• 9 gruodžio, 2021
|

Tokia savaitė

Pirmąją pavasario mėnesio savaitę Lietuvoje pagaliau išgirdome itin lauktąją ir viltingąją žinią apie 7 žmones, su medikų pagalba įveikusius koronaviruso infekciją. Labai kuklus skaičius, palyginti su keliais šimtais sergančiųjų. Skaudžiausia, kad mirusiųjų skaičius, nors ir nežymiai, bet viršija išgijusiųjų. Visgi medikai labai atsargiai prabyla, kad tikruosius padarinius žinosime kitos savaitės pabaigoje – po priverstinių saviizoliacijų bus praėję terminai, bus galima jau spręsti, ar kylame į kalną, ar vis dar ritamės prarajon.

Šią savaitę Seimas gėdingai balsavo/nebalsavo dėl medikų atlyginimo pakėlimo. Po antradienio parlamento posėdžio, kuris prilygo teatralizuotam renginiui, tegu ką nori dabar viešumoje zvimbia bet kurios politinės jėgos lyderiai, tačiau akivaizdu, kad vieni už kitus ne geresni. Herojų šioje situacijoje tikrai nėra. Vienų nepamatuotos ambicijos, kitų – nepamatuoti pasiūlymai. Gal rudenį rinkėjai jiems pagaliau pasiūlys eiti šunims šėko pjauti? Visuomenėje ir taip vyrauja įtampa, o dar labiau kiršinama ir medikų bendruomenė.

Vyriausybė patvirtino, kad visgi medikai didesnius atlyginimus gaus nuo balandžio 1 d.

Tik šią savaitę, ketvirtadienį, Prezidentas G. Nausėda pasirašė vietos politikų itin lauktas Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kurios sudaro galimybes savivaldybių taryboms tęsti darbą nuotoliniu būdu, šalyje esant ekstremaliajai situacijai, karantinui ar nepaprastajai padėčiai. Naujosios pataisos pakeičia Seimo 2020 m. kovo 17 d. ypatingos skubos tvarka priimtą Vietos savivaldos įstatymą, kuriame savivaldybių taryboms buvo palikta teisė nuotoliniu būdu spręsti tik tiesiogiai su koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkiu susijusius klausimus.

Jau praėjusią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybės taryba ryžtingai aplenkė Prezidento tik ketvirtadienį pasirašytas pataisas. Nelaukiant nurodymų iš viršaus, o vadovaujantis sveiku protu ir saugant posėdžio dalyvių sveikatą, kovo 26 d. suplanuotas Gargždų „Minijos“ kino teatre rajono Tarybos posėdis buvo atšauktas. Paskirta nauja data – balandžio 2 d. ir Tarybos nariai informuoti, jog posėdis vyks nuotoliniu būdu. Tokį pasiūlymą anksčiau buvo išsakęs Tarybos narys, teisininkas Raimondas Simonavičius. O štai kai kurios kitos savivaldybės visgi laukė užsitęsusių minėto įstatymo pataisų ir rengė posėdžius tradiciniu būdu – salėje. Dar šį ketvirtadienį taip posėdžiavo ir Šilalės rajono politikai.

Tad šią savaitę pirmąkart Klaipėdos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį dirbo nuotoliniu būdu. Šis posėdis įvardintas istoriniu, bet galgi ir perlenkta su tokiu patetišku apibūdinimu. Dirbti nuotoliniu būdu nebe naujiena – gyvename aukštųjų technologijų amžiuje. Tačiau vertingiau tai, kad absoliuti dauguma Tarybos narių grąžino jiems skirtus kompiuterius vardan to, kad kuo daugiau rajono Savivaldybės darbuotojų galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Kiekvienas politiko grąžintas kompiuteris darbuotojui reiškė galimybę likti namuose ir dirbant nuotoliniu būdu saugoti savo bei kitų sveikatą. Grąžinę kompiuterius politikai savo veiklai pasitelkė asmeninius ir pavykusio posėdžio vaizdais džiugiai pasidalijo feisbuke. Tačiau patys posėdžio organizatoriai, matyt, iš jaudulio pamiršo atstumus ir kaukes?.. Balandžio 2 d. posėdžio išskirtinumas dar ir tas, kad svarstyti tik septyni klausiami, o tai yra keliskart mažiau nei buvo įprasta ankstesniuose posėdžiuose. Jie – prioritetiniai, leidžiantys rajonui judėti į priekį ir spręsti naujas problemas dabartiniu ypatingu laikotarpiu, o dėl reikiamų sprendimų visi 27 Tarybos nariai balsavo vienbalsiai. Tiesa, nors ir apsižodžiavę keliomis kandžiomis replikomis sugebėjo savo ambicijų ir priešiškumo ožius sutramdyti. Tai įrodymas, kad savivaldoje dirbama sutelkčiau – priešingai nei šiomis dienomis Seime. Pasirodo, kad rajono Taryboje tiek valdantieji, tiek opozicija esant kritinei situacijai šalyje gali ir geba dirbti vardan vieno tikslo: rajono visuomenės gerovės.

Būtent šią savaitę Gargždai Lietuvoje išgarsėjo su pirmąkart iškelta baudžiamąja byla už grubų saviizoliacijos pažeidimą. Netelpa galvoje, kad taip darė medikė, jau įspėta dėl koronaviruso privalomo karantino. Todėl minėtame Tarybos posėdyje kai kurių „geraširdžių“ politikų pasiūlymas esą daugiau su žmonėmis reikia kalbėtis, juos šviesti, o ne bausti, švelniai tariant, yra tik pigus populizmas. Betgi apie koronaviruso grėsmę skleidžiama labai daug oficialios informacijos. Jos tikrai netrūksta: tai daroma visais įmanomais žiniasklaidos kanalais. Tą nuolat daro Klaipėdos rajono savivaldybės administracija, įkūrusi ir specialų šia tema tinklalapį rajono gyventojams, aktyviai veikia Ekstremalių situacijų komisija, akylai dirba policija, Viešosios tvarkos skyrius. Jei saviizoliacijoje esantys ir net perspėti asmenys vis tiek neklauso, tai ką – dar jiems ir galveles paglostyti?

Taip pat šią savaitę pirmąkart visose švietimo įstaigose prasidėjo nuotolinis mokymasis. Galbūt būtent karantinas subrandins ir kitokį tėvų požiūrį į sunkų mokytojų, vaikų darželių pedagogų darbą? Galbūt buvimas artimoje erdvėje su savo vaikais pažadins tėvų atsakomybes? Juk kai kuriuos per karantiną sugrįžusiuosius iš užsienio, kuriuos pamatę nufilmuotame vaizdelyje iš kelto įvardijome „morozais“, „urodais“, išaugino ne kas kitas, bet tėvai. Jie dabar namuose turi puikią progą akivaizdžiai pamatyti, kaip kai kurių vaikeliai geba tyčiotis iš mokytojų – tai išryškėjo mokantis nuotoliniu būdu.

Ir šios savaitės ketvirtadienio vakarą premjeras S. Skvernelis kreipėsi į Lietuvos senjorus duodamas rimtą pažadą, kad bus užtikrinamos pensijos ir pagalba jiems. Vyriausybės vadovas prašė išlikti santūriems, nepasiduoti įvairioms manipuliacijoms.

Praėjo trečioji karantino savaitė. Verslas gūžiasi, ypač nerimauja smulkieji: kas bus, kai nebeišeina užsidirbti net duonos riekei? Vien subsidijos neišgelbės. Vyriausybė jų dosniai nedalins. Kantrybės ir sutelktumo reikės dar ne vienai savaitei.

Likime sveiki ir saugūs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių