Iš turgaus gujami kvepalai – kirtis alkoholizmui?

I. Ilginienė iki šiol prekiavo ne tik kvepalais, bet ir kita kosmetika, plaukų dažais. Moteris viliasi, kad Seimo nariai atsitokės ir tualetinį vandenį į prekybą grąžins.

Gargždų turgavietėje nuo lapkričio 1 dienos nebegalima prekiauti kvepalais. Tokius pokyčius nulėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kurias liepą priėmė LR Seimas. Aiškinama, kad odekolonas, burnos skalavimo skystis ir alkoholio prisotinti kvepalai – greitas būdas „išmesti burnelę“. Du dešimtmečius Gargždų turguje tokia prekyba užsiimančios moterys šokiruotos – iš lentynų turguje privalėjo dingti net gargždiškių pamėgti nepigūs tualetiniai vandenys.

Klastingasis odekolonas

Liepą LR Seime buvo priimta Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, kuria siekiama sustabdyti nekontroliuojamą alkoholinių gėrimų pakaitalų – odekolono, burnos skalavimo skysčio ir kosmetinio spirito – prekybą. Jais nuo lapkričio 1 d. bus galima prekiauti tik stacionariose prekybos vietose. Dengtose ar nedengtose turgavietėse, kioskuose ar paviljonuose neberasite skysčių, kuriuose alkoholio koncentracija siekia bent 20 proc.

Teigiama, kad taip supilstytas spiritas vartojamas kaip alkoholis. Buteliukas odekolono kainuoja vos 2–3 Lt, tad alkoholikai verčiau suka į turgus, o ne į prekybos centrus. Esą net 90 proc. nuperkamo odekolono naudojama toli gražu ne odai dezinfekuoti. Tokios išgertuvės brangiai kainuoja ir valstybei. Seime pateiktuose skaičiavimuose aiškinama, jog atitinkamos įstatymų pataisos leistų į valstybės biudžetą papildomai surinkti apie 50 mln. litų iš akcizo ir PVM pajamų.

Įstatymo pataisų būtinybę gina Seimo Sveikatos komitetas ir parlamentarė Agnė Bilotaitė. „Kadangi tokios prekės nelaikomos alkoholiniais gėrimais, prekyba jais neribojama nei po 22 valandos, nei nepilnamečiams, iš jų nesurenkami akcizo mokesčiai. Svarbiausia, jog, tyrimų duomenimis, absoliuti dauguma šių itin pigių prekių pirkėjų jas išgeria, nors jose esančios medžiagos daug nuodingesnės nei alkoholinių gėrimų. Problema rimta ir reikalaujanti sprendimo, todėl nesistebiu, jog šį projektą pateikė 7 Seimo nariai, o galutiniame balsavime jį beveik vieningai palaikė visų, išskyrus LSDP, frakcijų atstovai“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Smulkieji apstulbę

Tačiau Seimo nariai iš prekybos pašalino ne tik klastingąjį odekoloną, bet ir tualetinį vandenį, mat jame denatūruoto spirito yra net 70–85 proc. Įstatymu numatyta, kad į buteliukus supilstyti kvepalai, tualetinis vanduo, odekolonas gali būti pardavinėjami tik stacionariose prekyvietėse. Alkoholio prisotintą kosmetiką šalies prekyvietėse siūlo šimtai pardavėjų. Todėl tokia kova su alkoholizmu glumina smulkiuosius verslininkus.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė skaičiuoja, kad be darbo liks ne mažiau kaip 600 prekybininkų. Turgininkų pusėn stojo ir kai kurie Seimo nariai. Socialdemokratas Eduardas Šablinskas buvo įregistravęs naujojo įstatymo pataisą, pagal kurią kvepalais būtų leidžiama prekiauti bent turgavietėse, o draudimas paliekamas kioskams. Deja, tam nebuvo pritarta. Šiuo metu ruošiamos pakartotinės pataisos. Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Donatas Botyrius „Bangai“ tvirtino, kad įstatymo pataisos yra nelogiškos, mat tais pačiais gaminiais prekiauti bus leidžiama uždarose patalpose, o lauke ir kioskuose – jau nebe. „Pardavėjai arba bankrutuos, arba kelsis į uždaras parduotuves“, – sakė D. Botyrius ir neslėpė manąs, kad pataisos – absurdiškos.

Bijo, kad konfiskuos

Gargždų turguje kosmetika prekiauja trys moterys. Vanda Mažonienė ir Irena Ilginienė paskutiniosiomis spalio dienomis tikino esančios nežinioje, mat apie įstatymo pataisas jų neinformavo nei turgaus administracija, nei kvepalų pardavėjai didmenininkai. „Žinome tik iš nuogirdų. O kaip yra iš tiesų? Kas, jei atvažiuos ekonominė policija ir susirinks mūsų prekes?“ – klausė moterys.

V. Mažonienė kasdien kvepalų pakuotes susidėdavo į 15 kartoninių dėžių. Šis turinys, anot moters, vertas visų jos gyvenimo santaupų. „Lapkritis jau čia, o mūsų prekystaliai pilni. Galėtų valdžia duoti laiko bent likučius išparduoti, bent iki Kalėdų. Tada juk daugiausia pirkėjų sulaukiame, daug kas kvepalus perka dovanų“, – kalbėjo prekybininkės.

Gargždiškės tvirtino neturinčios nuolatinių odekolono pirkėjų, kurie akivaizdžiai šią prekę pirktų dėl alkoholio: „Perka senukai, kurie vos kruta, bet dar prisižiūri. Odekoloną jie naudoja kaip priemonę po skutimosi, ir tiek.“ Moterys sutiktų neprekiauti pigiu odekolonu, tačiau kvepalų išsižadėti nenori.

Kaip susipurkšti?

Ilgametė turgaus prekeivė, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Biruta Alšauskienė irgi neatsistebi, kaip Seimo nariai sugalvojo uždrausti purškiamus kvepalus. „Kaip juos išgerti? Susipurkšti į gerklę?“ – juokdamasi klausė B. Alšauskienė.

I. Ilginienė pridūrė, kad į buteliukus supilti ir įvairių firmų pavadinimais sužymėti kvepalai yra dešimteriopai brangesni už odekoloną. Jie – ne prabangių kosmetikos gaminių analogai, o įvairių užsienio firmų gaminiai. Tokius tualetinius vandenis prekeivėms tiekia Lietuvos įmonės. Kainos siekia nuo 8 iki 60 Lt ir daugiau. Tiesa, alkoholio koncentracija juose didžiulė – nuo 39 iki 85 proc. tūrio. „Alkoholikai eina į parduotuves vyniuko, kuris 4 Lt kainuoja. Už 60 Lt joks alkoholikas kvepalų negers. Parduotuvėje tiek kainuoja geras butelis“, – neabejoja prekeivė. Turgininkės ketino nepaisyti reikalavimo. „Prekiausiu vis tiek. Namie nesėdėsiu, nes į juos man valgyti niekas neatneš. Reikia užsidirbti pačiai“, – širdo tris dešimtmečius turguje prekiaujanti V. Mažonienė. Tačiau šią savaitę prekeivė visgi nedirba. Gargždiškes pasiekė žinios iš Klaipėdos turgaviečių, jog ten kvepalus jau tikrina inspektoriai. Kolegė I. Ilginienė kvepalus kol kas sandėliuoja, o vietoje jų prekiauja kojinėmis.

Moterys yra įsigijusios verslo liudijimus ketvirčiui, kurių kaina 780 Lt. Jei tikrai teks apleisti darbo vietą, gargždiškėms ir ši investicija nueis šuniui ant uodegos.


Akys atsivėrė turguje

Nors įstatymo pataisos buvo priimtos, patys Seimo nariai nebesutaria dėl prekybos kvepalais apribojimų. Užtarimo gargždiškiai turgininkai kreipėsi į Seimo narį Petrą Gražulį. „Teko girdėti, jog šiuo metu įstatymą aktyviai kritikuoja Petras Gražulis. Tai kiek dviveidiška, nes įstatymą palaikė visi salėje buvę jo frakcijos nariai, o pats P. Gražulis balsavime apskritai nedalyvavo ir prieš tai per daugiau nei metus neteikė jokių kvepalų prekeiviams reikalingų šio projekto pataisų“, – kolegos elgesio nepateisina A. Bilotaitė.

Tačiau P. Gražulis „Bangai“ patvirtino, kad problemos esmę jis suvokė tik apsilankęs turguje. „Svarstant pataisą daugeliui turbūt „praslydo“ tai, kad iš prekybos šalinami ir kvepalai. Manėme, kad prekiauti nebegalės įvairiais burnos skalavimo skysčiais, odekolonais. Tai nelogiška – niekas tokių kvepalų negeria“, – aiškino P. Gražulis.

Amourdevil.com – įspūdingi kvepalai internetu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content