Suabejojo kultūros darbuotojų kultūra

„Ar tikrai jau kultūros darbuotojai yra tokie kultūringi, ar tik dedasi tokie?“– retoriškai klausia „Bangos“ skaitytojas A. Kalvaitis iš Klaipėdos rajono. Atsiųstame laiške jis negaili kritikos nei kultūrininkams, nei pačiai visuomenei.

Mandagūs esą tik viešumoje

A. Kalvaitis cituoja „Bangoje“ publikuotus Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjo Gintauto Bareikio žodžius: „Juk mes, kultūros žmonės, elgiamės kultūringai“ ir užsimena, jog teko bendrauti su šiuo ir kitais kultūros vadovais. „Taip, viešumoje ar pasisakant žiniasklaidoje kultūros gal ir netrūksta. Tačiau neoficialiuose darbiniuose pokalbiuose, bendraujant tiek su pavaldiniais, tiek su eiliniais piliečiais, teko girdėti (ir ne vieną kartą) kitokią nuomonę apie kultūros vadovų bendravimo stilių, visiškai neprilygstantį kultūringo žmogaus poelgiui. Analogišką nuomonę galiu pasakyti ir apie Gargždų kultūros centrą. Kolektyve nuolat girdisi darbuotojų nusiskundimų dėl netinkamų kultūringam žmogui bendravimo metodų, nepagarbios kritikos bei (ne)viešuose pasisakymuose pokalbių metu apie vienokius ar kitokius gyvenimiškus dalykus. Tai ar tikrai kultūros darbuotojai yra kultūringi? Tiesa, tai susiję ne vien su minimais kultūros darbuotojais, bet ir dauguma mūsų pačių visuomenės narių, taip pat ir politikų. Daugeliui dar toli gražu iki kultūros tiek viešame bendravime, tiek asmeniniame gyvenime“, – įsitikinęs skaitytojas.

Darbas baigiasi skambučiu?

Skaitytojo nuomone, visai neaišku, kiek ta meninė kultūra rūpi kultūros vadovams. „Tegul mūsų rajono kultūros vadovai pasako, ar jie gerai pažįsta savo rajono kultūros kolektyvus, kiek jie kartų yra lankęsi jų renginiuose, pasidomėję kolektyvų darbo sąlygomis (šiaip, be žiniasklaidos) tiesiog vedini gero noro pažinti, aplankyti, žmogiškai pabendrauti bei padėkoti, kad dar yra, kas stengiasi plėtoti ir palaikyti kultūrą mažuose kaimeliuose ir miesteliuose. Jiems visai tai neįdomu. Jų darbo

„Vieni sako, kad turiu humoro jausmą, kiti – kad juodai juokauju, treti – kad mano labai rūstus veidas, o dar kiti – kad esu pakankamai kultūringas. Kiek žmonių, tiek nuomonių. Tai natūralu. Tikrai nesu angelas baltais sparnais, bet nemanau, kad esu kažkoks erodas ar pan.“, – teigė Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis.

laikas baigiasi skambučiu.

Ir kaip teko skaityti keliose „Bangos“ žurnalistės pastabose „reikia rūpintis Savivaldybės pastato… bei mero atlyginimo prestižu… gerinant darbo sąlygas bei gražinant išorę“. Bet anksčiau bajorai ir ponai taip pat gyveno prabangiuose rūmuose ir dvaruose, tačiau ar baudžiauninkui nuo to buvo geriau? Todėl ir sako liaudies išmintis „ne viskas auksas, kas auksu blizga“. Pirmiau susitvarkykite, mielieji, savo dvasinį pasaulį ir vidinę kultūrą, o tada ateis ir meilė bei pagarba tiek kitiems, tiek ir jums patiems“, – laiške „Bangai“ samprotauja A. Kalvaitis.

Skundų nėra gavusi

Kultūrą kuruojanti Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė teigė, kad oficialių skundų dėl kultūros darbuotojų vienokio ar kitokio elgesio su pavaldiniais, kitais žmonėmis nėra gavusi. „Galbūt A. Kalvaitis dirba kuriame nors kolektyve. Juk nežinosi? Kiekviename kolektyve pasitaiko visokių dalykų. Jei sakai pastabą ir ji nėra girianti žmogų, dažniausiai darbuotojai pyksta. Jam atrodo, kad ir tonas netinkamas, ir pan. Kita vertus, kiek­vienas žmogus turi savo orumą. Tad, jei man nepatinka, kokiu tonu su manimi kalba, aš ir pasakyčiau, kad tokiu tonu su manimi, prašome, nekalbėti. Galima perspėti vadovą, juk visi esame žmonės, visi klystame, kažką pasakome ne taip, per griežtu tonu“, – svarstė pašnekovė.

Ji akcentavo, kad netiesa, jog nėra domimasi kultūros kolektyvais: „Dar šį rudenį aš kartu su Kultūros skyriaus vedėju Gintautu Bareikiu ir jo pavaduotoja Jolanta Polekauskiene lankėmės visuose kultūros centruose, kur susitikome tiek su centrų, tiek su filialų darbuotojais. Domėjomės jų darbais, kasdienybe – susirinkusieji buvo raginami išsakyti savo problemas. Žinoma, galbūt niekas atvirai neišdrįso kalbėti apie bendravimo problemas, tačiau galimybė buvo…“


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas BAREIKIS: „Iš laiško sunku suprasti, kiek kliūva man, kiek – kitiems, kultūra besirūpinantiems žmonėms. Pats skaitytojas rašo, kad už kultūrą yra atsakinga visa visuomenė – tai yra teisinga. Dėl skambučiu pasibaigiančio mūsų darbo, nesilankymo renginiuose, nesidomėjimo kolektyvais – tai elementari netiesa. Niekas to negali paneigti, net ir „Bangos“ laikraštis, ne kartą atspausdinęs gražias nuotraukas, kuriose aš, kaip visuomeninės veiklos atstovas, koncertuoju su Priekulės kapela, „Minijos“ kolektyvu, akompanuoju Plikių moterų kvartetui… Žinoma, neturiu jokių fizinių galimybių apsilankyti kiekviename renginyje, nes kultūros įstaigos rengia jų nemažai ir pastarieji yra skirti ne Kultūros skyriaus vedėjui, ne Gargždų kultūros centro direktorei ar rajono vadovams, o visuomenei, tos teritorijos bendruomenei.

    Dėl bendravimo, ko gero, kritikuojame ne per daug, bet per mažai. Ne visi besiruošiantys kolektyvai Lietuvos dainų šventei yra kviečiami, vadinasi, nepasiekė Lietuvos bendro vidurkio. Ar buvo neišgirsta, ar nesuprasta, ar mažai vadovų kritikuota? Norisi gražiai bendrauti, nekišti nosies į pilkąją kasdienybę, bet kartais galbūt reikia ir griežtesnės pozicijos tam, kad būtų pasiekti rezultatai. Kita vertus, diskusija galėtų būti ir apie tai, ar galima su mėgėjų veiklos kolektyvais kalbėti nurodomuoju, reikalaujamuoju tonu ir pan. Šie žmonės laisvi apsispręsti bet kurią dieną, bet kurią minutę.“

  • Gargždų kultūros centro direktorė Birutė OŽELIENĖ: „Jei žmogui kažkas netiko, galėtų ateiti ir pasakyti į akis – taip būtų paprasčiau. Būna, kad pasakai kritiką ar kažkokį reikalavimą, tačiau tai nereiškia, kad mes pykstamės. Kad nedalyvaujame renginiuose ir mums nerūpi kolektyvai, pavaldūs skyriai – netiesa. Pagal galimybes lankomės. Žinome daug ne tik apie savus, bet ir apie Vėžaičių, Veiviržėnų bei kitus kultūros centrus. Juk dalyvaujame bendruose pasitarimuose, renginiuose. Jei ponas A. Kalvaitis galvoja, kad darbas baigiasi skambučiu, galėtų ateiti ir pažiūrėti, kada išeina iš darbo direktorė.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių