• 18 rugpjūčio, 2022
|

Holokausto pradžios Lietuvoje minėjimas Gargžduose – ten, kur viskas prasidėjo

Birželio 23 d. Gargžduose vyks 80-ųjų Holokausto pradžios Lietuvoje metinių minėjimas.  1941 m. birželio 24 d. vokiečių gestapo, SD ir policijos pareigūnai Gargžduose sušaudė 200 vyrų. Beveik visi sušaudytieji buvo žydų tautybės. Šios žudynės buvo pirmosios masinės žydų žudynės Lietuvoje.

Žydo Davido Lamos dukters Rakelės vestuvės 1937 m.

Minėjime dalyvaus Lietuvos Respublikos Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas, Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorius Matthias Sonn, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilchrist, Izraelio ambasadorius Lietuvai Yossef Levy, Lietuvos Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kuklianski.

„Gargžduose prieš šiuos tragiškus įvykius daugiau nei pusė gyventojų buvo žydai, kurie čia dirbo, kūrė verslus, augino vaikus, žaidė futbolą. Šiandien žydų bendruomenės Gargžduose neturime. Simboliška, kad 80-ųjų Holokausto pradžios Lietuvoje metinių minėjimas vyks ten, kur viskas ir prasidėjo– Gargžduose. Ši tragedija itin stipriai paliečia, skaitant žydų, kurie čia gyveno istorijas. Tai buvo paprasti žmonės, kurie su šeimomis kūrė ateitį mūsų mieste. Kviečiu visus atvykti į minėjimą ir pagerbti žuvusiuosius. Turime kalbėti apie šiuos įvykius, juos prisiminti, kad tai daugiau niekada nepasikartotų“,  – sako meras Bronius Markauskas.

Viena iš šeimų, kurios gyvenimą sugriovė Holokaustas – Davido Lamo. Gargždų krašto muziejaus duomenimis, tai buvo Gargždų žydų bendruomenės narys, žydų pradžios mokyklos mokytojas, kurį, kaip pasakojama atsiminimuose, labai mėgo lietuvių ir žydų vaikai. Jis taip pat vadovavo žydų vaikų chorui. Su visa šeima jis gyveno pačiuose Gargžduose, turėjo tris vaikus: Rakelę, Nathaną ir Jashą. Yra išlikę medžiagos, rodančios, kad Davido Lamo šeima artimai bendravo ne tik su miestelio žydų šeimomis, bet ir su lietuvių inteligentija: Kiaunėmis, Triušiais, Sadauskais ir kitais. Davido Lamos šeimos likimas tragiškas – jie, kaip ir daugelis miesto žydų, tapo Holokausto aukomis, o pats Davidas buvo tarp pirmųjų Lietuvoje sušaudytų žydų. Jis nužudytas 1941 m. birželio 24 d. Gargžduose.

Holokausto pradžios Lietuvoje 80-ųjų metinių minėjimas Gargžduose prasidės 12 val. buvusios sinagogos vietoje prie kino teatro „Minija“, po to vyks eisena iki žydų žudynių ir užkasimo vietos šalia autobusų stoties.  12.30 val. minėjimo tęsinys prie memorialo aukoms atminti, kuriame dalyvaus Vyriausybės, žydų bendruomenės atstovai, o 14 val. lauks ekskursija su gide Monika Vasyliene (rinktis prie Gargždų krašto muziejaus).

Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių