Pozingiškei prisilietus, kiaušinių lukštai virsta įstabiais kūriniais

L. Ubienė: „Tai mano pomėgis – ir darbas, ne tik malonumas. Kažkas viduje kursto tai daryti, ir negaliu nedirbti.“

Meniškos prigimties Lina Ubienė iš Pozingių kaimo kiaušinių lukštus paverčia įstabiais meno kūriniais. Ši kūryba reikalauja ypatingo kruopštumo, kantrybės. „Tai pomėgis ir darbas, kenksmingas sveikatai, bet negaliu nedirbti – kyla noras vis kažką naujo padaryti“, – kalbėjo išskirtinius darbus kurianti L. Ubienė.
Puošnių ir trapių darbų apsuptyje
Į meną linkusią pozingiškę L. Ubienę kurti iš kiaušinių lukštų paskatino ir pamokė palangiškis menininkas Vytautas Kusas. Pradėjusi prieš 6 metus ji pasivijo savo mokytoją, kartu rengia darbų parodas. „Mes kuriame savaip – skirtingi mūsų stiliai, mano švelnesnis“, – atskleidė kūrėja.
Lina išbandė įvairių paukščių kiaušinius – nuo balandžio iki stručio. Išpjaustinėjusi, išgraviravusi ažūrinius raštus, ištapiusi, papuošusi Svarovskio kristalais, grandinėlėmis ar kitomis dekoratyvinėmis detalėmis, sukūrė meniškus darbus. Iš stručio kiaušinio lukšto – laikrodį, krepšelį, dėžutę, stilizuotą lelijos žiedą, vazelę, miniatiūrinį skėtį, šviestuvo gaubtą, puodelį, seges, iš žąsų – širdies formos suvenyrą ir kitas grožybes.
Trapūs ir puošnūs kūriniai, reikalaujantys ypatingo kruopštumo, kantrybės. Ubių namus puošia apie 150 unikalių kūrinių, kurių nei dovanoja, nei parduoda. Šiuos darbus kuria ilgais žiemos vakarais, laukdama atbundančios gamtos, šiltų saulės spindulių. Dabar jau išėjusi į užtarnautas „neterminuotas atostogas“ Lina šiam pomėgiui atsidavė visa širdimi.
L. Ubienė savo graviruotų kiaušinių lukštų kompozicijas eksponavo parodose Palangoje, Renavo dvare, Vilniaus muitinės mokymo centre, Pėžaičių bibliotekoje. Šiuo metu jos darbų paroda veikia Palangos kavinėje-galerijoje „Liepa“. Be to, čia ji eksponuoja savo atvirukus ir kiaušinių kompozicijų fotografijas.
Žino, ką dovanoti
Ne vienas, pamatęs šiuos kūrinius, nustemba: kaip tai padaryti, nuo ko pradėti? „Pirmiausia žalią kiaušinį išpūsti. Bet reikia išgręžti skylutę centre, kad kiaušinis stovėtų. Gerai išplovus išdžiovinti“, – dėstė L. Ubienė. Paruošusi kiaušinio lukštą, sugalvoja, ką daryti – nusipiešia eskizą, pasižymi graviravimo raštus. Labai mėgsta gėles – jos įkvepia kūrybai. Tenka ir skriestuvu braižyti kiaušinio lukštą. Ekonomistės inžinierės išsilavinimas L. Ubienei labai praverčia. Meninis pajautimas ir matematinis tikslumas – dermė, lemianti sėkmę šioje kūryboje.
Lina dabar daugiausia kuria iš žąsų kiaušinių lukštų, bet sudėtinga jų gauti, nes mažai kas augina šiuos paukščius. „Labai tinka ančių kiaušiniai, bet irgi nėra kur pirkti. Kas žino, kad man jų reikia, atveža dovanų“, – šypsojosi L. Ubienė.
Nemažai darbų ji sukūrusi iš stručio kiaušinių, kurie brangūs ir sunku gauti. „Iš jų sudėtinga daryti – labai kietas lukštas, bet kartais ir šis sudūžta, – šyptelėjo kūrėja. – Išbandžiau įvairių paukščių kiaušinius: balandžių, vištaičių, net kirų, todėl mano kūriniai – įvairių dydžių.“
L. Ubienė saugo savo pirmuosius darbus.
Reikalingi ir įrankiai graviruoti kiaušinių lukštus. „Kaip laikyti graviravimo įrankį, mane pamokė menininkas V. Kusas. Patarė, kokių galvučių graviravimui nusipirkti – reikia įvairių dydžių, priklausomai skylutės dydžio. Jos beveik tokios pat, kaip naudoja odontologai. Graviravimui skirtų galvučių sunku įsigyti – tenka pirkti medicinos įrangos parduotuvėse“, – atskleidė L. Ubienė.
Kenksminga, bet trauka stipresnė
Pozingiškė kūrėja neslėpė, jog ažūriškai graviruoti kiaušinio lukštą sudėtinga – ant rankos pirštų Lietuvoje suskaičiuotum šiuos meistrus. „Tai ne tik mielas pomėgis, bet ir darbas. Purvinas, pavojingas – graviruojamo lukšto dulkės keliauja į plaučius, kenkia akims. Tenka dirbti su kauke ir akiniais – sunku, – kalbėjo L. Ubienė. – Vyras įrengė dirbtuvėles, ventiliatorių, ištraukiantį dulkes.“
Tai nepigus pomėgis – reikia ne tik tinkamų kiaušinių, bet ir dekoro priemonių. Šiemet Lina naudojo daug papuošimų – Svarovskio kristalų, paauksavimo. Išgraviruotiems, papuoštiems kiaušinių lukštams komponuoti reikia stovelių, kurių ieško sendaikčių turguje ar parduotuvėje.
Bet svarbiausia neturėdamas meninių gebėjimų šių darbų nesukursi. Būdama meniškos prigimties iš Šilalės rajono kilusi Lina nuo jaunumės mėgo piešti, tačiau anuomet nebuvo dailės mokytojų, kurie paruoštų meno studijoms. „Bet mane labiau traukė matematika ir fizika, todėl įstojau į Vilniaus universitetą studijuoti ekonominės informacijos mechanizuoto apdorojimo organizavimo mokslų. Ir visą laiką norėjau susipažinti su menininku, kuris mane pamokytų. Ir susitikome su V. Kusu, kuris mane įkvėpė kurti“, – šypsojosi L. Ubienė. Ji ne tik kuria iš kiaušinių lukštų, bet ir piešia atvirukus. Vyras Arnoldas, kuris taip pat yra meniškos sielos, palaiko Liną. Jie planuoja abu surengti savo darbų parodą.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių