Ar gėda ir žmoniškumas Lietuvoje jau neveikiančios sąvokos?

Įstatymai, kurių šalies piliečiams privalu laikytis, priimami valstybės lygmeniu: juos priima LR Seimas. Yra valstybės reglamentuotas dokumentas, kad alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai parduodami žmonėms, kuriems sukako 18 metų. Todėl juos pirkdami jauni žmonės privalo parodyti asmens tapatybės dokumentą.

Memorandumas, priimtas didžiųjų prekybos centrų susitarimu, nėra įstatymas, jo vykdymas neteisėtas. Toks reikalavimas, kuomet, pirkdamas alkoholinius gėrimus, bet kurio amžiaus žmogus privalo rodyti asmens dokumentą, pažeidžia asmens teises, kas yra įstatymiškai draudžiama; dar daugiau – tai atviras pasityčiojimas iš garbaus amžiaus žmonių, jų žeminimas. Lietuvoje tai kartojasi jau antrą kartą, tad nesuprantama, kodėl atitinkamos valstybės institucijos tokių avantiūrų nesustabdo dar jų užuomazgoje ir leidžia jas vykdyti. Esu kategoriškai nusiteikusi prieš šalyje klestintį alkoholizmą, manau, kad valstybės institucijos, visuomenė toli gražu neišnaudoja civilizuotame pasaulyje naudojamų priemonių prieš šią negerovę. Tačiau aptariamu atveju bet kuriam sveiko proto žmogui aišku, kad tas memorandumas – ne kova su alkoholizmu, ne siekis sumažinti alkoholio vartojimą, ne šalies sveikatinimas ar pan. Tai eilinė grubi prekybos gigantų savireklama, gal tarpusavio konkurencija, o gal ir kažkokie korupciniai susitarimai priešrinkiminiu laiku, kad sukeltų žmonėse sumaištį.

Kaip ten bebūtų, tokį begėdišką prekybininkų elgesį reikia nedelsiant stabdyti. Kadangi valstybės viršūnės pasyvios, veikime, kaip sakoma, iš apačios. Neteisėtai reikalaujamų dokumentų nerodykime, reikalaukime iškviesti prekybos centro pamainos vadovą. Įvykius fiksuokime pasitelkę žiniasklaidą. Nepasiekę deramo aptarnavimo kreipkimės į teismą. Žmonių turi būti atsiprašyta. Žmogaus orumas privalo būti atkurtas.

Danutė PAŠKAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content