Mėsinių galvijų augintojai užsieniečių pirklių nebesulaukia

Prieš 7 metus pradėję auginti aberdynų angusų veislės galvijus Laimutė ir Benediktas Eidėnai iš Medikių kaimo suformavo veislinį ūkį. Jie sėkmingai parduoda veislines telyčaites ir buliukus, įmitusius jaučius. Plėsti bandą ūkininkams trukdo žemės stygius.

Išsisuko nuo embargo

Mėsinės galvjininkystės pradžia šiame ūkyje – prieš 7 metus, kai Eidėnai iš Vokietijos parsigabeno 20 veršingų aberdynų angusų veislės karvių. „Tuomet už vieną mokėjome po 7 tūkst. Lt, o reprodukcinis bulius Čekijoje kainavo 13 tūkst. Lt, – pasakojo L. Eidėnienė. – Karvės netrukus pradėjo veršiuotis ir banda padvigubėjo“.

Dabar tvarte – 100 galvijų: karvių žindenių su veršeliais, nujunkytų telyčaičių ir jautukų, bulių. Neseniai buvo pusantro šimto, tačiau pirkliai išsivežė 30 veislinių telyčaičių, 14 buliukų, 14 mėsinių jaučių. Ūkininkai parduoda nujunkytą prieauglį – nuo 6 iki 10 mėn. Gyvuliai svėrė apie 300 kg. Pirkliai už telyčaites mokėjo po 3 tūkst. Lt. „Po vieną neparduodame – iš karto ne mažiau 20 telyčaičių, tik veislinius buliukus – po vieną“, – pasakojo L. Eidėnienė. Ankstesniais metais gyvulius pirkdavo pirkliai iš Baltarusijos bei kitų užsienio šalių. Praėjusių metų pabaigoje telyčaites nupirko verslininkas iš Vilniaus rajono – nuo embargo išsisuko.

Ūkininkės teigimu, gerai perka ir neblogai moka už mėsinius jaučius: už gyvojo svorio kilogramą – 7 Lt. Mažiau nei pernai, bet nesiskundžia. „Per tarpininkus ši kokybiška jautiena atsidurs užsienyje: angusų mėsa labai skani, todėl vertinama“, – kalbėjo pašnekovė.

Galėtų žiemoti lauke

Aberdynų angusai – nereiklūs galvijai, galėtų žiemoti lauke. Tačiau Eidėnų augintiniai šiuo metu prakaituoja tvarte: šią nežiemišką žiemą jie išklampotų pažliugusias ganyklas. „Kai stipriau pašąla, išleidžiame į lauką. Jiems užtenka pašaro ir vandens, – pasakojo L. Eidėnienė. – Bet mes laikome lauke, kol temperatūra būna ne žemesnė nei 15 laipsnių, nes mums gaila gyvulių – šaltyje besiveršiuojančių karvių ir veršelių“.

Ūkininkai myli gyvulius ir juos rūpestingai prižiūri. Jie pasirinko šią veislę, nes beragiai gyvuliai ramūs, bet nuo svetimų žmonių, žvėrių gina savo teritoriją. „Aptvare pritrūkę žolės, baubdami eina namų link, – šypsodamasi pasakojo L. Eidėnienė. – Apsiveršiavus karvei, 2 paras prie jos neprieisi – bandoje ji būna atskirai su savo veršeliu. Po pusmečio nujunkius, veršelis mėnesį stresuoja, net miltų neėda.“

Ji pasakojo, kad Vokietijoje auginami aberdynų angusai nežinojo, kas yra šienas – šėrė šiaudais. „Mes paruošiame šieno, šienainio. Iš savo užaugintų grūdų malame miltus, – pasakojo ūkininkė. – Ganyklas atnaujiname, jose vešli žolė.“ Prižiūrimi, kokybiškais pašarais sočiai šeriami gyvuliai gerai įmitę. Tai pastebi ūkyje apsilankę specialistai.

Patenkini pasirinkimu

Eidėnai valdo apie 120 ha žemės, iš kurios 50 ha – ganyklos, o kitoje augina pašarinius grūdus. „Galėtume plėsti ūkį, bet trūksta žemės“, – apgailestavo L. Eidėnienė.

Dalyvaudami europinės paramos programos priemonėse ir gavę finansavimą, Eidėnai suremontavo seną tvartą, įsigijo technikos, kad sumažėtų rankų darbo. Nusipirko žemei įdirbti reikalingos technikos. „Dirbame patys, – akcentavo Laimutė. – Tai vyriškas verslas – šerti, mėšlą tvarkyti, o vasarą tverti tvoras, vežti vandenį.“ Beje, šeimos ūkis priklauso tėvams ir jų dukrai Renatai.

Ūkininkė akcentavo, kad savo pasirinkimu auginti mėsinius galvijus nenusivylė. „Bandą atnaujiname geriausių karvių veršeliais“, – aiškino Laimutė. Jau porą metų šis ūkis veislinis, jam suteiktas sveikos bandos statusas. Klaipėdos rajone Eidėnai – vieninteliai, auginantys aberdynų angusus. Ūkininkė sakė, jog skolų neturintys – į banką niekada nėjo: investuoja tai, ką užsidirba.


  • Mėsiniai aberdynų angusai – nereiklūs, ištvermingi. Jie beragiai ir šią savybę perduoda palikuonims. Juodi neilgi plaukai. Tai greitai bręstantys galvijai. Karvės sveria 450-500 kg, buliai – 850-1000 kg. Jų mėsa skani, todėl galvijai plačiai paplitę pasaulyje.
  • Ūkinių gyvūnų registro duomenimis, vasario 1 d. Klaipėdos rajone įregistruoti 547 mėsinių galvijų augintojai, kurie laiko 3 595 galvijus. Jų veislės – angusai, aubrakai, limuzinai, simentalai, šarole, herefordai.
  • Įregistruoti 204 avių laikytojai, kurie turi 2 827 avis. Lyginant su ankstesniais metais, jų gerokai padaugėjo. Anksčiu laikė apie tūkstantį avių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių