Prezidento įvertinimas – Dovilų pagrindinei mokyklai

Nepriklausomos Lietuvos prezidentas lankosi pirmą kartą rajono švietimo įstaigoje. Tai istorinis įvykis – tokiomis mintimis gana gausiai susirinkę doviliškiai, Dovilų pagrindinės mokyklos bendruomenė penktadienį pasitiko atvykusius LR Prezidentą Gitaną Nausėdą ir pirmąją šalies ponią Dianą.

Dovilų pagrindinė mokykla buvo pasirinkta neatsitiktinai. Ši ugdymo įstaiga yra sukaupusi ilgametę patirtį taikydama įtraukiojo ugdymo principus intelektinę negalią ir autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams. Tai sektinas pavyzdys.

LR Prezidentas šiltai bendravo su švietimo bendruomene, išvykdamas mokyklos direktoriui A. Grimaliui įteikė trispalvę.Įsigalios 2024 metais

Prezidento teigimu, Dovilų pagrindinė mokykla, vadovaujama direktoriaus Arūno Grimalio, yra gerasis įtraukiojo švietimo pavyzdys, galintis pasitarnauti Vyriausybei rengiant įtraukiojo švietimo reformos planą. Švietimo įstatymo pakeitimai, panaikinantys diskriminacines nuostatas negalią turinčių vaikų atžvilgiu, įteisinantys visų Lietuvos vaikų ir jų tėvų teisę rinktis mokyklą, įsigalios 2024 metais. 2020 m. Dovilų pagrindinė mokykla Nacionaliniuose lygybės ir įvairovės apdovanojimuose buvo įvertinta „Įveiktos kliūties“ apdovanojimu už nuolatinių iššūkių įveikimą įtraukiant vaikus su negalia į bendrąjį ugdymą.

„Čia, Doviluose, nekyla abejonių dėl to, kad kiekvienas vaikas su negalia turi teisę mokytis kartu su visais. Šioje mokykloje auga ir bręsta savarankiška, įvairi, bendruomeniška, empatiška ir tolerantiška ateities Lietuva. Labai noriu, kad tokie gerieji įtraukaus švietimo pavyzdžiai sklistų visoje šalyje“, – sakė Prezidentas.

Jis pažymėjo, kad švietimo prieinamumui didinti labai svarbūs yra trys sėkmės veiksniai – teisingas visų grandžių požiūris į lygias visų vaikų galimybes, konkrečios mokyklos vadovų lyderystė ir bendradarbiaujanti mokyklos bendruomenė. Visi šie dėmenys Dovilų pagrindinę mokyklą ir pavertė įtraukiojo švietimo pavyzdžiu.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius patikino, jog vargu ar rajonas būtų sulaukęs Prezidento vizito, jei ne puikus doviliškių darbas.

Dovilų „Sidabrinės gijos“ asociacijos vadovė Birutė Palubinskienė (antra iš dešinės) teigė atvykusi pasitikti Prezidento, nes jau labai pasiilgo bendravimo, norėjo susitikti su asociacijos narėmis, žinoma, taip pat išvysti Prezidentą. „Norime jį pasveikinti su praėjusiu gimtadieniu, palinkėti sveikatos šiuo sudėtingu periodu“, – kalbėjo B. Palubinskienė.Dovilų pagrindinės mokyklos specialioji pedagogė S. Venckienė – prie autizmo sutrikimų turinčių vaikų piešto paveikslo.Vaikai pranoksta suaugusiuosius

Dovilų pagrindinės mokyklos specialioji pedagogė, dar 2018 m. rajono Metų mokytojos titulą pelniusi Svaja Venckienė „Bangai“ sakė, jog tiesiog dirba savo darbą. „Nuolat esame įvykių sūkuryje, mums jau nebeaktualu tai, apie ką visi kalba. Apie įtraukųjį ugdymą daug šneka suaugusieji, kurie turi įvairių baimių, stereotipų, įsitikinimų, o vaikams viskas aišku, natūralu. Kai pradėsime kiekvienas iš tikrųjų rūpintis šalia esančiu, tada nebekalbėsime apie įtraukųjį ugdymą“, – neabejoja S. Venckienė. Anot jos, specialiųjų poreikių vaikų integracija turi vykti savaime, vaikai savo pavyzdžiu tai rodo, jiems nekyla jokių klausimų. „Vaiku būti nesudėtinga. Sunkiau – suaugusiuoju, nes jiems reikia pakęsti laimingus vaikus“, – pastebėjo pedagogė.

Prezidentą pasitikęs Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas atvirai sakė, kad jam prieš tai teko pabendrauti su visais nepriklausomos Lietuvos prezidentais, tik su G. Nausėda iki šiol nebuvo susitikęs gyvai, bendravo tik nuotoliniu būdu Martynas Duotas atėjo su anūke Kotryna, norėjo jai parodyti gyvai LR Prezidentą su pirmąja šalies ponia. vykusiame susitikime su regionų merais. Paklaustas, koks pirmasis įspūdis, atsakė: „Šiltas bendravimas, galima kalbėti įvairiomis temomis – taip ir turi būti.“ Meras džiaugėsi, kad kaip įtraukiojo ugdymo pavyzdys vizitui buvo pasirinkta Dovilų pagrindinė mokykla. „Reikia pripažinti, kad vaikų tiek su fizine, tiek su psichine negalia daugėja. Mūsų rajonas yra vienas iš daugiausia skiriantis lėšų įtraukiajam ugdymui užtikrinti. Turime suprasti, kad tie vaikai yra visaverčiai piliečiai, tuomet kils mažiau problemų vėliau integruojantis ir į darbo rinką. Deja, dabar du trečdaliai neįgaliųjų, kurie galėtų dirbti, yra be darbo. Daug lemia požiūris“, – kalbėjo meras B. Markauskas.

Po vizito – provokacija

Prezidentas su pirmąja šalies ponia apžiūrėjo mokyklos teritoriją, vaikščiojo po klases, bendravo su mokiniais, pedagogų bendruomene. Pasidžiaugta, kad mokinių skaičius didėja. „Kai matai uždarinėjamas mokyklos duris ir užkalamus langus, apima slogus jausmas. Smagu, kad Doviluose mokinių gretos gausėja. Manau, sustabdėme Lietuvoje gyventojų skaičiaus mažėjimą, tikiuosi, kad blogiausia jau praeityje“, – su pedagogais kalbėjo nuotaikingai nusiteikęs šalies vadovas. Jo nuomone, daug priklauso nuo to, kaip bus gera gyventi šalyje, ar nepaskęsime patyčiose, kurios aktualios ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

„Norime, kad Prezidentas atkreiptų dėmesį į brandaus amžiaus žmones, kad dar padidintų pensijas. Tačiau nesiskundžiame, dirbame savo darbus, auginame daržoves, gyvulius“, – sakė Doviluose per 30 metų gyvenanti Marija Zokienė, šalies vadovo laukusi su Stanislava Dėšankova.Tądien Prezidentą sutikę mokyklos pedagogai buvo pakilios nuotaikos. „Neeilinis, šimtmečio įvykis. Prezidentui – tai darbas, o mums – šventė“, – sakė psichologė Vaida Varnelytė, pedagogai Daiva Vinciūnienė, Gžegožas Krušinskis. Tačiau savaitgalį nemalonia staigmena tapo anonimiškas laiškas, išplatintas nacionalinėje žiniasklaidoje. Laiške piktinamasi, kad nepasiskiepijusi pirmoji šalies ponia lankėsi mokykloje, bendravo su mokiniais. „Tai tiesiog provokacija, išėjusi ne iš mūsų bendruomenės“, – neabejoja mokyklos direktorius A. Grimalis. Prezidentūra taip pat sureagavo ir informavo, kad pirmoji ponia, kaip ir visi Prezidentą lydėję patarėjai buvo atlikę COVID-19 testą, vizito metu buvo laikomasi visų apsaugos priemonių. Po apsilankymo Dovilų pagrindinėje mokykloje vykusioje spaudos konferencijoje Prezidentas G. Nausėda akcentavo, jog Dianai šeimos gydytoja patarė laikinai nesiskiepyti, tačiau kai tik bus galima, Diana pasiskiepys, ji pasitiki visomis vakcinomis.


VERTA ŽINOTI

  • Beveik trečdalis asmenų su negalia Lietuvoje patiria skurdą ar socialinę atskirtį, tarp jų ir negalią turintys vaikai, kurių Lietuvoje yra apie 15 tūkstančių.
  • Šalies vadovas ragina Vyriausybę kuo greičiau susimodeliuoti perėjimo link visuotinio įtraukiojo švietimo planą.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių