Lietuvoje filmuota dokumentika skatina pažvelgti į užtvankų keliamas problemas
Ketvirtadienį Briuselyje, Europos upių konferencijoje pristatomas dokumentinis filmas „Užtvankų griovėjai“ (ang. „Dambusters“), praeitais metais filmuotas ir Lietuvoje. Pasaulinėje filmo premjeroje dalyvauja didžiausios tarptautinės aplinkosauginės organizacijos, Europos Komisijos, įvairių Europos šalių, tarp kurių ir Lietuva, atstovai.
Kino kompanijos „Magen Entertainment“, Pasaulio gamtos fondo ir Pasaulio žuvų migracijos fondo dokumentinis filmas supažindina, kaip atkuriamas upių vientisumas Ispanijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Suomijoje ir Lietuvoje. Filmo centre yra žmonės – bendruomenės gyvenančios aplink užtvankas ir tvenkinius, grupės, palaikančios užtvankų šalinimą ir prieš tai protestuojančios. Dokumentiniame filme pasirodo ir serialo „Vikingai“ žvaigždė Jasper Pääkkönen, kuris itin aktyviai pasisako už užtvankų šalinimą Suomijoje.
Dokumentinis filmas apie užtvankų griovimą Lietuvoje buvo filmuojamas Bražuolės upės vietoje, kur prieš metus buvo nugriauta užtvanka ir Salantų miestelyje, kur demontavus užtvanką, atsivėrė net 46 kilometrai žuvų migracijos takų ir potencialių nerštaviečių.
Filmo kūrėjas Francisco Campos-Lopez pasirinko mūsų šalį todėl, kad, jo nuomone, lietuviai turi gilų ryšį su gamta. Kūrybinės grupės narės, Ispanijos aplinkosaugininkės Pao Fernández Garrido vertinimu, Lietuva turi daug galimybių ir lig šiol laisvų upių. Jos žodžiais, jeigu bus ir toliau judama upių vientisumo atkūrimo keliu, už kelių dešimtmečių Lietuvoje bus geriausios ir laisviausios upės Europoje.
Užtvankos, kurių Europoje yra daugiau nei milijonas, kelia daug problemų: užkerta kelią žuvų migracijai, sukelia pavojų jų rūšių išlikimui, stabdo natūralius gamtos procesus ir naikina upių bioįvairovę. Lietuvoje priskaičiuojama per 1,5 tūkst. užtvankų, dalis jų kenkia upių ekosistemoms, nes yra bešeimininkės ir avarinės būklės. Norint atkurti upių vientisumą, šių metų birželio mėnesį buvo priimtas Vandens įstatymo pakeitimas: nuo 2024 metų reikalaujama šalinti funkcijų neturinčias ir neekonomiškas užtvankas.
Reaguodama į savivaldybių prašymus skirti paramą netvarkingų hidrotechninių statinių pašalinimui, Aplinkos ministerija šiemet skiria 1,5 mln. eurų. hidrotechninių statinių pašalinimui ir natūralios upių tėkmės atkūrimui savivaldybėms.
Aplinkos ministerijos informacija