Kaip atgauti dūšią

Sakoma, kad sveikame kūne – sveika siela. Tačiau kaip šią harmoniją išlaikyti permainų laikais? Permainų, kurios kėsinasi į elementarų kasdienybės išgyvenimą: žirafos aukštumo paslaugų ir maisto kainos, rytą vakarą besikeičiantys valdžios pažadai amortizuoti pandemijos pasekmes pamažu alina ne tik kūną, bet ir dvasią. Psichologai skambina pavojaus varpais, kad mūsų psichinė sveikata nestabili, jie bando ištiesi mums pagalbos ranką, ragina neužsidaryti savo rūpesčiuose. Apie tai šiandieniniame laikraščio numeryje kalba Visuomenės sveikatos biuro specialistės.

Lietuvoje siautėja ne tik koronavirusas, sparčiai plinta artėjančių savivaldos rinkimų virusas. Nors kai kam tie rinkimai atrodo dar už kalnų – tik 2023 m., bet juk politikoje pasiteisina taisyklė, kad kas pirmesnis, tas gudresnis. Kol Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje buvo perstumdomos valdančiųjų kėdės, kol naujieji apsiprato su savo valdžios galimybėmis, opozicionieriai nesnaudė: nepuolė palaikyti nei buvusiųjų, nei esamųjų. Tarybos narys, opozicijos lyderis Sigitas Karbauskas pasirinko išbandytą kelią: kur du pešasi, ten trečias laimi. Praėjusį savaitgalį socialiniuose tinkluose paskleista žinia, kad rajone įsteigtas „Tautos ir teisingumo“ sąjungos Klaipėdos rajono skyrius. Pirmose gretose matome kai kuriuos buvusius „tvarkiečius“, savivaldos rinkimuose laimėjusius su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kuriam kartu“. Minėtos sąjungos įkūrėjas, Seimo narys Petras Gražulis, nors teismo ir nutvertas už skverno, bet kupinas naujos energijos vėl organizuoja vojažus po rajoną. Sarkastiškuose vaizdo siužetuose, platinamuose socialiniuose tinkluose, pliekia valdančiųjų darbus ir nedarbus. Nepatenkintiesiems, pykstantiems dėl neįgyvendinamų valdžios pažadų – apšviesti gatves, miesto įvažiavimus, pastatyti Gargžduose daugiafunkcį, suremontuoti Endriejavo kultūros namus, pabaigti Gobergiškės darželį – garantuota psichologinė pagalba. Nors kita vertus, ar daug žmonėms reikia? Galbūt ir išvardintos problemos užsimirštų, jei Gargžduose įsiterptų laukiamiausias prekybos centras. Štai šiomis dienomis Gargžduose pasklidus žiniai, kad itin brangiai parduotas sklypas Dariaus ir Girėno gatvėje, gargždiškiams vėl sukėlė viltį, kad jame įsikurs „Lidl“, o gal net dar pigesnis prekybos tinkas „Aldi“. Socialiniuose tinkluose komentatoriai dalijosi nuoskauda, kad štai aplinkiniai miestai jau turi „Lidl“, o Gargždai esą kaip nuskriausti, taip nuskriausti! Nors privataus verslo ir dar tokio stambaus vystymasis mažai priklauso nuo vietos valdžios, bet jei gargždiškių svajonė išsipildytų pirktis šiek tiek mažesnių kainų prekybos centre, šį „nuopelną“ politikai ramia sąžine galėtų įsirašyti į savo nuveiktų darbų sąrašą.

Visuomenėje sumaiščiai kelti įvykių, procesų rajone – nors vežimu vežk. Štai uždarė tris bibliotekos filialus kaimo vietovėse, štai pasklido žinia apie permainas kultūros cent­ruose, štai vėl gliaudoma sveikatos priežiūros įstaigų reforma – viskas, kas nėra aiškiai išsakoma, žmonių nuomonėse apipinama mitais ir gandais. Valdžia turi prisiimti pareigą apie permainas viešai kalbėtis anksčiau nei jos įvyksta. Sakote, kad kalbatės? Vadinasi, per mažai, jei nėra siekiamų rezultatų. Tai, kas sprendėjams, politikos diktuotojams atrodo savaime aišku, vykdytojams, vartotojams (o jie per rinkimus sprendžia) gali būti visiškai nesuprantama. Kad žmonės suprastų, palaikytų, įvertintų būsimas permainas, reikia ne tik gražių socialinių tinklų paskyrų. Apie nesusišnekėjimo paprasčiausią priežastį gali kiekvienas psichologas paprastai paaiškinti: jei vežimas statomas prieš arklį – gero nelauk. Perspektyvūs planai, siekiai įtvirtinti šiuolaikiškesnes struktūras gali užsitęsti arba visiškai tapti neįgyvendinami, jei nerandama bendra kalba su įvairiais visuomenės sluoksniais. Lengviausia įvardinti nesusipratėlius buduliais, bet tai tik pagilina, atitolina problemos sprendimą demokratinėje visuomenėje.

Dar spalvotos rudens dienos – savaitgalį nuvažiuokite į Veiviržėnus, Veiviržo slėnyje pasigėrėkite kūrybiškų žmonių sukurtu „Sekretu“. Pamatysite, dūšia pamažu atsigaus.

Vilija BUTKUVIENĖ

„Bangos“ redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių