Į miesto šventės kritiką rengėjai nesigilina

Po Gargždų miesto 762-ojo gimtadienio renginių praėjus daugiau nei savaitei, šventės atgarsiai vis dar nerimsta. Lėkšta edukacinė programa ir į prekybininkų mugės šurmulį „įkištas“ vaikų koncertas – tokios replikos į organizatorių daržą nuskriejo po vaikams skirtos šventės dalies. Kiti iki šiol nesupranta, kodėl buvo būtina dubliuoti šventes Gargžduose ir Klaipėdoje.

Nors gimtadienio rezultatų kultūrininkai dar neaptarė, rengėjai didelių klaidų nemato, jiems priekaištų neturi ir rajono valdžia. Nepatenkintiesiems kitąkart siūloma atsipalaiduoti – šokti ir dainuoti.

Sceną paliko nepašokę

„Bangos“ redakcija sulaukė skaitytojų atsiliepimų, esą miesto šventės darosi primityvios, o Gargždų kultūros centro meninį lygį seniai nustelbė rajono kultūros centrai. Dalyviams pro akis neprasprūdo net festivalis „O mes – vaikai, o mes – pasaulis“. Regis, pačių vaikų sukurtai programai tėvai neturėjo būti priekabūs, bet… Vienas „Minijos“ progimnazijos pirmokų šokių kolektyvas liko nepasirodęs: užlipę ant scenos vaikai sužinojo, kad neveikia jų kompaktinis diskas, ir nukabinę nosis išsiskirstė. Pirmokės mama Roma Litvinaitė pasakojo, kad situacija atėmė žadą: „Mūsų vaikų mokytoja tądien negalėjo dalyvauti šventėje, todėl kompaktinį diską su šokio muzika įdavė vienai mamai. Ji prieš renginį nuėjo prie garso operatoriaus ir paprašė patikrinti, aš veikia. Jai buvo atsakyta, kad dabar renginys ir reikia ateiti tik prieš pasirodant, patikrinti negalima. Kai vaikai jau užlipo ant scenos, paaiškėjo, kad diskas neveikia.“ Filmuoti pasiruošę tėvai užfiksavo žodžius: „Dėl techninių kliūčių šio kolektyvo pasirodymo neišvysime.“ Kodėl nebuvo pasiūlyta vaikams pasirodyti vėliau, ar nebuvo galima visiems žinomos „Čaka čaka“ muzikos surasti internete? Tėvams po renginio beliko papuoštus vaikus raminti ir saldainiais užglaistyti nesėkmę.

Pagalbos neprašė

Gargždų kultūros centro darbuotojai incidentą vertina kitaip. Renginių organizatorė-vadybininkė Rasa Astikaitė-Genčas tikino tik praėjusį penktadienį sužinojusi apie pirmokų nesėkmę. „Susisiekiau su viena iš vedėjų. Ji paaiškino, kad ant scenos užlipusi klasės atstovė vaikams pasakė, jog pasirodymo nebus“, – aiškino ji. Esą organizatorių niekas neieškojo.

Kultūros centro garso ir šviesų operatorius Egidijus Paulauskas irgi nebuvo linkęs priimti tėvų kaltinimų: „Turime du kompaktinių diskų grotuvus: per vieną leidžiama muzika transliuojama scenoje, kitame jau įdėtas diskas kito kolektyvo pasirodymui. Diską atsinešusiai moteriai liepėme ateiti vėliau, bet ji atėjo tik prieš pat pasirodymą. Paaiškėjo, kad ten ne CD, o DVD formatu įrašyta daina, taigi ji negrojo. Prašėme duoti atsarginį variantą, bet jo neturėjo.“ Anot specialisto, ne vieno kolektyvo atstovas dar prieš renginį pasitikrino laikmenas, tačiau tai daryti vykstant darbui yra sudėtinga. Esą įprastai kolektyvų vadovai atsineša ne tik CD, bet ir USB atmintinę, kiti net po tris laikmenas atsargoje turi. „Visko per mūsų praktiką yra buvę. Esu pats youtube.com svetainėje ieškojęs ir radęs reikiamą dainą, esame „perstumdę“ kolektyvus, kai kažkas nespėjo iš tualeto pareiti ir pan. Čia moteris sutriko, susinervino ir nuėjo.“

Savo jėgomis pasitiki

„Renginys tikrai gerai praėjo. Nemanau, kad komentarai turėtų būti apeliuojant į vieno kolektyvo užlipimą. Atsakomybę turi prisiimti patys klasės vadovai: žinoti, kokioje laikmenoje muziką atsineša. Negali garso operatoriai turėti 30 kažkokių grotuvų prisidėję, kurie tiktų subraižytiems ar dar kokiems diskams. Žmonės dirba ir renginio metu jau nereikėtų prašyti tikrinti. Menkniekis čia. Man tie komentarai atrodo iš piršto laužti. Žmonės turėtų džiaugtis, kad visumoje viskas buvo gražu. Eisena praėjo, visi šoko, dainavo, linksminosi, oras buvo puikus“, – apibendrino Kultūros centro renginių režisierius Vaidas Kvedaras.

Pernai prieš pat miesto gimtadienį centrą paliko dvi neilgai jame dirbusios specialistės, taigi V. Kvedaras anąkart perėmė jų juodraščius ir stygavo miesto gimtadienį. Paklaustas, ar po šio renginio padarė kokių išvadų, režisierius sakė pasitikintis savo jėgomis: „Nėra kokių čia tų išvadų darytis, tiesiog toliau dirbti. Be to, visada reikia atsižvelgti į finansus – kokie duodami, iš tokių ir darai. Gali čia putų šou padaryti, bet tai kainuoja.“ Pagalbos prašyti nesiruošiama. „Visuomenę kviečiame į eisenas. Artėja „Obuolių fiesta“, tegul ateina kolektyvai, daugiabučių kaimynai, sukūrę savo obuolių skulptūras. Bet jie juk tenorės ateiti į šventę. Visuomenė turi prisidėti savo atėjimu. Žmonės neteisia teismuose, į krepšinio aikštelę vietoje žaidėjų nebėga. Žaidėjai tam yra pasirengę. Mes irgi taip pat, – aiškino diplomuotas teatro režisierius. – Klaipėdoje garbės piliečių apdovanojimus, „Padėkos kaukių“ įteikimo ceremoniją, „Albatroso“ apdovanojimus režisuoju, ir visiems viskas gerai. Susidaro įspūdis, kad Gargžduose yra būrelis žmonių, kuriems viskas iš principo nepatinka. Pirmą kartą gyvenime susiduriu.“ Jis replikavo ir tiems, kurie įmantriai tentu už 10 000 Eur papuoštą Kultūros centrą dabar mato kaip statybų aikštelę: „Jei kažkam tokios asociacijos, tai tik parodo intelektą.“


 

  • Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė šiemet pirmus metus buvo atsakinga už miesto gimtadienio renginius. Ji pirmadienį „Bangai“ teigė, kad kol kas su kultūros darbuotojais dar nebuvo susitikusi ir oficialiai šventės neaptarė. „Kiek­viena šventė turi savitą veidą, jos neturi būti vienodos. Turbūt taip nebus, kad visiems įtiktų. Manau, kad ši šventė buvo originali“, – vertino vicemerė. Anot jos, išties reikėtų pasvarstyti dėl gimtadienio datos, mat džiazo festivalį tą savaitgalį rengusi Klaipėda nuviliojo nemažai žiūrovų. Visgi, jos nuomone, pasiteisinęs sprendimas gimtadienį ir vaikų festivalį rengti vienu metu. „Įvertinant renginio kokybę ir biudžeto lėšas, manau, kad geras sprendimas kartu daryti“, – sakė V. Riaukienė.

 


Gargždų miesto šventės organizatorių prašau palikti vaikus ramybėje – jie ne daiktai jūsų poreikiams tenkinti. Nekritikuosiu aš tos jūsų vadinamos šventės, seniai esu nuo jos atsiribojęs ir uždėjęs kryžių ant gargždiško primityvumo, kai edukacine programa vaikams vadinamas lėktuvėlių karpymas, kai bendras kultūrinio, meninio lygio atsilikimas nuo Dovilų, net Vėžaičių kultūros centrų matuojamas šviesmečiais.

Tiek to. Man, kaip gimusiam Gargžduose, čia užaugusiam, tai nebeįdomu. Bet būkit malonūs – palikit vaikus ramybėje. Nedarot šventės vaikams, tai ir nepainiokit jų į savo reikalus, nebandykit vaikų nemokamu darbu užkaišioti visiško programos skurdumo ir mijiškumo. Šventė vaikams ir turi būt vaikams, su visu rūpesčiu ir dėmesiu jiems. Dabar pralaikote mažius septynmečius saulėje tris valandas, kad į sceną išeitų be laukimo kankynės, tačiau sugebate dar užlipusius ir pavaryti namo: „Vaikučiai, nepasileidžia diskas, eikit namo.“ Garso operatoriams paimti mokytojų atneštą diską prieš renginį ir patikrinti – per aukštas pilotažas, čia Dovilų lygis bandytis diskus prieš renginį, mokytojai turi žinot, kad diskas veiks? Tačiau net visagalio „Google“ laikais nepabandyti atsisiųsti iš interneto tą tikriausiai ne itin unikalią muziką yra paprasčiausias apsileidimas, nusispjovimas į vaikų savijautą ir laikymas juos elementariais daiktais, tenkinančiais suaugusiųjų poreikius.

Atsiprašau už kritiką, kurios nemėgstu ir nereikščiau, bet nepagarbus elgesys su mažaisiais suteikė indulgenciją. Pagerėjimo nesitikiu, bet tikiuos, kad tėveliai pagalvos kitais metais prieš leisdami mažuosius į šį juos išnaudojantį ir vaikams neskirtą renginį.

Erlandas PAPLAUSKIS


Žinau, kad 2013 metais jubiliejinė Gargždų miesto šventė buvo įvairi, gausi, įdomi. Tačiau po to sekusios dvi miesto šventės – tiek įvairovės, tiek turinio atžvilgiu – vis skurdesnės. Su šeima, vaikais dalyvavome gargždiškių eisenoje, po jos pabandėme pažiūrėti, ką įdomaus galėtume pamatyti, kur dalyvauti… Deja, radome tik batutus…

Taip vadinamas vaikų festivalis – „turgelio“ vidury, tarp prekystalių, kaip fonas besivaišinantiesiems, besiperkantiesiems, per garsi muzika suaugusiesiems, ką kalbėt apie vaikų ausytes, vaikai greitai pavargo stovėti. Tikėjomės, kad, kaip ir visose šių dienų šventėse, rasime kūrybinių užsiėmimų vaikams erdvę. Deja. Du Laisvalaikio centro stalai su dviem elementariomis užduotėlėmis gal ir tiktų kelis šimtus gyventojų turinčio kaimo, kur renginį organizuoja viena bibliotekininkė, renginiui, bet Gargždams – rajono centrui – tai daugiau nei skurdu. Pamenu, praėjusių metų Vėžaičių Oninių vaikų kiemas buvo dešimt kartų įvairesnis, kūrybiškesnis… Atrodo, kad rajono švietimo ir kultūros įstaigos būtų tiesiog išmirusios… Žinau, kad Gargžduose yra buvę puikių renginių vaikams, žinau, kad Gargžduose yra organizacijų, asmenų, kūrybiškai dirbančių su vaikais, bet kodėl jie nepakviesti, nesuorganizuoti per pagrindinę metų šventę?

Mano nuomone, Savivaldybės organizuojamas ir biudžeto finansuojamas renginys turėtų būti labiau atsakingas turinio požiūriu, ypač kai jis pateikiamas vaikams. Užuot gąsdinus vaikus išgalvotais pseudo mitologiniais dievais ir demonais, būtų kur kas naudingiau – ir vaikams, ir suaugusiesiems – remtis Gargždų istorija (skirtingais laikotarpiais, asmenybėmis), etnografija, patriotizmu, galiausiai 4 vandenų temai taip tinkančia ekologine tema. Esu studijavusi religijotyrą ir, mano nuomone, norint teisingai pasiremti mitologija, reikia įdėti labai daug darbo ir išmanymo, profesionalumo, kuris priklausytų kultūros darbuotojams. Paviršutiniškas pasinaudojimas yra profaniškas ir tinkantis gal mokyklos šventėms, bet ne miesto lygio renginiui.

Giedrė MOGILAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių