Jaunoms šeimoms įkurtuves priartina parama būstui

Jaunos šeimos dažnai svajoja nusipirkti ir puoselėti savo namus. Šią svajonę lengviau įgyvendinti padeda galimybė gauti iki 30 proc. valstybės paramą būstui įsigyti. Pernai Klaipėdos rajono savivaldybėje išnagrinėti 525 prašymai ir suformuotos 293 pažymos dėl paskatos pirmajam būstui. Ja jau pasinaudojo 171 šeima. Pasak jų, ši pagalba leidžia įsitvirtinti rajone bei sėkmingai čia dirbti ir įgyvendinti įvairius sumanymus. Iki šiol daugiausia norinčiųjų įsikurti buvo Gargžduose ir Sendvario seniūnijoje. Tačiau jaunus žmones suglumino šių metų permainos – Gargždų miestas nebepatenka į regioną, kuriame galima gauti subsidiją būstui įsigyti.

Palengvino naštą bankui

Subsidija būstui įsigyti rajone jau pasinaudojo 171 šeima. Štai gargždiškė Ernesta Badalova pastebi, kad atsiradus galimybei gauti paramą, šiek tiek pakilo ir būstų kainos. „Iš pradžių tikėjomės, kad nereikės pradinio įnašo. Tačiau džiaugiamės, kad gauta subsidija buvo iškart sumokėta dalis paskolos. Tai sumažino mėnesinę įmoką bankui. Mūsų paskola buvo apie 60 tūkst. eurų, o subsidija – apie 9 tūkst. eurų. Gimus vaikui pasinaudojome papildoma 5 proc. parama. Iš tikrųjų mūsų šeimai tai didelė finansinė paskata, kurią labai vertiname ir kuri palengvino finansinę naštą bankui“, – džiaugėsi jauna mama. Ji su vyru įsigijo butą Gargžduose. Rajono centrą sutuoktiniai pasirinko dėl darbo vietos bei dėl to, kad Gargždai yra švarus, saugus ir jaukus miestas, tinkantis šeimos gyvenimui.

Taip pat 20 proc. subsidija pasinaudojo ir jau praėjusiais metais įkurtuves nuosavame name atšventė gargždiškiai Aurimas ir Urtė Pakščiai. „Gimiau ir užaugau Gargžduose. Norėjosi čia likti, dirbti ir didinti rajono žmonių užimtumą. Tad organizuoju sportinius užsiėmimus, vedu paskaitas apie mitybą bei rajone įgyvendinu įvairius projektus“, – sakė 26 metų vyras.

Gargždai į regioną nepatenka

Šiais metais būstą galima įsigyti visame Klaipėdos rajone, išskyrus Gargždus. Kaip „Bangai“ šias permainas aiškino LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, valstybė subsidijuoja būstą tose teritorijose, kuriose kvadratinio metro normatyvinė vertė yra bent 65 proc. mažesnė už nustatytą didžiausią kvadratinio metro normatyvinę vertę visoje Lietuvoje. „Pagal Nekilnojamojo turto registre nustatytą 2020 metais taikomą didžiausią kvadratinio metro normatyvinę vertę (siekia 1 465 eurus) į finansinę paskatą galima pretenduoti tuose regionuose, kuriuose būsto kvadratinio metro normatyvinė vertė neviršija 512,75 eurų. Nors konkretaus perkamo būsto kvadratinio metro kaina gali būti ir kitokia. Nuo 2020 metų sausio 1 dienos, Registrų centrui patvirtinus nekilnojamojo turto normatyvines vertes 2020 metams, į regiono sąvoką Gargždai nepatenka, kadangi juose būsto kvadratinio metro normatyvinė vertė yra 520 eurų“, – detalizavo specialistai.

Gimęs ir užaugęs Gargžduose Deividas Daukšys sakė, kad ši naujovė šiek tiek suglumino. Mat jis planavo teikti paraišką dėl paramos būstui įsigyti gimtajame mieste. „Su žmona svajojome gyventi Gargžduose. Tačiau šių metų pokyčiai dėl galimos subsidijos pakoreguos planus ir žvalgysimės būsto kitoje, arčiausiai Gargždų esančioje vietoje. Noriu dirbti ir kurti rajone. Esu sukaupęs daugiau nei 6-erių metų patirtį informacinių technologijų srityje, aktyviai dirbu su įvairiais projektais“, – sakė gargždiškis. Jaunas vyras rajono centre norėtų pradėti veiklą, kuri suburtų ir įtrauktų rajono jaunimą domėtis informacinėmis technologijomis bei galimybėmis vykdyti individualią veiklą taip atskleidžiant savo gabumus.

Verta paminėti, kad jaunos šeimos, kurioms iki praėjusių metų gruodžio 31 d. buvo nustatyta teisė į finansinę paskatą, galės įsigyti būstą, nurodytą prašyme.


TAI ŽINOTINA

  • Klaipėdos rajone gauti subsidiją pirmajam būstui įsigyti, kaip ir visoje Lietuvoje, gali jaunos šeimos. Kaip „Bangai“ aiškino Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Inesa Vytienė, jauna šeima laikomi abu sutuoktiniai, registruotą partnerystę sudariusi pora arba vienas vaiką auginantis tėvas ar mama, kurie yra ne vyresni kaip 36 metų amžiaus.
  • Labai svarbu atsiminti, kad subsidija negali būti skiriama tuo atveju, jei abu iš sutuoktinių nuosavybės teise turi arba yra turėję gyvenamąsias patalpas ar jų dalį. Parama nesuteikiama ir tuo atveju, jei būstas perkamas iš artimų giminaičių (tėvų, senelių).
  • Skiriamos subsidijos dalis priklauso nuo to, ar šeima turi vaikų, ir kiek. Jaunos šeimos, neturinčios vaikų, pretenduoja gauti 15 proc.; turinčios 1 vaiką – gauti 20 proc.; turinčios 2 vaikus – gauti 25 proc.; turinčios 3 vaikus pretenduoja gauti 30 procentų dydžio paramą. „Jei šeima pagausėja (gimsta antras ar trečias vaikas iki tol, kol nors vienam iš tėvų sukanka 40 metų), galima teikti prašymą papildomai 5 proc. subsidijai gauti“, – pridūrė I. Vytienė.
  • Subsidija skaičiuojama nuo 87 tūkst. eurų sumos. Jeigu šeima perka brangesnį būstą, paramos procentai yra skaičiuojami nuo šių „lubų“.
  • Norint pateikti prašymą dėl subsidijos, pirmiausia reikia VMI deklaruoti turtą už praėjusius kalendorinius metus. Taip pat būtina tiksliai žinoti, kad bankas ar kredito unija tikrai suteiks paskolą būstui įsigyti ir kokia suma tai bus. Ir tik tuomet SPIS sistemoje, prie kurios prisijungiama per el. bankininkystę ar su el. parašu, pildomas prašymas paskatai pirmam būstui įsigyti regionuose.
  • Prašymai išnagrinėjami per 10 darbo dienų. Gavus pranešimą, kad pažyma suformuota, paskatos gavėjai per 15 kalendorinių dienų turi aktyvuoti banke ar kredito unijoje pažymą ir pradėti pirkimo procedūras.

Aistė NOREIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių