• 29 lapkričio, 2021
|

Sodų drenažų bėdos patvindė rūsius

Neseniai „Bangoje“ aprašyta „Minijos“ sodininkų bendrijos problema dėl sovietmečiu nutiestų lietaus drenažų peraugo į absurdą. Kaimynui išardžius neįtikusį lietaus nuotekų vamzdį, per liūtis ėmė skęsti gretimų namų rūsiai. O juose – ir šildymo katilai, buitinė technika. Tačiau Savivaldybė vietoje greitosios pagalbos siūlo biurokratines ir kelerius metus galinčias trukti išeitis. Bendrijos gyventojai tenori, kad kas nors priverstų nuostolių pridariusį kaimyną atkimšti sugadintą vamzdį, ir lietus bėgtų kaip bėgęs.

Priešistorė

„Minijos“ sodininkų bendrijoje, Kalnalio take, konfliktas dėl sugadinto nusausinimo drenažo kilo po to, kai atsiradę nauji sklypo šeimininkai nutarė, jog vamzdis gali trukdyti namo statyboms. Jų įsitikinimu, lietaus vandeniui skirtas drenažas gali būti nelegaliai naudojamas ir buitinėms nuotekoms leisti. Tad vadovaudamasis Civiliniu kodeksu, sklypo šeimininkės įgaliotas asmuo, tėvas Gintautas Rėklys atkasė 2,3 m gylyje buvusį vamzdį, jį sudaužė ir angą užbetonavo. Esą sklypas privatus ir su po juo esančiais įrenginiais šeimininkai gali elgtis kaip tinkami.

Šiuo metu konfliktas sprendžiamas teisme, kur naujieji šeimininkai iš atsakovų – Savivaldybės, bendrijos ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos reikalauja organizuoti nuotekų tinklų tiesimo darbus Kalnalio take. Tas pats teismas aiškinasi, ar šeimininkai galėjo sugadinti drenažą.

Po lietaus – bemiegės naktys

Pamatę, kaip naujasis kaimynas betonuoja drenažo vamzdį, kaimynai stvėrėsi už galvos. Nuokalnioje bendrijoje toks įrenginys gyvybiškai svarbus. Kaimynų nuogąstavimai pasitvirtino praėjusią savaitę, kai pliaupiant lietui ėmė skęsti jų rūsiai. O juose – šildymo katilai, buitinė technika ir maisto atsargos.

Bendrijoje gyvenantis Kęstutis Šimulis su žmona praėjusią savaitę negalėjo ramiai sudėti bluosto, mat jų rūsyje vandens siurblys nuolat pumpavo vandenį. „Ties mano namu esantis šulinys surenka paviršinį vandenį iš kelių aplinkinių namų, todėl jam persipildžius, vanduo ėmė skverbtis į rūsį. Naktį vandens siurblys nesuveikė, ir ryte radome apsemtą katilinę, virtuvę su visa buitine technika. Taip vargstame visą savaitę. Nuostoliai gali siekti apie 15 tūkst. Lt“, – apie drenažo panaikinimo pasekmes pasakojo K. Šimulis. Nebeturintis kur bėgti vanduo ėmė semti ir dar kelių gretimų namų rūsius.

„Savivaldybė jokios pagalbos nežada. Visi tik skėsčioja rankomis ir siuntinėja iš vieno skyriaus į kitą. Siūloma nebent biurokratinė išeitis – rengti kelerius metus truksiantį techninį projektą ir tiesti naują drenažą. Tai kainuotų apie 15 tūkst. Lt ir juos greičiausiai tektų mokėti mums patiems“, – stebėjosi sodininkai.

Gresia atsakomybė

Bendrijos gyventojai yra vienos nuomonės – kaimyno sklype būtina atkimšti užbetonuotą vamzdį, ir problemos pasibaigtų. Tačiau kaimynai ne tik nesusitarė, bet ir susimušė. Kilus konfliktui teko kviesti policiją.

Klaipėdos AVPK Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius „Bangą“ pirmadienį informavo, kad pagal sodininkų pateiktą skundą atliekamas tyrimas. Aiškinamasi, ar G. Rėklys drenažą išardė savavališkai. Už tai sklypo savininkams grėstų administracinė atsakomybė – nuo įspėjimo iki piniginės baudos. Policijai teko aiškintis ir muštynių priežastis.

Prašys atkurti

Sodininkų bendrijos „Minija“ pirmininkas Gintautas Polionovas informavo, kad praėjusią savaitę susirinkusi bendrijos valdyba nutarė kreiptis į teismą ir prašyti sklypo šeimininkės atsakyti už patirtus nuostolius ir atkurti drenažą. Esą sodininkai tai mielai padarys savo jėgomis. Šiuo metu sodininkai renka bendrijos narių parašus, kuriais prokuratūros prašys ginti viešąjį interesą. Bendrija sieks, kad melioracijos sistema būtų galutinai įteisinta kaip viešo naudojimo įrenginiai.

Tuo tarpu G. Rėklys „Bangos“ korespondentei liepė neklausyti „pletkų“ apie kilusias muštynes ir jam gresiančią atsakomybę už apgadintą drenažą. Esą tai šmeižtas. „Negąsdinkit mūsų policija ir nemaišykit problemos su kaimynais. Pirmininkas prie policijos pareigūnų pasakė, kad mes bendrijos interesų nepažeidėme“, – emocingai kalbėjo pensininkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių