Pirmokų registracija – po paslapties šydu?

Nauji metai, bet problemos – senos. Nors ne kartą anksčiau rašėme, kad būsimųjų pirmokėlių tėvai kasmet pirmą registracijos dieną stumdosi eilėje prie Gargždų „Minijos“ progimnazijos, situacija nepasikeitė ir šiais metais. Pirmadienį gavo skundą ir mūsų redakcija, tebekaista aistros ir „mamyčių“ socialiniuose tinkluose. Švietimo darbuotojai ginasi: patys tėvai kalti, dirbtinai sudaro eiles, tikėdamiesi savo vaikui gauti vietą populiarios mokytojos klasėje. Anot jų, ir informacijos apie registraciją esą yra pakankamai. Tačiau tuo verčia abejoti faktai. Štai net vienas rajono politikas prisipažino nė negirdėjęs apie kelerius metus galiojančią rajono Tarybos patvirtintą tvarką, kai registracija galima iki pat naujų mokslo metų pradžios, ir su keliasdešimčia kitų tėvų kartu stoviniavo eilutėje.

Eilės erzina

Iš pat ankstaus ryto sulaukėme gargždiškės Rūtos (pavardė jos prašymu neskelbiama – aut. pastaba), būsimo pirmokėlio mamos, skambučio. Moteris piktinosi pirmokų registracijos tvarka „Minijos“ progimnazijoje. Anot jos, į mokyklą nuo šių metų rugsėjo keliaus jau antra šeimos atžala. Tačiau ir vėl esą tenka taip pat vargti, atsiprašinėti iš darbo, varžytis gyvoje eilėje, kurioje kiekvienas siekia, kad vaikas pakliūtų į pageidaujamos pedagogės klasę. „Pavargome nuo tos įtampos, panikos dėl savo vaikų. Mums trūksta informacijos, skaidrumo, o kartu ir pagarbaus požiūrio į tėvus ir būsimus mokinius. Kodėl negalima būtų prieš registracijos pradžią paskelbti apie tai mokyklos tinklalapyje, kada ji prasidės, kiek truks, kokios darbo valandos, kokia prašymo forma? Dalijamės patys informacija, kas kur ką nugirdo. Išvis geriausia būtų elektroninė registracija, tada nekiltų abejonių, ar kas „nepraslysta“ ir be eilės. Ypač iš kito miesto galo, nes ne tik galbūt man nežinoma, ar gali visi norintys patekti į „Miniją“, – daug klausimų uždavė Rūta, pati su šeima gyvenanti mokyklos kaimynystėje.

Pirmadienį – apgultis

Dėl pirmadieninės „Minijos“ progimnazijos apgulties pakalbinome dar keletą tėvelių. I. K. (vardas ir pavardė žinomi – aut. pastaba) nuomone, tai nenormali padėtis, per daug sureikšminta viskas, nes registruotis, anot jos, juk galima ir vėliau.

„Po 8 val. ryto jau buvo 50 žmonių. Aš jau antrą savo vaiką į pirmąją klasę rengiu, tai ramiau į viską reaguoju. Laukiau ne visą valandą. O kai registravau pirmąjį mūsų pirmoką, nesupratau iš karto, ko tie žmonės prie mokyklos dvi valandas laukia. Pradėjo man šaukti, ko be eilės esą lendu“, – pasakojo I. K. Anuomet moteris su šeima ką tik buvo apsigyvenusi Gargžduose, tai nė nežinojo, kokia priėmimo tvarka į mokyklas, o ir informacijos po ranka taip pat nebuvo. Anot du vaikučius auginančios mamos, elektroninė registracija būtų išsigelbėjimas dirbantiems tėvams. Pirmadienį kažkas į „Miniją“ atsiuntė net garbaus amžiaus būsimo pirmoko močiutę, nes jo tėvai negalėję išsiprašyti iš darbų.

Kolegė Agnė Adomaitė taip pat pirmadienio rytą 7.20 val. stojo į eilę „Minijos“ progimnazijoje. „Buvau 27 eilėje. Žmonių smarkiai daugėjo, ir kai pakvietė mus į salę, jau buvo 50–60 būsimų pirmokų tėvų. Mus pasitiko mokyklos direktorius Antanas Jacikas ir jo pavaduotoja Daiva Bušeckienė. Visiems buvo paaiškinta, kad stovėjimas eilėje neturi jokios reikšmės dėl patekimo į norimą klasę, nes klasės bus komplektuojamos, atsižvelgiant į berniukų ir mergaičių skaičių, proporcingai juos paskirstant, taip pat ir kitus atrankos kriterijus. Labiausiai tėvai norėjo, kad vaikai pakliūtų pas vieną pedagogę, tačiau patenkinti visų norus yra neįmanoma. Pati užpildžiau prašymą, išreiškiau pageidavimą, tačiau nežinau, į kokios mokytojos klasę pateks mano dukra“, – sakė A. Adomaitė.

Sugaišo 2 valandas

Rajono Tarybos narys Martynas Pocius atėjo prie šios mokyklos dar anksčiau negu kolegė – 7 val. ryte, tačiau jis toli gražu nebuvo pirmas. „Buvau 17-as, tad kažkas jau laukė ir nuo 6 val. Vargas. Žmonės sėdi susigūžę, neišsimiegoję. Iš mokyklos išėjau tik 9 val., užregistravęs dukrą į pirmąją klasę. Nesvarbu, pas kokią mokytoją. Pamatęs, kokia tai graži mokykla, pasidžiaugiau, kad dukra čia bus priimta mokytis. Nes girdėjau įvairių kalbų, kad į „Miniją“ patenka tik ribotas mokinių skaičius. Aš galvojau, kad tik tą vieną dieną vyksta registracija, todėl anksti stojau į eilę. Apie tai, kad galima registruoti ne vieną dieną, o dar daug mėnesių, sužinojau tik šiandien (pirmadienį – aut. pastaba)“, – prisipažino politikas.

Anot jo, apie registracijos dieną sužinojęs iš darželio, kurį lankė dukra, auklėtojos. „Tačiau tikrai praverstų tėvams atmintinė ar internete paskelbta informacija, kaip visa tai vyksta, tada nebūtų visokių dviprasmiškų įtarimų ar eilių“, – situaciją „Bangai“ komentavo M. Pocius.

Liejo apmaudą

„Minijos“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Bušeckienė neslėpė, jog pirmadienis, kuomet dirbo nuo 8 iki 16 val., jai kainavo daug nervų.

„Aš jau gruodžio mėnesį pradedu jausti įtampą, vos ne sirgti dėl tos registracijos. Kasmet atsiranda nepatenkintų tėvų, išpučiamas burbulas. Tai mažų miestelių problema, apkalbų lygis. Klaipėdoje taip nėra. Vis prašome – nestovėkite, nes tos eilės yra niekinės. Visi vaikai pakliūva į mokyklą, nė vienas nelieka nepriimtas. Šiemet – mergaičių metai, užtat mažai berniukų. Pavyzdžiui, vienos iš populiariųjų mokytojų klasėje jau užrašytos vienos mergaitės, tai tikrai reikės skaidyti į kitas klases. Yra vaikų su elgesio sutrikimais, specialiais poreikiais, kasmet jų daugėja, tad didelis galvosūkis bus proporcingai paskirstyti pirmokus“, – sakė D. Bušeckienė.

Ji teigė, kad tėvai gauna pakankamai informacijos iš darželių, taip pat pakabintas skelbimas ant įstaigos durų. Anot D. Bušeckienės, atsakingi tėvai dar rudenį ateina į mokyklą, apsižiūri, pasikalba su mokytojais ir nepanikuoja. „Tačiau, kai toks bumas, 100 žmonių mokykloje, įtampa didelė. Kartu jautiesi žeminamas, nes skundžiamasi redakcijoms, grasinama filmuoti, stebėti. Tai gryna nesąmonė“, – apmaudą liejo D. Bušeckienė. Pirmadienį popiet mokykloje jau buvo priimti 102 pirmokų tėvų prašymai, o pernai tuo pačiu metu, anot pavaduotojos, 105. Tad greičiausiai 5 klasėse bus po 29 vaikus.

Akivaizdu, „Minijos“ progimnazija populiarumu nesiskundžia. D. Bušeckienės teigimu, tai lemia ne tik geri mokytojai, renovuotos patalpos, bet ir strategiškai patraukli mokyklos vieta. O Gargžduose, pasak pedagogės, vaikų daugėja: atsikelia gyventi iš uostamiesčio, vis daugiau jų tėvai emigrantai parsiveža ir iš užsienio.

„Krante“ ramu

Kol „Minijos“ progimnazijoje tėvai bandė savo kantrybę eilėse, „Kranto“ pagrindinėje mokykloje pirmadienį buvo ramu. Raštinės vedėja Janina Benetienė „Bangą“ informavo, kad priiminės tėvų prašymus visą dieną, o popiet jau buvo priimti 46 pareiškimai. „Turime jau dvi pirmokų klases“, – pasidžiaugė J. Benetienė. Anot jos, papildomai skelbti tėvams apie prasidėjusią registraciją nėra jokio reikalo, nes informacija pateikiama vaikams baigiant lankyti darželį. „Gegužės pabaigoje paskelbsime galutinį sąrašą, pakviesime tėvus į susirinkimą. Planuojame turėti 4 pirmokų klases. Nėra jokio skirtumo, kokią mokyklą lankyti, jei tėvai mokinį palydi į mokyklą ir iš jos. Pas mus ir klasėse mokinukų skaičius bus mažesnis – ne 30, o 24. Mažesnė klasė yra idealus variantas geriau išmokyti vaiką“, – sakė šios mokyklos direktorius Egidijus Žiedas.

Sklaidė abejones

Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius, stebintis situaciją „Minijos“ progimnazijoje, sakė, jog pirmiausia užsipildė populiarios pradinių klasių mokytojos, pernai laimėjusios Metų mokytojos titulą, klasė. „Tačiau ir kitos 4 mokytojos yra geros specialistės, atitinka visus kvalifikacinius reikalavimus. Tėvai neturi įstatymiškai teisės reikalauti, pas kokią mokytoją turėtų patekti jų vaikas. Vaikai priimami į mokyklas pagal gyvenamąją vietą, o šios taisyklės gali nesilaikyti tik tada, jei mokykloje yra laisvų vietų. Manau, kad informacijos tėvams pakanka, nes tai rodo didelis pirmadienį pateiktų pareiškimų skaičius. Pirmokų priėmimas – tai tik Gargždams aktuali problema, nes niekur rajone daugiau eilių nėra“, – „Bangai“ dėstė A. Pet­ravičius. Pasak jo centralizuotas mokinių priėmimas internetu yra įvestas kai kuriose savivaldybėse. Ten neliko eilių, tačiau kartu neliko ir neformalios galimybės pasirinkti mokytoją.

Naujų pirmokų registracijos metu „Minijos“ progimnazijoje buvusi Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Barbšienė teigė, jog tėvai jokių pretenzijų dėl priėmimo neišsakė nei jai, nei su būsimų moksleivių tėvais bendraujančiam direktoriui ir jo pavaduotojai. „Viskas vyko ramiai, geranoriškai, tėvai išsakė savo pozicijas, kokios mokytojos norėtų, rašė prašymus“, – komentavo specialistė. Anot I. Barbšienės, kitais mokslo metais Gargžduose bus sukomplektuotos 9 klasės pirmokų, numatoma, kad mokytis jose pradės per 200 vaikų.

Vakar I. Barbšienė pasidalijo naujausiais duomenimis apie būsimus pirmokus: „Minijoje“ jau užregistruoti 109, „Krante“ – 48.

Pagal rajono Tarybos dar 2012 m. kovo 29 d. sprendimą Nr. T11-174 dėl priėmimo į mokyklas tvarkos, be kita ko, nustatyta, jog prašymas mokytis teikiamas tik į vieną pasirinktą mokyklą nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 10 d. Rezultatai apie priėmimą mokytis skelbiami iki rugpjūčio 20 d. Pasibaigus priėmimo terminui ir esant laisvų vietų pagal nustatytą klasių komplektų skaičių, mokiniai gali būti priimami visus mokslo metus.


KOMENTARAS

Elektroninė registracija – ne panacėja

  • Rasa Petrauskienė, Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė:

    „Džiugu, kad tėvai taip rūpinasi savo vaikais, skuba išsirinkti gerą mokytoją. Galima būtų pasvarstyti dėl elektroninės registracijos, kuri veikia Vilniuje, Kaune, bet tai, manyčiau, aktualiau didiesiems miestams. Internetas irgi „užlūžta“, neveikia, o dar ir ne visi moka juo gerai naudotis. Be to, kompiuterinės registracijos programos, kuri nėra pigi, reikėtų tik dviem Gargždų mokykloms. Aišku, padiskutuosime dėl šios situacijos komitete, ieškosime sprendimo. Tik kokio?“

Jolanta BENIUŠYTĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content