Aurelijus Veryga pakvietė atviram pokalbiui
Lankausi regionuose, kad gyvai pasikalbėtume, išsiaiškintume, kaip yra iš tikrųjų, noriu, kad vieni kitus išgirstume“, – atviram pokalbiui kvietė ministras A. Veryga.
Antradienį Gargždų kultūros centre į susitikimą su gyventojais atvykusį sveikatos apsaugos ministrą susirinkusieji pasitiko plojimais. Jį smagiai nuteikė, kad žmonės domisi sveikatos reikalais. Svečias prisipažino, jog regionuose lankosi norėdamas gyventojus supažindinti su pokyčiais sveikatos apsaugos srityje ir išklausyti nusiskundimus bei kritiką. „Visi Lietuvos žmonės turi gauti kokybiškas sveikatos paslaugas“, – akcentavo ministras.
Reformas lydi pasipriešinimas
Į susitikimą su sveikatos apsaugos ministru, kad iš pirmų lūpų išgirstų apie šalies sveikatos aktualijas, kartu su Gargždų gyventojais sugužėjo rajono valdžios atstovai, Savivaldybės tarybos nariai, kandidatai į merus. Klausimais atakuoti svečią buvo pasiruošęs būrys klaipėdiškių. Šeimininkais pasijutę gargždiškiai replikavo, jog Klaipėdos miesto problemas spręstų atskirai, o šie atšovė, jog „ministras yra visų“.
A. Veryga, su kuriuo atvyko ir Seimo narys Bronius Markauskas, susirinkusiesiems prisipažino pavargęs nuo visų apkalbų, mitų, istorijų, kilusių dėl pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje. Jam buvo smagu matyti tiek žmonių, besidominčių sveikatos aktualijomis. „Lankausi regionuose, kad gyvai pasikalbėtume, išsiaiškintume, kaip yra iš tikrųjų, noriu, kad vieni kitus išgirstume“, – atviram pokalbiui kvietė svečias.
Pasak jo, sveikatą reikia matuoti, kad žinotume, ar teisingu keliu einame. Vienas iš rodiklių – 2017 m. vidutinis vyrų amžius – 70,7 m., moterų – 10 metų ilgesnis. „Vadinasi, geriau gydomos ligos, aktyviau tikrinamasi sveikata, – kalbėjo ministras. – Pradėjus dirbti šiai Vyriausybei, dėl kai kurių sprendimų sveikatos apsaugos srityje kilo dalies visuomenės nepasitenkinimas. Pradėjo kurti įvairias istorijas, užgaulias eiles“, – kalbėjo A. Veryga.
Ministras priminė daug triukšmo sukėlusį alkoholio akcizo padidinimą. Bet, jo teigimu, iš alkoholio prekybos papildomai gauta 61 mln. eurų. „Ir sumažėjo apsinuodijimų alkoholiu, alkoholinių psichozių. Vadinasi, mažiau išgėrė alkoholio, ir sveikata geresnė“, – dėstė ministras. Akcizinių pinigų skyrė instruktorių mokymui – jie yra 9-iose šalies savivaldybėse, ateityje bus 15-oje. Šie instruktoriai vietoje konsultuos alkoholio problemų turinčius gyventojus.
A. Veryga kalbėjo, jog pradėjęs eiti ministro pareigas išgirdo skundų dėl brangių vaistų. Išsiaiškino, jog nepasiturintiesiems didžiausios išlaidos – už vaistus, todėl stengėsi numušti jų kainas. Pacientų priemokos už kompensuojamuosius vaistus, palyginti su 2016 m., sumažėjo nuo 5,7 iki 3 eurų. „Nuo balandžio mėnesio vaistai bus kompensuojami 100 procentu“, – patikino ministras.
Nuo kitų metų labiausiai nepasiturintiems žmonėms vaistinėje nereikės mokėti priemokos.
Svečias prisipažino, kad jam skaudu girdėti šnekant, kad mūsų šalyje neprieinami inovatyvūs vaistai, o skiriami generiniai. „Jie kainuoja milijonus, nors jų kaina tokia maža, – teigė ministras. – Mokiausi farmakologijos ir žinau, kad gydo vaisto veiklioji medžiaga ir dozė. Man nesvarbu, kokioje šalyje ir firmoje jis pagamintas.“
Ministras užsiminė apie vykdomą korupcijos prevenciją – atleistus kelių medicinos įstaigų vadovus, su kuriais tenka bylinėtis. Jis kalbėjo apie paskleistus nebūtus dalykus dėl neva ištaškytų pinigų elektroninei sveikatos sistemai: šiuo metu išrašoma 85 proc. elektroninių receptų. „Medikai protestavo dėl atlyginimų, bet jie padidinti ir gydytojams (28 proc.), ir slaugytojams (29 proc.).
Svečias taip pat kalbėjo apie sveikatos priežiūros netolygumus regionuose. „Gyventojai važiuoja gydytis į kitus rajonus, nes kažko negauna vietoje, todėl vietinė įstaiga netenka pacientų ir pinigų“, – sakė ministras. Jis patarė neįsijausti į visuomenėje skleidžiamas baimes, neklausyti gandų apie uždaromas gydymo įstaigas, „juoduosius sąrašus“. „Visi šalies gyventojai turi teisę į kokybiškas gydymo paslaugas“, – akcentavo svečias.
Ministrui klausimų netrūko
Į susitikimą atvykę priemiesčio kaimų ir uostamiesčio bendruomenių atstovai pateikė daug klausimų dėl kvapų, aplinkos taršos, ir klausė, kada bus galimybė tam daryti įtaką? Ministras patikino, kad jo vadovaujama ministerija ne viską tvarko. Kvapų reglamentavimas vyks visoje Lietuvoje, Seimas priims higienos normų pataisas. Dėl kvapų teko įsikišti ir Seimo nariui B. Markauskui, buvusiam žemės ūkio ministrui. Jis paprašė žmonių tolerancijos ir supratimo, nes ūkininkai dėl objektyvių priežasčių ne visada gali nustatytu laiku išvežti srutas į laukus ir įterpti.
Rajono Savivaldybės merui Vaclovui Dačkauskui teko aiškintis dėl taršių įmonių miesto pašonėje.
Gargždiškis Arūnas piktinosi, jog privačių namų gyventojai šildosi kietuoju kuru, todėl mieste jautiesi tarsi dujų kameroje. „Ką gali padaryti ministerija, kad gargždiškiai pakeistų šildymo sistemą?“ – klausė jis. Ministras atsakė, jog yra programos, skatinančios keisti kietojo kuro katilus į kitą sistemą. „Būkite kaimyniški ir aplinkosaugininkams praneškite apie naudojamą netinkamą kurą“, – patarė svečias.
Į gargždiškio Kęstučio klausimą, kodėl prostatos vėžio patikros programa – tik iki 69 metų, o vyresniems vyrams reikia mokėti, A. Veryga atsakė, jog nustatytu amžiaus tarpsniu yra didžiausia rizika, kad liga gali išsivystyti.
Pasiteiravus apie odontologų darbą, ministras akcentavo, jog tai „neliesta žemė“, didžiausia šešėlinė oazė. „Šioje srityje daug dalykų teks spręsti su STT ir FNTT“, – atsakė svečias.