Chaoso periodą keiskime kompetencijomis

Šiomis dienomis viešojoje erdvėje susikirto daug nuomonių dėl rekonstruojamos Gargždų muzikos mokyklos: palikti virš paradinių durų buvusios sovietinės santvarkos atributiką, kuri muziejininkų vadinama tik dekoru, ar ją nuimti ir suformuoti kokią nors simboliką, susijusią su muzika.

Šios diskusijos prasmė yra ta, kad pagaliau po beveik 30 atkurtos Nepriklausomybės metų apie tai taip garsiai prabilome. Ko gero, nebūtume vėl net pastebėję, jei ne vietos spauda, atkreipusi į tai dėmesį.

Dabar yra pasiūlymų kabinti ant mokyklos dar vieną lentą su paaiškinimu apie sovietinio periodo ideologiją, o tuos dekorus atiduoti Gargždų krašto muziejui. Gargždiškė komentatorė feisbuke pastebėjo, kad remontuojant Muzikos mokyklos salę, kurioje irgi buvo sovietinio periodo sienų lipdiniai, nebuvo jokios diskusijos viešumoje. Suremontavo pagal dabartinius statybos standartus ir niekas galvos dėl to nesuko.

Manau, kad galvas mūsų Savivaldybėje pasukti pagaliau visgi reikia. Dabar yra gera proga: po rinkimų turime naują merą, patvirtintas ir naujas Administracijos direktorius. Taigi, dabar yra reali galimybė tokioje sumaištyje, kai niekas už nieką neatsakingas, kai niekas nieko laiku nematė ir nemato, kaip yra „nuimami“ buvę simboliai ir kokie yra statomi nauji.

Būtų žymiai mažiau interpretacijų ir žymiai daugiau atsakomybės bei susikalbėjimo, jei neišradinėdami dviračio, o pasinaudodami Klaipėdos miesto savivaldybės patirtimi pagaliau nebedirbtume chaotiškai, nesiblaškytume prieštaringų nuomonių ringe. Taigi uostamiestyje jau ne vieni metai veikia Klaipėdos miesto įvaizdžio komisija, kuri sudaroma prie Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos. Komisijos uždaviniai labai konkretūs – padėti Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai spręsti miesto įvaizdžio formavimo klausimus, susijusius su miesto viešųjų erdvių humanizavimu ir vykdyti kitas jos kompetencijai priskirtas funkcijas. Komisija yra patariančioji institucija, vykdanti konsultanto ir eksperto funkcijas. Pailiustruosiu, kokios yra minėtos Komisijos funkcijos: teikia siūlymus savivaldybės administracijai dėl tarybos sprendimu patvirtintų įvykių ar asmenų įamžinimo vietos parinkimo tikslingumo, meninių objektų projektų, laikinų meninių objektų projektų, miesto švenčių puošybos projektų viešosiose erdvėse; teikia siūlymus savivaldybės administracijai dėl miestą pristatančių reprezentacinių dovanų, leidinių, padėkos ženklų, suvenyrų; teikia siūlymus savivaldybės administracijai dėl viešosios opinijos formavimo žiniasklaidos priemonėse apie savivaldybės administracijos ir kitų savivaldos institucijų veiklą; teikia siūlymus dėl miesto pristatymo interaktyviose, šiuolaikinių technologijų priemonėse (mobiliose aplikacijose, interneto svetainėse ir kt.). Komisiją sudaro 13 narių, kurie atstovauja šioms sritims bei institucijoms: savivaldybės administracija – 4 atstovai; savivaldybės taryba, Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Klaipėdos apskrities dailininkų sąjunga, Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetas, Klaipėdos universitetas, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Klaipėdos pramonininkų asociacija, Viešųjų ryšių specialistas – iš šių sričių skiriama po vieną atstovą.

Šią kaimyninės savivaldybės komisiją pateikiau tik kaip pavyzdį – mes turime teisę komisiją sudaryti pagal savo rajono poreikius. Bet kad tokiai komisijai pribrendo laikas – tai jau akivaizdu. Galbūt tada įvairių visuomeninių idėjų autoriai, siekiantys įamžinti mūsų Nepriklausomos Lietuvos istorijos momentus, nebebus siuntinėjami nuo Einošiaus pas Keipošių, o rajono Savivaldybės leidžiamuose reprezentaciniuose leidiniuose neužmatysime akį rėžiančių elementarių klaidų. Tiesiog bus daugiau aiškumo, pareigingumo ir svarbiausia kompetencijos.

Esu įsitikinęs, kad naujosios kadencijos rajono Taryba labai atsakingai atsižvelgs į tai, kad Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 str. 5 dalis numato, kad „Savivaldybės tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės bendruomenės nariai“. Būtent dėl šios priežasties praėjusį penktadienį rajono Tarybos posėdyje pasiūlėme atidėti klausimą „Dėl kandidatų į Gargždų miesto garbės piliečio vardą atrankos komisijos sudarymo“. Senu papratimu į šią komisiją buvo surašyti tik rajono Tarybos ir Administracijos atstovai. O kur visuomenės atstovai? Jų dalyvavimas priimant įvairius sprendimus ir kartu prisiimant atsakomybę yra labai svarbus ir vertingas. Nota bene – nepamirškime!

Vytautas BUTKUS

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content