Lankupiškiai ruošiasi poilsiautojų vilionei
Po ilgokos pertraukos Lankupių kaimo bendruomenės branduolys vėl susirinko savo namų salėje. Aktyviausi jos nariai praėjusio sekmadienio popietę oficialiai paskelbė apie įgyvendintą dar vieną projektą – kapitališkai suremontuotas buvusios mokyklėlės patalpas, kurios tapo gyvenamosiomis. Tai buvo šventė – lankupiškiai kartu su rajono valdžios atstovais, svečiais, rėmėjais džiaugėsi tuo, ką pavyko susikurti, ir atskleidė viziją – įkurti mažųjų laivelių prieplauką.

Pradėję nuo stogo, suremontavo iki apačios
Vienai iš pirmųjų Klaipėdos rajone įsikūrusiai Lankupių kaimo bendruomenei pavyko susitelkti ir įgyvendinti ne vieną svarbų projektą. Jauki bendruomenės namų salė – vienas iš jų. (Daug rūpesčių tuomet patyrė bendruomenei vadovavusi Liudgarda Žemgulienė). Beveik prieš 8 metus lankupiškiai, per Vietos veiklos grupę (VVG) gavę finansavimą, renovavo seno pastato viršutinio aukšto patalpas, kadaise buvusius kultūros namus. Čia suformuota ne tik šiuolaikiška, moderni erdvė susibūrimams, renginiams, bet ir įrengti trys miegamieji, virtuvė. Taigi atsirado galimybė apgyvendinti svečius. Bet prieš tai jau buvo pakeistas prakiuręs pastato stogas – tuo pasirūpino bendruomenės įkūrėjas Eugenijus Petukauskas.
Prieš kelerius metus uždarius šio pastato pirmame aukšte veikusią mokyklėlę, kurią mena tautodailininko Vytauto Grundulo išdrožinėta skulptūra, bendruomenė pasižadėjo neleisti sunykti ištuštėjusioms patalpoms. Parengus projektą ir per VVG gavus finansavimą – 90 tūkst. eurų, rajono Savivaldybei prisidėjus 18 tūkst. Eur, buvo atliktas kapitalinis remontas. Dabar 256 kv. m patalpose įrengti dviviečiai kambariai, sanitariniai mazgai – sukurta normali gyvenamoji aplinka. Šią rūpesčių naštą atlaikė jaunas bendruomenės pirmininkas Darius Birbalas. Pasak jo, tam skirtų lėšų neužteko – bendruomenės žmonės atliko darbų už 30 tūkst. eurų. Tai patalpų išvalymas, jų paruošimas remontui.

Beveik prieš metus baigus remontą dėl pandemijos įkurtuves teko atidėti. Tačiau jau pernai, rajono Savivaldybei su Lankupių bendruomene sudarius sutartį, čia karantino laikotarpiu izoliavosi gyventojai. Lankupiškiai neslėpė, jog tai buvęs nemenkas iššūkis – teko įvairias problemas spręsti ir netgi pamaitinti juos. Už šį bendradarbiavimą su Savivaldybe Lankupių bendruomenei įteikta vidaus reikalų ministrės padėka. Savivaldybės palaikymas, anot D. Birbalo, buvo labai svarbus, nes reikėjo lėšų žiemą išlaikyti patalpas.
Buvusios mokyklėlės patalpos atgijo
Rajono merui Broniui Markauskui, VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkei Raimondai Damulienei ir D. Birbalui perkirpus simbolinę juostelę, susirinkusieji apžiūrėjo įrengtas naujas erdves ir palygino su tuo, kas buvo iki tol. Anot D. Birbalo, lėšos buvo skirtos tik remontui, todėl reikėjo ieškoti rėmėjų, kad padėtų įsigyti baldus. „Mus parėmė UAB „Germanika“, kuri dovanojo 20 lovų, 10 spintų. Dėkoju direktoriui Rolandui Baltuoniui, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas. – Dar daug ko trūksta, bet svarbiausia, kad atnaujintos patalpos, kurios jau įveiklintos. Mes gi dirbame visuomeniniais pagrindais.“ R. Damulienė patikino, jog „Germanika“ – socialiai atsakinga įmonė.
Šalia pastato įrengta scena – pakyla, kuri labai pravers bendruomenės renginių metu. Lėšų tam skyrė Žemės ūkio ministerija. Labai svarbūs ir nuotekų valymo įrenginiai.
Vasaros viduryje atnaujintose patalpose buvo įsikūrusi vaikų vasaros stovykla, kurią inicijavo bendruomenė „Priekulės ainiai“. Lankupiškiai džiaugėsi, kad tuomet jaunimo šurmulys pagyvino kaimą. „Susidomėjimas mūsų patalpomis prasidėjo dar nepaskelbus žinios apie moksleivių vasaros stovyklas – ateityje čia jos veiks“, – neabejojo D. Birbalas.
Įkurtuvėse dalyvavusio Lietuvos menų ir mokslo asociacijos „Vydūno šviesa“ prezidento Vilimanto Zablockio nuomone, buvusios mokyklėlės remontas – tarsi kultūrinė reinkarnacija. Jis linkėjo lankupiškiams užsidirbti pinigų ir įgyvendinti svajones. Svečias atskleidė savo rūpestį, kaip sutvarkyti Vydūno senelių kapą senosiose šio kaimo kapinaitėse. V. Zablockis įteikė padėką D. Birbalui už reikšmingą kultūrinę veiklą. Jo bendramintė poetė Ona Jokūbonienė skaitė savo eiles.
Kuria gerą aurą
Renginio vedėja Diana Ciparienė, Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja, kuriai nuo jaunystės savas šis kaimas, pastebėjo, kokie gabūs, veiklūs žmonės čia gyvena ir savo darbais puošia aplinką, kuria stebuklingą aurą. „Jaunas bendruomenės pirmininkas Darius čia irgi įnešė gaivaus vėjo“, – pagyrė ji.
Apie kaimo žmonių kūrybiškumą bylojo salėje ant sienų eksponuojami lankupiškių sukurti paveikslai. Genovaitė Petravičienė juos tapo apie 30 metų. Savamokslė tapytoja spalvomis išlieja jausmus ir tik savo bendruomenei juos patiki. Rūta Butienė iš paprasčiausių popieriaus juostelių gaminusi įspūdingus papuošalus, per karantiną pradėjo tapyti. Rankdarbių mėgėja Biruta Petukauskienė, aistringa mezgėja, su įkvėpimu mezga drabužius.
D. Ciparienė prisiminė išėjusius šio kaimo šviesuolius, kultūros puoselėtojus – pedagogus Elijošius, kultūros darbuotoją Aliciją Švermickienę. Ji kūrė eiles ir išleido poezijos knygelę. Ši lankupiškė padovanojo Lankupiams himną, kurį balsingos kaimo moterys užvedė ir šiame renginyje. „Yra kraštų, didingų, nuostabių, bet man kampelis šis vis stovi prieš akis“, – traukė ir susirinkusieji.
Meras B. Markauskas džiaugėsi ne tik bendruomenės rūpesčiu atnaujintomis patalpomis ir tuo, kad jos naudojamos, bet ir įspūdingu šio kaimo kraštovaizdžiu. „Puikūs žmonės čia gyvena, susitelkusi bendruomenė“, – patikino meras.
Renginyje dalyvavusi rajono Savivaldybės tarybos narė Violeta Riaukienė pagyrė veiklius šios bendruomenės žmones, kryptingai siekiančius tikslo.
R. Damulienė kalbėjo apie lankupiškių bendrystę su kitomis bendruomenėmis – Priekulės, Brožių, Drevernos. „Kartu veikiant nauda didesnė“, – įsitikinusi ji. VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė atskleidė, jog Lankupiuose planuojama mažųjų laivelių prieplauka, kad poilsiautojai priplauktų prie pat bendruomenės namų ir šie visada būtų pilni. Ji galėtų atsirasti kitą vasarą, ir kaimas taptų poilsiautojų traukos centru. R. Damulienės manymu, būtų galimybė generuoti pajamas, joms atsiradus – plėtoti kultūrinę veiklą.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.