Politikai žaidžia savus žaidimus
Seime verda aistros. Tai kas gi įvyko, o kas tik emocijos? Naujajame Seime daugiausia vietų užsitikrino TS-LKD. Antra pagal skaitlingumą partija – LVŽS. Koaliciją sudarė konservatoriai, liberalai, Laisvės partija.
Pažvelgus ketverius metais atgal buvo panaši situacija, tik daugumą suformavo valstiečiai. Tada Seime buvo gerokai ramiau, nekilo didelių nesutarimų formuojant pagal proporcinę sistemą Seimo valdymo organus. Nesutarimai prasidėjo vėliau. Bėgant laikui jie peraugo į neapykantą. Valstiečiai nevengė piktnaudžiauti daugumos padėtimi. Opozicija juos už tai kritikavo ir pasyviai laukė, kol baigsis kadencija. Atėjus dienai X, apsikeitus vietomis, nesunku buvo nuspėti, kas bus, bet ruseno viltis, kad konservatoriai su liberalais nesielgs taip, kaip elgėsi valstiečiai. Deja, teko nusivilti. Jie neatsilaikė prieš keršto troškimą. Nuo pat pirmos Seimo darbo dienos davė aiškiai suprasti, kad valstiečiai bus nedelsiant eliminuoti iš visų pozicijų. Nors buvo kalbama, kad jie taip nesielgs, veiksmai rodė priešingai. Valstiečiai be ceremonijų buvo išmesti iš Seimo valdybos, kas pažeidžia anksčiau galiojusias atstovavimo proporcijų nuostatas. Valdantieji be jokių skrupulų susitarė ir su V. Uspaskicho Darbo partija. Antrą dieną ėmėsi Seimo statuto pakeitimų, kurie buvo skirti dar labiau apriboti valstiečių įtaką Seime. Jeigu tai būtų daroma lėtai ir pamažu, santykiai būtų buvę įtempti, bet nepertempti. Nerimą kelia Seimo pirmininkės pozicija. Ji arba nesupranta savo vaidmens, arba neturi nuomonės ir pasiduoda manipuliacijoms. R. Karbauskio Seimo mandato atsisakymas yra logiškas. Jis neturi kantrybės ketverius metus kęsti pažeminimą. Jo vietą valstiečių frakcijoje užima S. Skvernelis. Tai labai bloga žinia valdantiesiems. S. Skverneliui užteks kantrybės palaukti iki kitų Seimo rinkimų.
Galima neabejoti, kad po tokios pradžios konservatoriai ir liberalai neturi galimybių konsoliduoti visuomenę ir nėra pajėgūs vykdyti reformas. Politikai žaidžia savus žaidimus, o visuomenė dar ketverius metus turės murkdytis purve. Tai nėra gerai. Ar galima šią partiją peržaisti ir rasti išeitį? Žiūrint į politinės kultūros tradicijas galima drąsiai sakyti – ne.
Jonas BALČIŪNAS