• 9 gruodžio, 2021
|

Pasivaikščiokime

Laisvė gyventi, kaip tu nori, yra tavyje. Tik nuo tavęs priklauso, ar nepriklausoma Lietuva pateisino lūkesčius, ar sudaužė viltis. Po vykusių Prezidento rinkimų tapo madinga sakyti, jog kartu kuriame gerovės valstybę. Net patys nepajutome, kaip mus pasivijo senosioms Vakarų Europos šalims būdingų problemų ir džiaugsmų virtinė. Anksčiau masės lietuvių kryptis buvo Anglija, Norvegija, Ispanija, kur tautiečiai nesibodėjo juodo darbo, o dabar patys lietuviai vis dažniau įdarbina ukrainiečius, baltarusius ir kt. Prieš kelis dešimtmečius gyvūnų teisės Lietuvoje buvo sunkiai suprantamas dalykas, o dabar jos prižiūrimos per padidinamąjį stiklą. Anksčiau kyšis policijos pareigūnui ar gydytojui buvo vieša paslaptis, dabar – tabu. Ką jau kalbėti apie, kad ir lėtą, bet progresą aplinkosaugos srityje. Juk dar visai neseniai pilni patvoriai buvo „bambalių“, kurie dabar skaniai sumaitinami taromatams.

Gerovės valstybė dabar ne vienam asocijuojasi ne tik su oriu pragyvenimo lygiu, bet ir su švariais miškais, upėmis, neužterštu maistu. Pagaliau pradedame suprasti, kad tai nėra savaime suprantamas dalykas, tai neįkainojama dovana. Turime kovoti už kiekvieną medį, už kiekvieną augalą, tačiau neperlenkime lazdos. Štai Gargždų Tilto g. pjaunami medžiai. Šalia gyvenantieji jau seniai to laukė, nes baiminasi, kad pūstels stipresnis vėjas, ir medis įgrius kieman ar ant trobos. Tačiau atsiranda tokių gamtos saugotojų, kurie šioje vietoje įžvelgia medžių sąmoningą naikinimą ir pan. Tuomet ir kyla mintys, ar gamtosauga nėra pasitelkiama savam įvaizdžiui stiprinti, bendruomenei kiršinti? Neseniai Gargždų miesto senajame parke vyko piketas dėl medžių išsaugojimo. Žiniasklaida vėlgi kaltinama įžvelgusi pikete ir politinius prieskonius, esą jokių politinių kalbų nebuvo. Tačiau sutikite, gyvename XXI a., kai politinės kampanijos vykdomos kur kas subtiliau, niekas nepraneša per mikrofoną, kad dabar skambės to ar ano politiko reklama. Per neseniai Gargždų apygardoje vykusius Seimo rinkimus dėl parlamentaro mandato kovojęs vienas sostinės politikas prie Gargždų miesto fontano vietoj kavos tirščių net pralietą kraują įžvelgė! Štai kur aukštasis pilotažas bet kokia kaina prikaustant rinkėjų dėmesį! Dabar vienas vietos politikas priekaištauja, kad straipsnyje apie nesankcionuotą piketą parke parašyta, jog dalyvavo palyginti mažai gargždiškių. Tačiau argi tai ne tiesa? Gargžduose, Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu gyvena 14 402 gyventojai, o pikete dalyvavo, organizatorių optimistiniu skaičiavimu, apie 200…

Jei Gargžduose yra tokių atsidavusių gamtos mylėtojų, tai kur jie buvo sprendžiant klausimą dėl „Ekonovus“ veiklos galimybių Gargždų mieste? Tuomet, manau, piketas būtų buvęs žymiai masiškesnis. Pati kaip gargždiškė taip pat būčiau nepatingėjusi ir plakatą nusipiešti, ir pikete dalyvauti. Jei „Ekonovus“ veiklą Klaipėdos rajono savivaldybės taryba būtų palaiminusi, tai į Gargždus kasdien papildomai įvažiuotų po maždaug 60 sunkiasvorių transporto priemonių. Per metus 5,9 ha pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijos sklype planuota išrūšiuoti per 40 tūkstančių tonų atliekų. Keista, kad akyliems gamtos saugotojams tokie dalykai neužkliuvo. Suprantama, kad rūšiuojant atliekas „Ekonovus“ veikla prasminga ir reikalinga, tačiau ne pačiame Gargždų mieste. Laimei, kaip jau anksčiau buvo rašyta, didžioji dauguma vietos politikų nepritarė „Ekonovus“ veiklai Gargžduose.

Užuot kaskart ieškoję kaltų, vienykimės ir kurkime gražesnę šiandieną ir rytojų. Juolab kad niekas neabejoja, jog Klaipėdos rajonas turi didžiulį potencialą. Neseniai vykusios turizmo parodos „Adventur“ metu buvo paskelbti EDEN „Patraukliausios Europos sveikatos turizmo vietovės 2019“ apdovanojimų nugalėtojai Lietuvoje. Pirmoji vieta šįkart atiteko Paliesiaus dvarui, antroji – Kaišiadorių rajone, Visginų kaime, atokioje vietoje šalia miško įsikūrusiai unikaliai ir privatumą užtikrinančiai SPA erdvei „Atokampis Boutique SPA & Resort“, o trečioji – etnografinei Karklės vietovei Pajūrio regioniniame parke! Nuostabi žinia!

Ne veltui kelių milijonų skaitytojų auditoriją pritraukiančiame JAV kelionių portale Matador Network Lietuva yra įtraukta į 25 vietų sąrašą, kurias būtina aplankyti per 2020-uosius metus! Švęskime laisvę, nepriklausomybę, didžiuokimės tuo, ką jau pavyko pasiekti. O kam vis dar kyla noras su kažkuo kovoti – būtais ir nebūtais priešais – patariu pasivaikščioti. Grynas oras, pušyno ar miško paunksmė padeda atsipalaiduoti ir pasimėgauti akimirkos grožiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių