos namai.

Alkoholikas savo pavyzdžiu rodo, kaip nereikia gyventi. Tačiau jo gyvenimas nepaneigia žmogaus – ir girtuoklis, alkoholikas yra žmogus, jam reikia padėti, su juo bendrauti. Juk gyvename bendruomenėje, todėl esame atsakingi vieni už kitus. Priešingu atveju nužmogėsime.

Prieš metus su Gargždų gyventojais susitikęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patenkintas dėstė, jog, pakeitus alkoholio prekybos tvarką, sumažėjo alkoholinių psichozių. Gal ir sumažėjo, bet alkoholikų – tikrai ne. Nebent jie iškeliavo anapus, kaip praėjusį savaitgalį Gargžduose.

Psichologai, psichoterapeutai tvirtina, jog alkoholizmo neįveiksime girtuokliavimo valdymo technikomis – jis nepaveikiamas jokiomis technikomis. Reikia pirma pripažinti. Ir atpažinti. Reikia pagalbos ir palaikymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių