„Minijos“ progimnazijos pradinukai domisi senaisiais amatais

„Gražios, spalvingos, šiltos“, – mūvėdami tautodailininkės R. Riaukės (kairėje) megztas pirštines šypsojosi renginio „Senovės amatų dvelksmas dabartyje“ dalyviai.

„Tai mano prosenelės tautinis kostiumas, kurį vilkėdama ji ištekėjo“, – sakė trečiokė Skaistė Rėkašiutė, rodydama iš kartos į kartą perduodamą šeimos relikviją. Mezginių ir nėrinių spalvos bei raštai apniukusią dieną užliejo „Minijos“ progimnazijos aktų salę, kur vyko renginys „Senovės amatų dvelksmas dabartyje“. Antrokai ir trečiokai surengė savo mamų ir močiučių tekstilės darbų parodėlę, klausėsi gargždiškės tautodailininkė Ritos Riaukės pasakojimo, o drąsiausieji lipo į sceną demonstruoti spalvingų apdarų.

Surengė parodėlę

„Anksčiau šių klasių mokinių komanda važiuodavo į Skuodą, kur vykdavo renginys „Amatas – gyvenimo pamatas“. Šį rudenį dėl karantino teko kelionės atsisakyti, bet renginį „Senovės amatų dvelksmas dabartyje“ nusprendėme organizuoti savo mokykloje“, – pasakojo „Minijos“ progimnazijos pradinių klasių mokytojos Vida Ratkuvienė ir Birutė Šutinienė. Jų paprašyti vaikai iš namų atsinešė mamų ir močiučių rankdarbių ir surengė parodėlę. Proprosenelės Liudvika Eitutė, į parodėlę atnešusi savo krikštynų suknutę, sakė, jog saugos ją ir parodys savo vaikams.tautinis kostiumas, megztos krikštynų suk­nutė, raštuotos kojinės, pirštinės, kepurės, šalikai, servetėlės, apnerti rankšluosčiai ir daug mielų žaislų – viskas turi savo istoriją.

Gargždiškė tautodailininkė R. Riaukė ateityje pažadėjo pamokyti vaikus išsiausti senovinių juostelių, kurias galės panaudoti kaip knygos skirtuką ar ant rankos užsirišti, o tądien atsinešusi pilną lagaminą raštuotų pirštinių ne tik papasakojo apie senuosius Klaipėdos krašto raštus, kodėl reikia juos išsaugoti, bet ir leido vaikams iš arti apžiūrėti ir net pasimatuoti kumštines pirštines.

Ar vaikai norėtų išmokti tokias megzti? Vieni sakė, kad norėtų, kiti, kad moka, kad jų mamos ir močiutės mezga ir kojines, ir megztinius. Atsineštus namiškių mezginius skambant muzikai antrokai ir trečiokai drąsiai demonstravo scenoje. „Penktadieniais mūsų moksleiviai gali rengtis laisvu stiliumi. Pastebėjau, kad antrokai mėgsta megztus drabužius“, – sakė mokytoja B. Šutinienė.

Supažindino su buities daiktais

Antrokai ir trečiokai susidomėję stebėjo skaidres, kuriose užfiksuoti senoviniai buities daiktai: sviestamušis, verpimo ratelis, siūlų vyniotuvas, audimo staklės, 1880 m. kraičio skrynia ir kt. Jie susipažino su kalvio, puodžiaus amatais, pamatė, kaip kirpdavo avis, karšdavo vilną, o kitąmet mokytojos pažadėjo pakviesti verpėją, kuri pamokytų vaikus verpti senoviniu rateliu.

Mokytojų V. Ratkuvienės ir B. Šutinienės paraginti antrokai ir trečiokai surengė močiučių ir tėvelių rankdarbių parodėlę. Renginio dalyviams ypač patiko skaidrės, kurias demonstravo jų bendraamžė Rugilė Žemgulytė: „Mano tėtis daro medžio skulptūras. Štai šie trys stulpai papuošė Vėžaičių, kur gyvena mano močiutė, viešąją erdvę.“ Nykštukas, grybų šeimyna, pelėda-stalas, batai, kuriuose galima sodinti gėles, laikrodis, koplytėlė, inkilėliai ir net dviratis – Rugilės tėčio darbai iš medžio, kurie vaikams paliko didelį įspūdį.

Kitąmet mokiniai tęs pažintį su senaisiais amatais.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių