Garbingų žmonių pažįstame kiekvienas
Dažnai aplanko malonūs prisiminimai. Prabėga tarsi filme garbingų, dorų žmonių veidai ir jų nuveikti darbai.
Esu kaimo moteris, tai rašysiu kaip moku, ką diktuoja širdis, o rašyti paskatino „Bangos“ skaitytojų puslapyje išspausdintas laiškas, kuriame autorius rašo: „Noriu visų paklausti: kas tie galų gale Gargždų miesto garbės piliečiai?“
Ilgus metus dirbau bibliotekoje, todėl atsakymo ilgai neteko galvoti. Jono Lankučio bibliotekos konferencijų salėje pasitinka garbingų žmonių portretai: akademikai, rašytojai, labdariai ir kt. Mąsliomis akimis žvelgia Janina Valančiūtė, savo darbais siekianti išsaugoti Gargždų miesto, rajono, seniūnijų istorijas kartų kartoms. Aldona Vareikienė, žurnalistė, kuriai už išskirtinius nuopelnus Baltijos keliui įteiktas Baltijos Asamblėjos padėkos raštas. A. a. V. Rimavičius, poetas, rašytojas, ilgametis kultūros namų vadovas, visą savo gyvenimą pašventęs Gargždams. Albinas Klizas, Kaimo rašytojų sąjungos narys, ilgametis pedagogas, Gargždų bažnyčios statytojas klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas ir daug kitų.
Plačiau noriu pasakyti apie vieną Gargždų miesto garbės pilietį. Rašydama apie jį noriu pradėti graikų filosofo Platono žodžiais: „Kas vadovaujasi proto dorybe – išmintimi, tvirta valia, pastoviais jausmais, tas yra garbingas, teisingas ir geras žmogus.“ Mano giliu įsitikinimu, toks yra Česlovas Tarvydas – tremtinys, Gargždų miesto garbės pilietis, Nepriklausomos Lietuvos signataro Jurgio Šaulio sūnėnas, buvęs ilgametis Gargždų civilinės priešgaisrinės apsaugos viršininkas, ne kartą skatintas už sąžiningą darbą. Nežinau rajone kito žmogaus, kuriam taip rūpėtų tremties, rezistencijos istorija, kuri išliktų kartų kartoms. Su bendraminčiais LPTKS įkurtas Priekulės laisvės kovų ir tremties muziejus, kur neįkainojamą moralinį ir organizacinį darbą nuveikė Česlovas. Pastatyti Genocido centro atminimo ženklai partizanų žuvimo vietose. Kasmetiniai sąskrydžiai Ariogaloje. Daug jėgų įdėjo tvarkant signataro Jurgio Šaulio asmeninį archyvą, garsinant jo vardą ir įamžinant gimtinės vietą Balsėnų kaime ir daug kitų darbų.
Česlovas – jauniausias sūnus tremtinių Tarvydų šeimoje, anapilin jau iškeliavę mama, du broliai ir dvi seserys, su savimi nusinešę meilę Dievui, Tėvynei ir Žmonėms. Šioje šeimoje tvyrojo pagarba, širdžių šiluma, o gerumo versmė lyg šaltinio vanduo teikė stiprybės ir užgrūdino. Būnant tremtyje dar jaunuolį Česlovą pasiekė žinia iš Tėvynės apie partizano brolio Teodoro-Prano-Sakalo žūtį. Ši žinia dar labiau pagilino patriotinius jausmus ir begalinę meilę Tėvynei.
Taigi, į minėto laiško autoriaus klausimą, kas gi tie Gargždų garbės piliečiai, gal ir neatsakiau išsamiai. Bet parašiau apie tą asmenybę, apie kurią žinau daugiausia. Gal kiti skaitytojai žino apie kitus garbingus mūsų rajono žmones.
Janina Morta TAMKIENĖ