Lapiškiai, auginantys mėsinius galvijus, tiki sėkme

Lapiškės Laimos Karbauskienės šeimos mėsinių galvijų ūkis – vienas iš stambesnių Klaipėdos rajone. Juos auginti ūkininkai pradėjo prieš pusketvirtų metų. Dabar bandoje – apie 170 galvijų, ir jos didinti nesiruošia.

Ganosi užliejamose lankose

Prieš pusketvirtų metų nusipirkę 60 veršingų ir jaunesnių telyčių ūkininkai L. Karbauskienė, jos žentas Tomas Lukošius ir brolis Arūnas Tamošauskis bandą išplėtė iki 120 galvijų, be to, yra kelios dešimtys telyčių, veršelių. Tai angusų, limuzinų,ševrole, aubrakų, belgų mėlynųjų veislių mišrūnai, kurie, pasak ūkininkės, atsparesni nei grynaveisliai. 

Karvės žindenės su veršeliais ganosi natūraliose pievose – Minijos užliejamose lankose Žvelsėnų, Pikteikių kaimuose, o telyčių banda – Rudaičiuose. Vasarą jiems užtenka žolės, vandens ir druskos. Erdviose, elektrine tvora aptvertose ganyklose gyvuliai sočiai priėdę, gojeliuose gali pasislėpti nuo saulės ar lietaus. Vanduo pumpuojamas iš Minijos. „Pievas nuomojame iš žemių savininkų. Jie dėkingi, kad galvijai nuėda žolę, krūmokšnius – jiems nebereikia pjauti. Juk patys deklaruoja savo ganyklas“, – kalbėjo L. Karbauskienė. 

Šiemet gerai želia žolė, todėl dalį ganyklų nušienavo ir paruošė šienainį. Šią vasarą daugiau pagamino pastarojo, nes šienui džiovinti nepalankus oras.

Darbus pasidaliję

Žvelsėnų kaimo lankose ganėsi viena banda – 30 karvių žindenių su veršeliais ir veislinis bulius. „Žindenės nėra jaukios, bet labai saugo savo veršelius: išgirdusios bliovimą, visos puola į tą pusę, – pasakojo ūkininkė. – Bandoje yra vedlė – galvijai neišsisklaido.“ Veršeliai prie karvių būna iki pusmečio – kol rudenį sugena į tvartą. Jautukus ir telyčaites ūkininkai parduoda veislei arba mėsinių galvijų bandai papildyti. Šiemet jie pardavė 20 buliukų ir 14 telyčaičių, kurie buvo įmitę iki 350 kilogramų. Už gyvojo svorio kilogramą gavo po 2 eurus.

L. Karbauskienė pasakojo, jog anksčiau laikė melžiamas karves, bet jų atsisakė. Užsiveisus mėsinius galvijus, tenka nemažai mokytis, nes pieninių galvijų priežiūra skiriasi. „Mes su vyru Sigitu – agronomai, – sakė rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus žmona Laima. – Reikia žinoti, kaip elgtis su mėsinių veislių galvijais – ramiai, nebauginant. Prašome šiuos gyvulius auginančių ūkininkų patarimų.“ Beje, iš karto nepastebėjus apsiveršiavusių žindenių, sudėtinga ženklinti veršelius: sustiprėję neprisileidžia žmogaus. Šio ūkio bendrasavininkiai L. Karbauskienė, T. Lukošius ir A. Tamošauskis pasidaliję darbus. „Tariamės, planuojame kartu. Laisvalaikiu prisideda ir Sigitas. Jo mąstymas, nuomonė mums svarbi, – kalbėjo pašnekovė. – Man tenka rūpintis ganyklomis, rytą vakarą apsilankyti keturiose vietose, kur ganosi gyvuliai“, – pasakojo ūkininkė. Prie Minijos besiganančius galvijus neretai išgąsdina stirnos ar kiti žvėrys. Šie pasileidžia per ganyklą – nesulaiko elektrinis „piemuo“. Neseniai Pikteikiuose besiganiusi banda atsidūrė kitame kaimo gale, už 6 kilometrų. Reikėjo nemažai žmonių ir laiko, kol parginė.

Modernizuos ūkį

Pasak L. Karbauskienės, auginti mėsinius galvijus sumanęs žentas Tomas. „Gyvuliai patinka ir man“, – sakė Laima. Jaunojo ūkininko ūkį įregistravęs T. Lukošius šiemet gavo europinę paramą įgyvendinti projektą. Ūkininko valdų modernizavimui skirta 500 tūkst. eurų, iš kurių 30 proc. – savo lėšos. L. Karbauskienė pasakojo, kad planuoja savo žemėje atsėti dalį ganyklų, o ilgesniam laikui išnuomotoje augins javus pašarui. Dabar grūdus perka iš ūkininkų. Iki 2021 m. įgyvendindami projektą pirks žemės ūkio techniką, padargus. Mėsinius galvijus auginti pasiryžusi šeima nesigaili – tiki savo sėkme. Džiaugiasi gerai augančiais gyvuliais ir veža svečius į ganyklas juos parodyti. L. Karbauskienė, anksčiau dirbusi VVG „Pajūrio kraštas“, prieš metus išėjo iš darbo ir ūkininkauja. Ji 12 metų vadovauja Lapių bendruomenei. „Man patinka išbandyti naujus darbus, naujas veiklas“, – šypsojosi pašnekovė.

Virginija LAPIENĖ

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių