Ar įdomi savivalda jaunimui?

Prabėgusi savivaldos diena buvo puiki proga pabendrauti su rajono moksleiviais. Kadangi Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija mane pakvietė diskusijai, tai geresnės progos ir negalėjo būti, kaip sužinoti, ką gimnazistai žino apie vietos savivaldą Lietuvoje.

Man, rajono Tarybos švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkui, advokatui, teisininkui, buvo įdomu sužinoti, ar jauni žmonės domisi rajono politiniu gyvenimu, savivalda? Ar gauna pakankamai žinių pagal mokyklinę programą? Ar tikrai šešiolikmečiai subrendę dalyvauti rinkimuose?

Nesinorėjo nuobodžios paskaitos, tad pasiūliau gimnazistams atsakyti į 14 anketos klausimų. Reikėjo išsirinkti vieną iš trijų pateiktų atsakymo variantų. Rezultatai iškalbingi. Nė vienas iš 52 gimnazistų neatsakė į visus klausimus. Tik 36, t. y. 69 proc. apklaustųjų, žinojo, kas yra dabartinis rajono meras ir keleriems metams renkama Savivaldybės taryba.

Sunkiausias pasirodė klausimas, kas gali būti renkamas Savivaldybės tarybos nariu. Į šį klausimą teisingai atsakė tik 5 gimnazistai, t. y. 10 proc. Kas yra seniūnas, žinojo tik 8 arba 15 proc. apklaustųjų. Tik kas ketvirtas susitikime dalyvavęs mokinys žinojo, kiek Lietuvoje yra savivaldybių ir kiek frakcijų rajono Savivaldybės taryboje. Klausimas apie Administracijos vadovą taip pat suglumino jaunuosius veiviržėniškius – teisingai atsakė tik 16. Sunkiai sekėsi pažymėti teisingą atsakymą prie klausimų, kaip renkamas Savivaldybės meras ir kiek rajone Tarybos narių.

Geriausias rezultatas – 9 balai – nedžiugina, manau, kad aukštesnėse klasėse per mažai dėmesio ir laiko yra skiriama politikos, teisės ir konstitucijos klausimams. Prieš suteikdami šešiolikmečiams rinkėjo mandatą Seimo nariai, manau, turėtų pirmiausiai pakeisti mokymo programas, skirti daugiau dėmesio jauno žmogaus teisiniam, politiniam lavinimui.

Gal ir mokytojai, nelaukdami ministerijų nurodymų, dažniau galėtų su mokiniais pasikalbėti apie savivaldą, aptarti „Bangoje“ rašomus straipsnius, paanalizuoti vietos politikų priimamus sprendimus? Gal tada nekils klausimų, kas vadovauja rajonui, kiek Tarybos narių yra, kaip vyksta rinkimai.

Su Veiviržėnų gimnazistais aptarėme visus anketoje pateiktus klausimus. Taip pat mokiniai buvo supažindinti su Savivaldybės įstaigos „Gargždų švara“ veikla. Įmonės direktorius Rimantas Martinkus papasakojo, kaip organizuojamas rajone komunalinių atliekų surinkimas, kodėl mes turime rūšiuoti atliekas.

Paprašiau gimnazistų atsakyti į balais nevertinamą penkioliktą anketos klausimą, kokius tris darbus pirmiausiai atliktų tapęs meru? Tačiau apie tai pasidalinsiu kituose savo straipsniuose.

Raimondas SIMONAVIČIUS

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas, advokatas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content