Policijos veiklos aptarime – klausimų lavina
Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai antradienį J. Lankučio viešosios bibliotekos skaitykloje pasidalijo tiek kasdieniais džiaugsmais, tiek bėdomis. Praėjusių permainingų metų veiklos aptarimas-diskusija buvo transliuojama internetu.
Didžiausias dėmesys – reagavimui
2016-ieji metai rajono policijai – įtempti ir kupini permainų. Iki šių metų pradžios policijoje įdiegtos reformos. Jas detaliai pristatė Klaipėdos apskrities policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas. Jis pripažino, kad pokyčiai gyventojams ir patiems darbuotojams kelia daug klausimų. Nuo šiol policijos komisariatas užrakinamas 17 val. vakare, o jį saugo apsaugos įmonė. „Kabinetines“ pareigūnų darbo valandas pakeitė pamainos. Tad kiekvienas policijos automobilis prilygsta mobiliai kompiuterizuotai darbo vietai. Sujungtos kriminalinės ir viešosios policijos pajėgos. Komisariate liko tik du padaliniai – Reagavimo ir Veiklos. Reagavimą visą parą užtikrina tyrėjai ir patruliai. Veiklos skyriuje dirba teritoriniu principu veikiantys, ikiteisminį tyrimą, eismo priežiūrą vykdantys ir bendruomenės pareigūnai.
Priklausomai nuo gyventojų skaičiaus, kriminogeninės situacijos, teritorijose veikia nuo 1 iki 4 grupių, jas sudaro 5–10 pareigūnų. Kiekviena grupė turi savo vyresniuosius.
Pasak komisariato viršininkės Rasos Stasiulaitienės, pernai rajone daugiausia užfiksuota vagysčių ir smurto artimoje aplinkoje. Tačiau kasmet nusikaltimų skaičius mažėja.
Patruliavimo maršrutai ir greitis
Po pristatomųjų kalbų pareigūnai leidosi į interaktyvią diskusiją su gyventojais. J. Lankučio viešosios bibliotekos 24 filialų skaitytojai ir kiti gyventojai, stebėję transliaciją internetu, pareigūnams pažėrė gausybę klausimų. Praūžus pokyčių vėjams policijoje, žmones itin domino patruliavimo maršrutai. Jie norėjo žinoti, kaip užtikrinamas saugumas Gargžduose ir kitose vietovėse.
Šiuo metu rajono komisariate dirba 45 pareigūnai. Patruliavimo planai sudaromi kas ketvirtį, atsižvelgiant į aplinkybes – koreguojami. Pranešimai apie įvykius yra skirstomi į tris kategorijas. Pagal tai yra numatytas policijos pajėgų reagavimo prioritetas ir greitis. Šias kategorijas galima pavadinti policijos ABC – jos įvardytos būtent tokiomis raidėmis. Klaipėdos rajone į A kategorijos įvykius pareigūnai atskuba per 13 min. (leistina iki 12 min.), į B kategorijos įvykius – per 13 min. (leistina iki 20 min.), o į C – per 28 min. (leistina iki 1 val.).
Nedorėliams bus riesta
Rūkantiems ir alkoholį vartojantiems nepilnamečiams bus dar labiau riesta. Mat jų prasižengimus anksčiau fiksuodavo tik dvi pareigūnės, o nuo šiol – tai visų pareigūnų atsakomybė. Praėjusiais metais dėl rūkymo viešose vietose surašyti 78 administracinių teisės pažeidimų protokolai, dėl tabako gaminių perdavimo – 3. Dėl alkoholinių gėrimų vartojimo nubausti 59 nepilnamečiai, taip pat 8 – perdavę alkoholį. Per sausio mėnesį įkliuvo 2 rūkaliai ir 6 vartoję alkoholį.
Popieriniai rėmėjai išbraukti
Pagrindinis tiltas tarp visuomenės ir policijos – bendruomenės pareigūnė Rasa Jonauskaitė, kuruojanti 86 saugios kaimynystės grupes. Jos vienija 1070 rajono gyventojų. Į R. Jonauskaitę derėtų kreiptis ir norint tapti policijos rėmėju. Tačiau ryžtis šiam žingsniui reikėtų atsakingai. Mat praėjusiais metais iš 59 buvusių pagalbininkų liko tik 39. 20 jų drauge su pareigūnais neišdirbo nė vienos valandos ir iš sąrašo buvo išbraukti.
Pareigūnai džiaugėsi sulaukę gyventojų klausimų lavinos. Išsamesnius jų atsakymus galite rasti J. Lankučio viešosios bibliotekos „Yotube“ paskyroje. R. Stasiulaitienė patikino, kad panašaus pobūdžio diskusija turėtų vykti po pusmečio.
Kolegų padėkos ir kylantys atlyginimai
Policininkai dažnai sulaukia padėkų iš gyventojų. Tačiau rajono pareigūnų darbą įvertino ir kolegos. Štai vienas Vilniaus policijos komisariatas dėkojo buvusiems kriminalinės policijos pareigūnams. Jų dėka sukčiavimo byla sėkmingai pasiekė teismą, o nedorėliai buvo nubausti. Kita sėkmės istorija – dingusio žmogaus paieška: pareigūnai išnaršė visą rajoną ir rado čia atklydusį jauną, iš globėjų namų pabėgusį šiaulietį.
Pertvarkos atnešė naujų vėjų ne tik veiklos modelyje. 2016-aisiais iš sutaupytų lėšų pakelti atlyginimai pirminės ir viduriniosios grandies pareigūnams. Nuo liepos 1 d. pirminės grandies policijos pareigūnai skaičiuos 700 Eur, o viduriniosios – 800 Eur atlyginimą. A. Motuzas tikisi, kad iki 2020 m. eilinio pareigūno alga sieks 1000 Eur. „Paskata dar geriau dirbti. Galimai didesni atlyginimai motyvuos dorus, pilietiškus, sąžiningus jaunuolius papildyti policijos gretas. Tai lems mažiau korupcijos ir atsitiktinumo“, – vylėsi viršininkas. Tikėtina, kad didesnis atlygis skatins pareigūnus kilti karjeros laiptais. Štai antradienį viešai generalinio komisaro įsakymu komisaro inspektoriaus laipsnis buvo suteiktas Veiklos skyriaus vyresniajam tyrėjui Artūrui Petrikui.