Puokštės iš muilo dituviškei –neišsenkanti kūrybos erdvė
Dituviškė Eglė Juočionienė 5 metus iš muilo gamina rožių, bijūnų, tulpių ir kitų gėlių žiedus, kurie atrodo tarsi nuskinti iš darželio. Šios puokštės ir gražios, ir praktiškos: nusibodusiais žiedais galima praustis. Eglė patenkinta, kad atradus šį pomėgį jis tapo darbu.
Sužavėta išmoko pati
Draugei pasveikinti Eglės nupirkta puokštė iš muilo tapo impulsu išmokti jas gaminti. Ryžto ir kantrybės jai visada užteko – mama savo dukrą nuo mažens vadino kūrėja. Ši mėgo rankdarbius, siūti, megzti, tačiau studijavo socialinę pedagogiką ir nė dienos nedirbo pagal savo specialybę.
Nenustygstanti Eglė buvo išbandžiusi neįprastą veiklą – statybiniu glaistu dekoravo kartonines dėžes – gamino vazonus. Moteris net sugebėjo panašia technika taip papuošti savo namų sieną, kad meistrai pasiūlė jai imtis šio verslo. Bet Eglę „užkabino“ magiški žiedai iš muilo: ne tik gražūs akiai, bet ir praktiški. Nusibodusiu žiedu – kvapniu muilo gabalėliu, gali praustis.
Tačiau prieš penketą metų nebuvo kas pamokytų – ji edukacijoje mokėsi tik gaminti dekoratyvinius muiliukus. „Reikėjo pamatyti visą muilo gėlių gamybos procesą – būčiau sumokėjusi, kiek beprašę“, – prisipažino dituviškė. Ji nemiegojo naktimis – naršė internete ieškodama informacijos ir mokėsi. „Manau, kad aš viena pirmųjų Lietuvoje išmokau gaminti muilo žiedus ir komponuoti puokštes, – kalbėjo E. Juočionienė. – Tai ne tos, nepraktiškos puokštės, kurios sudėliojamos iš Kinijoje pagamintų muilo žiedų. Man ilgai reikėjo mokytis ir tobulėti. Tai dariau augindama tris vaikus.“ Dabar ji internete rengia transliacijas apie muilo gėlių gamybą – yra tuo besidominčiųjų, kuriančiųjų ir kopijuojančiųjų. Šiuo metu yra visko: priemonių, žinių šaltinių.
Paskęstų tarp savo žiedų
E. Juočionienė yra pagaminusi tūkstančius gėlių žiedų – rožių, bijūnų, tulpių, irisų. Ir visi kaip gyvi, tarsi gėlyne nuskinti. Užburiantys žiedai. Kvepiantys, nes naudoja kvapiuosius aliejus. Dituviškė gėles gamina iš natūralaus, putojančio muilo, kurį perka kilogramais. Jį ištirpinusi, deda dažų, kvapų ir pila į silikonines formas. Iš pagamintų muilo žiedų, kurie visada būna skirtingų spalvų ir atspalvių, dėlioja puokštes, dekoruoja dirbtiniais žalumynais. „Pirmąsias komponavau savo pagamintuose vazonuose. Jos buvo išskirtinės“, – šypsojosi Eglė.
Pasak jos, šios puokštės namuose dera visur: svetainėje, vonioje, miegamajame ar koridoriuje. Jos gali puošti kambarį ne vienus metus – yra galimybė pratęsti jų „žydėjimą“. „Puokštę galima išmaudyti po šaltu dušu ir išdžiovinti arba šaltu fenu nupūsti ar šepetėliu nuvalyti dulkes“, – atskleidė Eglė.
Pastaruoju metu puokštės populiarios: jas dovanoja įvairiomis progomis. Ir jaunavedžiams, kad ilgiau prisimintų šią dieną – juk gyvos gėlės netrunka nuvysti. Bet tai, anot Eglės, nėra pigiausias produktas, nes tai rankų darbas, ir medžiagos, gamybos priemonės nepigios. Muilo puokštė gali kainuoti nuo 9 iki 100 Eur, bet užsisako ir išskirtinę už 300 eurų. „Visos mano puokštės skirtingos – tokių pačių žiedų pagaminti negaliu, renkuosi pastelines spalvas, – kalbėjo pašnekovė. – Muilo gėlių gamyba – nesenkanti kūrybos erdvė. Turiu daug idėjų – visokiausių puokščių galima sukurti.“
Reikia įkvėpimo
Kas sudėtingiausia muilo gėlių gamyboje? „Mano rankos pačios dirba, o sudėtingiausia pasiruošti gamybai – kubeliais supjaustyti kietą muilą, bet tai moteriškas darbas“, – nesureikšmino Eglė. Ji savo dirbinius parduoda internetu – daugelis pažįsta šią dituviškę ir prašo sukurti muilo žiedų puokštę. Tai moters pragyvenimo šaltinis – kito darbo ji neturi, gyvena tarp žiedų. Ji pastebėjo, kad ne visi vertina rankų darbą ir nori už jį atitinkamai mokėti.
E. Juočionienė patikino, kad gaminti šias puokštes reikia įkvėpimo ir užsispyrimo, laiko ir meilės, vaizduotės ir aistros. Eglė patikino, kad laisvalaikio jai beveik nelieka.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.