Kariliono skambesys – Klaipėdos savitumo simbolis
28 metus karilionu grojantis K. Kačinskas atskleidė šio ypatingo muzikos instrumento specifiką: „Grojama kumščiais ir kojomis. Užsieniečiai groja ant rankų prisiklijavę pleistrus, nes rankos kenčia nuo nuospaudų. Ankstesnis karilionas, kurį išmontavo 2006 m., buvo kietesnis, tad ant klavišų likdavo ir kraujo lašų. Dviejų koncertų iš eilės niekaip negalėdavai pagroti. Geriausia avėti specialius lengvus, lanksčiu padu ir kiek įmanoma siauresnius batus.“
Klaipėdos kariliono festivalio koncertai birželio 24 d., trečiadienį, Laikrodžių muziejaus kiemelyje gali tapti puikia švente visai šeimai. Profesionalūs karilionininkai, kiti muzikantai dovanos net keturis koncertus. Nuobodžiauti neteks ir mažiesiems – nemokamuose edukaciniuose užsiėmimuose jie pasiners į lipdymo iš molio paslaptis.
„Ilgiausią metų dieną rengiamas trumpiausias vienos dienos Klaipėdos kariliono festivalis yra ypatingas, kaip ir pats muzikos instrumentas. Tai uostamiesčio savitumo simbolis, 1987 m. įkurdintas Klaipėdos centrinio pašto bokšte beveik 50 metrų aukštyje. 2006 m. senąjį karilioną pakeitė dabartinis. Lietuvoje yra tik du tokie muzikos instrumentai – tuo dar gali pasigirti Kaunas, – sakė Klaipėdos koncertų salės direktorė Danutė Žičkuvienė, kviesdama į birželio 24 d. vyksiančius keturis koncertus. – Kad vaikučiams nepabostų klausytis varpų muzikos, per 12 ir 15 val. koncertus juos užims keramikė Vida Daukšienė. Vaikai iš molio galės nusilipdyti varpelį, taip pat bus lipdomas vardinis festivalio medalis.“ Pasak organizatorių, nereikėtų bijoti ir vėsesnio oro – arbata ir kava suteiks jaukumo ir šilumos.
„Jau 28 metai kiekvieno šeštadienio, sekmadienio vidurdienį ir per šventes skamba Klaipėdos karilionas. Varpų muzika sklinda apie pusantro kilometro spinduliu, tad norintieji jos pasiklausyti atveria namų langus, išeina į balkonus, tačiau visi atspalviai geriausiai atsiskleidžia Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Profesionalūs karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius per metus sugroja apie 120 koncertų. Karilionas yra įkurtas pašto bokšte, o koncertų klausytis kviečiame į Laikrodžių muziejų. Festivalio dieną jo kiemelyje bus sumontuotas ekranas, klausytojai galės ne tik išgirsti, bet ir pamatyti, kaip atliekami kūriniai“, – kvietė nepraleisti progos pasimėgauti varpų muzika D. Žičkuvienė.
- Pasaulyje yra per 600 karilionų. Iš jų pusė Europoje. Tačiau karilionais negali pasigirti nei mūsų kaimynai latviai, nei estai. „Lenkijoje yra du karilionai, norvegai neturi savo muzikantų, todėl pas juos atvažiuoja groti danai. Danijoje karilionų daug, o daugiausia – Olandijoje – apie 200. Beje, net Senegale yra vienas. Pats didžiausias 77 varpų instrumentas – Niujorke. Mūsiškį sudaro 48 „Royal Eijsbouts“ Olandijos varpų liejykloje pagaminti bronzos varpai, sveriantys 5 tonas“, – pasakojo K. Kačinskas. Repeticijoms klaipėdiečiai turi keturių oktavų pratybų karilioną – treniruoklį su varpų skambėjimo simuliacijos mechanizmu.