Kardeliai atitinka gėlininkės charakterį
D. Miškinienė: „Į svečius eidama nešu glėbį kardelių. Mėgstu juos dėl spalvingų žiedų.“
Prisiminimai apie Rugsėjo 1-osios šventę daugeliui asocijuojasi su kardeliu, liaudiškai vadinama gladiole arba Dievo rykšte. Kas gali būti gražiau, kai pirmokėlis savo Mokytojai neša aukštesnę už save gėlę.
Visą gyvenimą kraštotvarkos srityje dirbusi Danutė Miškinienė kardelius augina savo sielos džiaugsmui. Su šiomis gėlėmis ji „žaidžia“ 4 metus, jas dovanoja grožį mylintiems žmonėms.
Prieš 4 metus kurdamasi Gargždų pašonėje D. Miškinienė pirmuosius kardelius pasodino prie kelio. Tai buvo čekų, rusų, lenkų ir lietuvių išvestos veislės. „Kardeliai mano gyvenime atsirado todėl, kad man trūko žiedų – užburiančių, žavingų“, – jausmingai ištarė ji.
Baimindamasi tapti kolekcioniere, dabar turi per šimtą veislių viendienių ir tiek pat kardelių. Dauguma pastarųjų išvestos Lietuvoje. Šioms gėlėms paskyrusi arą žemės. Čia tikra žiedų pasaka. Kokių tik spalvų ir atspalvių nerasi: vienspalviai, margi, žiedai tarsi vaškiniai, karpytais pakraštėliais. „Kitiems tai prasta gėlė – anot jų, geriau rožė. Na, jeigu kvepia erškėčiu – sutinku, – kalbėjo Danutė. – Mane kardeliai sužavėjo: labai plati spalvų gama, ilgai išsilaiko nuskinti. Šios gėlės ne tik gražios, bet ir suteikia energijos, gyvybingumo – apie tai net yra padavimas. Kardeliai atitinka mano charakterį.“ Savo mėgstamas gėles ji dovanojanti grožį mylintiems žmonėms. „Dovanoju glėbį – tai gražiausia dovana“, – sakė ji.
Pasak jos, kardelių priežiūra – pavasarį tręšimas azotu, vėliau reikia kalio, fosforo. Rudenį iškastus svogūnėlius nuvalyti, nuplauti kalio permanganatu, išdžiovinti ir laikyti rūsyje 0–5 laipsnių temperatūroje.
Ši vasara nepalanki kardeliams: iš pradžių buvo šalta, kamavo drėgmės perteklius – augalai geltonavo. Staigiai atšilus, suskubo žydėti. Dėl sausros susiformavo trumpi žiedkočiai. Pasak gėlininkės, Rugsėjo 1-osios šventei reikia auginti vėlyvųjų veislių kardelius.
Koks kardelių vertinimo kriterijus? „Veislė, kai vienu metu išlaiko nuo 8 iki 12 žiedpumpurių, – labai gera“, – patikino D. Miškinienė.
Ji prisipažino, kad nuo jų atsirado priklausomybė. Domina selekcija – pagrindai yra, bet dar anksti kalbėti apie naujų veislių išvedimą, – sakė pašnekovė. – Augalo veislės įregistravimas į tarptautinį katalogą trunka apie 10 metų.“
Pirmuosius svogūnėlius ji pirko mugėje pas gėlininkus. „Prekybos centruose parduodami dažniausiai ligų pažeisti, senų veislių kardeliai“, – sakė D. Miškinienė.