Kvapo neišmatuosi, bet suvaldyti galima
Nuolatinis nemalonus kvapas gali sukelti ligų simptomus. Jo neišmatuosi jokiu aparatu, bet suvaldyti galima. Žmonės skundžiasi, kad jų gyvenimą apsunkina smarvė, sklindanti iš Dumpiuose esančių įmonių, gyvulininkystės kompleksų Agluonėnų seniūnijoje ir kitų šaltinių.
Apie šią problemą kalbėjomės su Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminiene.
– Liaudyje sakoma, jog smarvė – ne karvė, neįspirs. O ką apie kvapus galvoja specialistai?
– Bet kokie kvapai gali sukelti nepasitenkinimą, ypač, kai negali jų išvengti. Net konditerijos gaminių kvapas, kuris, atrodytų, visiems malonus, gali sunervinti. Neišvengiamas kvapas gali veikti kaip stresas ir sukelti ligų simptomus.
Kvapas gali kilti dėl atliekų perdirbimo, nuotekų tvarkymo, maisto gamybos, gyvulininkystės ir kita.
Iš gautų skundų matome, jog žmonės susiduria su kvapų problema. Kartais nuo jų atbunkama. Betgi uoslė – vienas iš 5 pojūčių, padedančių pajusti grėsmę ir išgyventi.
– Kokių sulaukiate skundų, bylojančių apie kvapų problemą?
– Esame gavę skundų dėl maisto gamybos įmonės skleidžiamo kvapo (žuvies rūkymo), dėl gyvulininkystės įmonių. Dabar daug problemų dėl Dumpių kaime esančių įmonių, kurių veikla susijusi su kvapų generavimu.
– Ar jį galima išmatuoti?
– Kvapo neišmatuosi jokiu aparatu. Praėjusiais metais daug skundų ir neigiamų emocijų kilo dėl srutų laistymo laukuose. Bet jiems negalioja higienos norma. Turiu akcentuoti, jog nuo 2011 m. galioja higienos norma „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“, kuri nurodo norminį dydį. Gyvenamojoje, visuomeninėje aplinkoje negali būti daugiau nei 8 europiniai vienetai. Iki tol nebuvo kvapo reglamentavimo. Esant vienetui, pusė žmonių kažką užuodžia. Beje, žmogus užuodžia apie tūkstantį kvapų, o juos tiriantieji – net 10 tūkstančių.
Gavus skundą, jog iš kamino eina smarvė, į balioną pritraukiama oro ir vežama į laboratoriją. Ten dirba uostytojai – degustatoriai. Akreditaciją jie gauna užsienyje: tiriamas uoslės jautrumas ir kita: degustatoriams – didžiuliai reikalavimai. Preciziškas kvapo matavimas susijęs su žmogaus uosle. Ištirti kvapo koncentraciją šaltinyje gali tik laboratorijoje dirbantys degustatoriai.
– Ar Visuomenės sveikatos centro skyrius tiria visus skundus dėl kvapų?
– Mūsų skyrius tiria skundus dėl stacionarių šaltinių skleidžiamo kvapo. Žmogus turi aiškiai įvardinti jo šaltinį. Šią vasarą skambinusieji prašė pagalbos, nes gyvenamojoje aplinkoje kažkas dvokė. Pranešėme aplinkosaugininkams, kad ištirtų, kodėl. Dėl laukų laistymo srutomis ir dėl to kylančios smarvės taip pat pranešėme aplinkosaugininkams.
– Kaip suvaldyti smarvę?
– Kvapus valdyti įmanoma techninėmis, biologinėmis, organizacinėmis priemonėmis. Yra taisyklės, kaip ir kada laukuose įterpti srutas, kad būtų išvengta erzinančio kvapo. Skundų dėl gyvulininkystės įmonių būtų išvengta, jeigu žmonės tartųsi, ūkininkas negailėtų lėšų, laiko, energijos suvaldyti kvapus. Teisės aktai reglamentuoja, kaip turi būti įrengta mėšlidė ir panašiai. Ir mokslas padeda spręsti šias problemas: pakeitus pašarus, sumažėja kvapų.
Laikantis taisyklių, nekyla konfliktų. Teritorijų planavimo procesai, pastatų projektavimo ir statybos, įvairių leidimų išdavimas tam, kad nekiltų problemų dėl higienos normos. Beje, pernai gautas skundas dėl žvėrininkystės ūkio skleidžiamos smarvės. Tačiau higienos norma galioja tik gyvenamojo pastato aplinkoje – ten dar tik planuojama gyvenvietė, o žvėrininkystės ūkis jau yra.
– Kaip tiriami šie skundai?
– Sudaroma komisija iš institucijų, išdavusių tai veiklai leidimą. Kiekviena privalo patikrinti pagal savo kompetenciją, ar nėra pažeidimų.
Kartais kaimo žmogus klausia, ką daryti: kaimynas savo teritorijoje sukrovė mėšlo krūvą. Skundą perduodame rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui. Jeigu gyvenamųjų namų teritorijoje atliekama veikla sukelia smarvę, reikia pranešti aplinkosaugininkams. Į Visuomenės sveikatos centrą reikia kreiptis dėl stacionarių šaltinių – įmonės ar įrengimų, skleidžiančių smarvę. Būtina nurodyti įmonę – joje bus tiriamas kvapas.
– Kaip sekasi pažaboti kvapus?
– Pernai mūsų skyrius atliko daug brangių tyrimų – išleista nemažai lėšų tiriant Dumpių kaime esančių įmonių taršą: AB „Klaipėdos vanduo“, UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro, AB „Klaipėdos kartonas“. Buvo nustatytos problemos, kurios sprendžiamos. Tikimės, kad atlikus darbus sumažės kvapų.
Anksčiau sulaukdavome skundų dėl įmonės „Mars Lietuva“, bet ji sugriežtino kvapų kontrolę, pritaikė technologines priemones juos valdyti. Įmonė vykdo kvapų monitoringą. Taigi norint, skiriant lėšų, galima juos valdyti.