Verslo įgūdžiai mokyklos suole – investicija į ateitį

Pirmąją vietą laimėjo ir iškovojo teisę atstovauti visam regionui nacionaliniame praktinio verslumo ugdymo programos „accelerator-x“ finale Vilniuje gegužės 20 d. Gargždų „Vaivorykštės“ jaunoji bendrovė GSJM. Marija, Gintarė ir Samanta gamina rankų darbo žaislus. Vilniuje jos kovos dėl galimybės atstovauti Lietuvai Europos verslumo festivalyje Estijos sostinėje Taline liepos 12–14 d.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistės Marija Katkutė, Gintarė Smilgytė ir Samanta Simutytė pagal VšĮ „Junior Achievement Lietuva“ programą „accelerator-x“ įkūrė jaunąją bendrovę, gamina ir pardavinėja rankų darbo žaislus švenčių tematika. Minkštutėliai kiškučiai, viščiukai nepalieka abejingų, pirkėjų ratas vis plečiasi. Merginos užėmė pirmąją vietą praėjusį penktadienį Gargždų kultūros centre vykusioje Klaipėdos regiono mokinių bendrovių eXpo mugėje. Antroji vieta atiteko Kretingos VšĮ Pranciškonų gimnazijos jaunajai mokinių bendrovei „Elysium“, trečiojoje vietoje – vėl gargždiškiai, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistų jaunoji bendrovė „Eko“.


Ypatingas rajonas
EXpo mugės dieną nuo pat ryto Gargždų kultūros centre prasidėjo sambrūzdis, intensyvus pasiruošimas eXpo mugei, kurioje dalyvavo Klaipėdos rajono, Kretingos, Rietavo, Šilalės, Šilutės ir Tauragės mokiniai. Pristatytos net 24 jaunosios mokinių bendrovės!
Renginį vedusi Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Rusteikienė akcentavo, jog ši eXpo paroda yra viena iš „Junior Achievement Lietuva“ programos edukacinių patirčių, kurios metu jaunieji verslininkai pristato ir parduoda savo kuriamus produktus ar vystomas paslaugas, bendrauja su verslo komisija, gauna vertingų patarimų apie verslo plėtrą. Tokiu būdu mokiniai dar mokykloje pradeda suprasti verslo procesus ir įgyja praktinių verslumo įgūdžių bei žinių.
Renginyje dalyvavusi „Junior Achievement Lietuva“ administracijos ir programų direktorė Jūratė Raudoniūtė pastebėjo, jog Gargždai eXpo mugei buvo pasirinkti neatsitiktinai: „Klaipėdos rajonas ypatingas, nes tik čia verslumo, finansinio raštingumo programos yra nuo 1 iki 12 klasių.“


Linkėjo bandyti
Gausiai susirinkusiuosius sveikinęs Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas pastebėjo, kad prieš 10–15 metų apie verslininkus buvo kalbama su tam tikra neigiama gaidele, o šiandien verslas yra mylimas ir gerbiamas – pamatas, iš kurio surinktų mokesčių galima finansuoti švietimo, socialines ir kitas sritis. „Nesustokite, turėkite gyvenime tikslą išbandyti verslą. Visada Jūsų lauksime Klaipėdos rajone“, – kalbėjo jis.
Jauniesiems verslininkams sėkmės ir užsidegimo kurti, vystyti veiklas linkėjo ir Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius, „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Ona Sturonienė. Nuotaikingą mugės atidarymo nuotaiką sukūrė Gargždų muzikos mokyklos pedagogas Sigitas Stalmokas su ugdytiniais, pianistu Justu Katauskiu.
Jaunosios bendrovės tądien buvo vertintos dviejų vertinimo komisijų, kadangi vardinių nominacijų, apdovanojimų įsteigė ir patys verslo atstovai. Tad vyko bendri apdovanojimai, išskirtos trys prizinės vietos ir atskirai rinkti nugalėtojai verslo įsteigtoms nominacijoms.

Renginio organizacija rūpinosi „Junior Achievement Lietuva“ ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija, šio renginio siela – ekonomikos ir verslo mokytoja Nijolė Ruginienė (viduryje), iš dešinės – „Junior Achievement Lietuva“ administracijos ir programų direktorė J. Raudoniūtė, iš kairės – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė O. Sturonienė.

Žaislai populiarūs
Pirmąją vietą iškovojusios M. Katkutė, G. Smilgytė ir S. Simutytė „Bangai“ sakė, jog jau ne pirmąkart dalyvavo mokinių jaunųjų bendrovių eXpo mugėje. Anksčiau savo gamybos žaislus jau pardavinėjo ir pristatė Vilniuje vykusioje mugėje. „Tuomet buvo prieškalėdinis laikotarpis, tai žaislai taip pat buvo atitinkantys tematiką. Sulaukėme pirkėjų dėmesio, susidomėjimo, tad toliau vystome būtent žaislų pardavimus. Jokių siuvimo būrelių nelankėme, pasinaudojome mamų ir interneto patarimais“, – šypsodamosi pasakojo kūrybingosios merginos. „Vaivorykštės“ ekonomikos ir verslo mokytoja Nijolė Ruginienė akcentavo, jog ši merginų bendrovė turi verslo planą, leidimą, kurį išduoda „Junior Achievement Lietuva“, yra gaunama akcijų, kurios platinamos, sukaupiama pinigų, iš kurių perkamos žaliavos produkcijai.
Švenčių tematiką atliepiančių žaislų kainos svyruoja nuo 1 Eur iki 15 Eur.
Marija džiaugėsi, kad mugėje pardavė maždaug 80 proc. sukurtų žaislų, tiek net nesitikėjo. Norintieji įsigyti žaislų, jei nespėjo ateiti į mugę, merginų gali ieškoti „Instagram“ gsjm.2021.


Linkėjo nejoti ant mirusio žirgo
Antroji vieta atiteko Pranciškonų gimnazijos jaunajai mokinių bendrovei „Elysium“. Apdovanojimą įteikęs SEB banko atstovas Arvydas Kalnelis akcentavo, jog čia susirinko būsimieji lyderiai, kurie Lietuvą ves verslumo keliu ir šalis klestės Europoje ir pasaulyje. Jaunoji mokinių mokomoji bendrovė „Elysium“ parašė ir pardavinėja visoje Lietuvoje įvairaus amžiaus žmonėms psichologinę saviugdos knygą „Pasąmonės siluetai“. Šios knygos autorė Arvydė Paulauskaitė pasakojo, jog knygoje yra siūlomas 31 dienos iššūkis, kuris padeda gilintis į mintis, emocijas ir save atskleisti kaip emocinę būtybę. „Niekada nejokite ant mirusio žirgo – tai šios merginos žodžiai“, – įteikdamas nominaciją sakė SEB banko atstovas A. Kalnelis.


Skirs labdarai
Trečioji vieta atiteko ekologiškais rašikliais ir apyrankėmis prekiavusiai Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos jaunajai bendrovei „Eko“. „Mūsų apyrankės su panaudotais šoviniais, o rašikliai – ekologiški. Pagrindinė idėja – saugoti gamtą, orientuotis į tvarumą. Tiek apyrankės, tiek rašikliai kainuoja po 2,50 Eur“, – dėstė gimnazistės Diana Daugėlaitė, Izabelė Kurpeikytė ir Eivilė Bieliauskytė. Prekyba merginoms sekėsi neblogai, pardavė apie 50 proc. apyrankių, rašiklių šiek tiek mažiau. Viską, ką uždirbo, ketina paaukoti labdarai.

Kompetentinga vertinimo komisija renginyje nestokojo ne tik gerų patarimų, kaip plėtoti verslą, bet ir geros nuotaikos.

Nominacijų virtinė
Likusieji apdovanojimai buvo vardinės rėmėjų įsteigtos nominacijos ir specialūs prizai. „Startuoliškiausios jaunosios bendrovės“ nominaciją įteikė VšĮ „Versli Lietuva“ Bendradarbystės centras „Spiečius“, koordinatorė Indrė Kazlauskienė. „Startuoliškiausia jaunąja bendrove“ tapo jau minėta „Elysium“ iš VšĮ Pranciškonų gimnazijos. „Knygą parašiusiai merginai linkiu nesustoti, nes visas pasaulis gali būti po jos kojomis. Apsisprendimą būtent jai suteikti šią nominaciją lėmė tai, kad yra užmojų iškeliauti net į užsienio rinkas“, – sakė I. Kazlauskienė.
„Europietiškiausia jaunąja bendrove“ paskelbta Tauragės „Versmės“ gimnazijos „TVG verslompanija“, kuri kuria ir pardavinėja įvairių elektroninių prietaisų laikiklius.
Klaipėdos rajono verslo įmonių asociacija įsteigė net keletą nominacijų. Pirmininkas Valdas Jarutis įteikė „Socialiai atsakingos bendrovės“ apdovanojimą Pranciškonų gimnazijos bendrovei „Brokas“. „Inovatyviausio technologinio sprendimo“ nominacija įteikta vėl „TVG verslompanijai“ iš Tauragės. „Už antreprenišką požiūrį“ įvertinta Rietavo savivaldybės Tverų gimnazijos jaunoji bendrovė „Egeke“, kurianti ir parduodanti natūralias sojų ir bičių vaško žvakes. „Geriausius marketingo sprendimus“ naudoja ir nominaciją pelnė Kretingos rajono Salantų gimnazijos mokinių jaunoji bendrovė „Muilo teta“, kurianti ir pardavinėjanti muilo gaminius. Nominacija „Smulkaus verslo pavyzdys“ atiteko Pranciškonų gimnazijos jaunajai bendrovei „Laiko juosta“, kuri kuria ir pardavinėja Lietuvos istorijos laiko juostas kaip pagalbinę mokymo ir mokymosi priemonę. Klaipėdos rajono verslo įmonių asociacija dovanojo mokymus kompetencijoms kelti.
Mažoji bendrija „Greičiūnai“ įteikė „Komandinio darbo pavyzdžio“ nominaciją Šilutės pirmosios gimnazijos „Jaunosioms ekspertėms“, kuriančioms ir pardavinėjančioms relaksacines, antistresines priemones. „Greičiūnai“ įteikė ir „Geriausio produkto/paslaugos technologinio sprendimo“ nominaciją, ji atiteko Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos jaunajai bendrovei „Council of business“, kuriančiai aksesuarus su gimnazijos logotipu.
„Tvariausios jaunosios bendrovės“ nominaciją įsteigė UAB „Mars Lietuva“, ji atiteko Klaipėdos technologijų mokymo centro bendrovei „Jedig“, kuri prekiauja dekoruotais daugkartiniais maišeliais, teikia rūbų atnaujinimo paslaugas. „Atstovauju kompanijai, kuri veikia daugiau nei 100 metų. Suprantame, kad vienintelis būdas sėkmingai veikti antrą šimtą metų – kuo mažesnė tarša, poveikis aplinkai, tvarumas. Todėl ir mūsų nominacija tokia“, – sakė apdovanojimą įteikdamas Mindaugas Rupšys, „Mars Lietuva“ korporacinių reikalų vadovas regionui. „Mars Lietuva“ dovanojo verslo konsultacijas.

Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO ir autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių