Pamirštas gimtadienis

Tik įsivaizduokite: intensyviai ruošiatės gimtadienio šventei, susitvarkote kambarius, nuperkate gardžiausių vaišių, paruošiate Oliverio virtuvės standartus atitinkančių patiekalų, o jūsų pasveikinti ateina tik keletas draugų iš ilgo svečių sąrašo. Nusivylimas – ne kitaip.

Kiekvieni rinkimai – savotiškas demokratijos gimtadienis, tačiau į pastarąjį, nors ir gauna kvietimus balsuoti, taip pat ateina ne visi. Kaip tik šiuo metu vyksta rinkimai dėl LR Seimo nario mandato trijose apygardose: Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos. Vyriausioji rinkimų komisija verčiasi per galvą: rinkimų organizavimas trijose vienmandatėse apygardose (įskaitant ir antrąjį rinkimų turą) preliminariais skaičiavimais, kainuos 700 tūkst. Eur! Dar prieš pirmąjį turą į Gargždus buvo atvykusi net pati VRK komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė su komanda: vedė mokymus Gargždų apygardos komisijos nariams. Kiek jie naudingi, atviras klausimas. Paukščiuką rinkimų organizatoriai gali užsidėti ir dėl debatų filmavimo bei transliacijos. Tik bėda, kad kanalą „TV7“ retas Klaipėdos rajono gyventojas mato. Kada vyko ar vyks transliacijos – vėlgi teks ieškotis patiems interneto platybėse… Vėl kaltas Viešųjų pirkimų įstatymas, esą „TV7“ atitiko sąlygas ir laimėjo. Tačiau juk skelbiant konkursą galima numatyti ir specialiuosius reikalavimus, įtraukti vartotojų pasiekiamumo kriterijų ir pan. Regis, biudžetinėse įstaigose vis dar gaji praktika, kai darbas atliekamas dėl formalumo, o kiek jis efektyvus, tai jau istorija nutyli.

Pagal dalyvavusiųjų pirmajame rinkimų ture Gargždų vienmandatėje apygardoje skaičių – 6 948 iš 39 176 – peršasi išvada, kad nelabai tų rinkimų žmonėms ir reikėjo… Turėdami omeny, kad išrinktas parlamentaras jų interesams atstovaus Seime vos vienus metus, daugelis numojo ranka. „Bangos“ redakciją nuolat pasiekia skaitytojų dejonės, kad nėra iš ko rinktis. Ne visiems prie širdies ir antrojo rinkimų turo rezultatai. „Gal verčiau už nieką nebalsuoti ir tada neįvyks rinkimai, nebus švaistomi pinigai dar vieno parlamentaro darbo užmokesčiui?“ – šią savaitę teiravosi telefonu į redakciją paskambinusi moteris.

VRK komisijos pirmininkė L. Matjošaitytė „Bangą“ informavo, kad per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, gavęs daugiau balsų, neatsižvelgiant į rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičių. Jeigu abu kandidatai gavo vienodą balsų skaičių, Seimo nariu tampa tas kandidatas, kuris pirmą kartą balsuojant buvo gavęs daugiau balsų. Jeigu abu kandidatai pirmą kartą balsuojant buvo gavę vienodą balsų skaičių, Seimo nariu tampama burtais. Vadinasi, parlamentaras bet kuriuo atveju šįkart bus išrinktas: nesvarbu, ar Jūs savo balsu jį palaikysite, ar ne. Biuletenio sugadinimas taip pat ne išeitis, pirmajame ture buvo net 73 negaliojantys biuleteniai. Tai tolygu, kad ateitum į gimtadienį ir atsineštum nuvytusių gėlių puokštę. Žinoma, toks sugadintas biuletenis galėtų reikšti ir savotišką protestą prieš šiuos rinkimus, juk išrinktas parlamentaras, kaip minėta, galės dirbti tik metus. Netyla kalbos, kad reikėtų koreguoti įstatyminę bazę ir naujų parlamentaro rinkimų, likus metams iki kadencijos pabaigos, nebeorganizuoti. Argumentuojama, jog rengiamų rinkimų išlaidos lenkia tokiam trumpam laikotarpiui išrenkamų Seimo narių darbo rezultatus.

Vienaip ar kitaip šįkart – rugsėjo 22 dieną – vėl esame kviečiami į demokratijos gimtadienį, antrąjį rinkimų turą dėl LR Seimo nario mandato. Ateiti verta, nes ankstesnė patirtis liudija, jog vieno ar kito kandidato pergalei lemiamos reikšmės gali turėti ir keli balsai. Dar 2008 m. „Tvarkos ir teisingumo“ partijai atstovavęs Petras Gražulis konservatorę Daliją Šeporaitienę įveikė vos 18 balsų persvara. Aktyvumas siekė 32,26 proc. 2012 m. P. Gražulis jau ryškia persvara – 2 433 balsais – įveikė konservatorę Agnę Bilotaitę. Tuomet demokratijos šventėje dalyvavo 35,35 proc. rinkėjų. 2016-ieji metai buvo lūžio metai, kai P. Gražulį po pergalių maratono įveikė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Bronius Markauskas. Tuomet rinkėjų aktyvumas siekė 36,54 proc. P. Gražulis nuo B. Markausko atsiliko 1 934 balsais ir jam nepavyko penktąkart laimėti Seimo nario rinkimų Gargždų vienmandatėje apygardoje.

Taigi rinkimuose – demokratijos šventėje – kiekvienas rinkėjas yra laukiamas svečias, kurio balsas – labai brangi dovana.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių