Pėžaitiškiai susidomėjo kitokia kiaušinių puošyba

Menininkas V. Kusas su savo mokine J. Eidėniene.

Jono Lankučio viešosios bibliotekos Pėžaičių filia­le praėjusį savaitgalį rinkosi kaimo bendruomenės žmonės susipažinti su neįprasta kiaušinių puošyba – graviravimu, pirmaisiais pėžaitiškių bandymais ir įgudusios kūrėjos Linos Ubienės meniškais kūriniais. Susirinkusiuosius nustebino savamokslės menininkės Jovitos Eidėnienės paveikslų paroda, palangiškis menininkas Vytautas Kusas – meniniu žodžiu ir unikalia savo rankomis iš medžio lukšto sukurta knygute.
Į Pėžaičių bendruomenės sumanytą tęstinę edukaciją „Kiaušinių marginimas kitaip“ kovo viduryje rinkosi 8 drąsios pėžaitiškės, panorusios išmokti graviruoti kiaušinių lukštus. Šias subtilybes joms atskleidė palangiškis menininkas V. Kusas ir kūrėja L. Ubienė iš Pozingių kaimo.
Po sunkių pamokų „mokinės“ namuose kaupė įgūdžius ir tobulino savo darbus, o praėjusį šeštadienį surengė parodėlę. Šalia savo meniškus kūrinius iš kiaušinių lukštų eksponavo ir jų mokytoja L. Ubienė.
Ažūrinis kiaušinio lukšto graviravimas iki šiol nepažinta technika sudomino kaimo gyventojas ir renginio dalyvius. „Nesu mačiusi tokių grožybių, – prisipažino Virginija. – Koks kūrėjas tai sugalvojo? Kaip tai reikia padaryti?“
Ogi pirmiausia reikia gauti žąsų kiaušinių, kurių nėra, nes labai mažai kas augina šiuos paukščius. „Kiaušinį reikia gerai paruošti: išpūsti jo turinį nesulaužant lukšto, po to gerai išplauti, kad būtų švarus, jį išdžiovinti, – dėstė L. Ubienė. – Ilgai tenka galvoti, ką ant lukšto daryti, kokį piešinį pasirinkti.“
Pėžaitiškės graviravo ornamentus, klijavo blizgučius, o J. Eidėnienė nupiešė Švėkšnos bažnyčią. „Pirmą kartą paėmiau graviravimo įrankį – reikėjo išmokti jį laikyti“, – sakė D. Uselienė.
„Rankos drebėjo paėmus kiaušinio lukštą, – antrino Kristina Grevytė. – Reikėjo išmokti susikaupti, o po to jau meditavome.“

Pėžaičių bendruomenės moterys mokėsi graviruoti kiaušinių lukštus. Antra kairėje – bibliotekininkė J. Grevienė, pirma dešinėje – seniūnaitė D. Uselienė.


Sudėtingos pirmosios pamokos, bet ši technika pėžaitiškes įkvėpė naujai veiklai – liudijo darbų parodėlė. V. Kusas šmaikštavo, kad visos turi pasižadėti kitais metais padaryti trigubai daugiau.
Šis menininkas, poetas, miniatiūrų ir miniatiūrinių daiktų kūrėjas renginio dalyviams atvežė ant medžio lukšto išspausdintą, savo rankomis pagamintą miniatiūrinę knygutę „Legali vienatvė“, kurios tiražas – 50 egzempliorių. Renginyje poeto eiles įsijautusios skaitė pėžaitiškės.
Besijaudinančią savamokslę menininkę J. Eidėnienę iš gretimo Mikužių kaimo Veiviržėnų seniūnijos, kurią piešti brandžiame amžiuje pastūmėjo V. Kusas, šiltai pasveikino bendruomenės žmonės. Pėžaičių bibliotekoje autorės surengta jubiliejinė piešinių paroda – ne pirmoji.
Renginio dalyviams dainavo, juos šokdino – nuotaiką iki dangaus pakylėjo Klaipėdos rajono etninės kultūros centro ansamblis „Lažupis“. „Nebūkit mandrūs, pikti – laimingi būkit, linksmi, sveiki, drūti“, – žemaitiškai palinkėjo lažupiškiai.
Renginyje teko išgirsti, kad kultūrinis atgimimas Pėžaičiuose prasidėjo nuo Linos ir Arnoldo Ubių, nuo jų sodyboje surengto plenero. „Smagu, kad į bend­ruomenę jie įsijungė, atnešę naujų idėjų. Jie nori, kad kaime būtų įdomiau, kad žmonės neužsidarytų namuose, parodytų, ką sugeba, – kalbėjo seniūnaitė D. Uselienė. – Prie renginių prisideda bibliotekininkė Janina Grevienė. Veiklų daugėja – įdomių renginių bus ir ateityje. Kviečiame visus dalyvauti.“

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių