Azartas šachmatams nepriklauso nuo amžiaus

Sėsdami prie šachmatų lentos vėžaitiškiai Steponas Jurgaitis ir Arūnas Žemaitis pasikliauja savo patirtimi, žiniomis ir įžvalgumu. „Minties“ šachmatų klubo nariams, daugiau nei prieš 60 metų išmokusiems žaisti šachmatais, po nesėkmingų varžybų sunku užmigti, tačiau dažnai iš jų grįžta ne tuščiomis.

Analizuoja klaidas

86 metų Steponas Jurgaitis gali pasigirti septintą dešimtmetį kaupiamais apdovanojimais iš įvairių šachmatų varžybų. Taurėms, medaliams ir diplomams skirtoje lentynoje nebetelpa speciali literatūra. „20 metų prenumeravau įvairius leidinius apie šachmatus. Visa tai esu perskaitęs, išanalizavęs, tačiau žaisti išmokau ne iš knygų. Esu kilęs iš Brožių, o Veiviržėnų bibliotekoje prieš 63 metus žaisti šachmatais mane išmokė draugas“, – prisipažino Steponas, buvęs kandidatas į sporto meistrus. Kurį laiką vyriškis žaidė susirašinėdamas su bendraminčiais. „Vėliau Zigmas Bitinas atitraukė nuo korespondencinių šachmatų, nes įkūrė klubą „Mintis“, kuriame dabar du savaitės vakarus leidžiu kartu su kaimynu Arūnu Žemaičiu. Su klubu dalyvaujame varžybose visoje Lietuvoje “, – dėstė vėžaitiškis. Nuolat analizuojantis savo klaidas Steponas neslėpė, jog po nesėkmingų varžybų negali ramiai miegoti. „Tyliai, kad žmona nepabustų, atsikeliu, pasiimu šachmatų lentą, susistatau figūras ir iš atminties bandau atkurti žaistą partiją. Noriu įsitikinti, kad galėjau laimėti“, – šelmiškai šyptelėjo S. Jurgaitis.

Žmona Zofija, buvusi pedagogė, mokėjusi figūrų ėjimus, tačiau pati gailėjusi laiko žaidimui. „Niekada nedraudžiau vyrui žaisti ir kaimyno Arūno Žemaičio žmonai sakau, kad kol vyrai pakilnoja figūras, tegu kilnoja. Seniau, kai dar gyvulių laikėme, buvo pasistatę šachmatų lentą prie tvarto, tai visi darbai likdavo nedirbti. Tada pykdavau“, – neslėpė Z. Jurgaitienė, neatsispirianti kryžiažodžių sprendimo pagundai.

Žavisi jaunimu

„Šiemet Žemaitijos šachmatų turnyre laimėjau 1-ąją vietą“, – pasidžiaugė 85-erių vėžaitiškis A. Žemaitis, kurį šachmatais „susargdino“ istorijos mokytojas. Nuo Veliuonos kilęs vyras ir žmona Rūta – taip pat buvę pedagogai. Jaunystėje vyriškis žaidė krepšinį, medžiojo, o prieš 20 metų į Vėžaičius atsikraustęs, kaip ir Jurgaičiai miestelio ansamblyje anuomet su žmona šoko ir dainavo. Vis dėlto daug laiko ir seniau, ir dabar jis praleidžia su knyga. „Vėžaičių bibliotekoje dažnai lankausi, bet literatūros apie šachmatus jau nebeskaitau – jaunas mokiausi“, – prisipažino paklaustas, ar, be šachmatų, dar turi pomėgių.

Per savaitę kelios valandos Gargžduose, „Minties“ klube, – atgaiva šachmatininkams mėgėjams. „Manau, kad klubo laukia puiki ateitis. Čia renkasi mąstantys vaikai ir jaunimas. Kuo anksčiau tėvai atveda vaiką į klubą, tuo didesnė tikimybė, kad užaugs geras žaidėjas“, – įsitikinęs A. Žemaitis. Vyriškis pripažįsta, kad kartais ir su paaugliais žaisdamas pražiopso karalienę, esą dėmesys nebe tas. „Su kaimynu namuose stengiuosi nežaisti, nes vis pralaimiu, o klube tenka ir laimėti“, – juokavo vėžaitiškis.


  • Apie šachmatų istoriją sklinda daug legendų, viena iš jų – apie radžą. Vakarų Indijoje radža Balhait savo patarėjams liepė sukurti žaidimą, kurį žaisti reikėtų proto, stropumo, įžvalgumo, drąsos ir išminties. Brahmanas Sissa pasiūlė šachmatų, sukurtų pagal karo modelį, žaidimą, sakydamas, jog būtent kare radžos minėtos savybės labiausiai atsiskleidžia.
  • Į Europą šachmatai atkeliavo VI a., o Lietuvoje žinomi nuo XIV a. Šachmatų figūrėlių rasta Trakų, Kauno, Klaipėdos piliavietėse, Dubingiuose, Kernavės ir Punios piliakalniuose.
  • 1922 metais pirmuoju Lietuvos čempionu tapo aviatorius Antanas Gustaitis. Pirmasis profesionalus Lietuvos šachmatininkas – Vladas Mikėnas, nugalėjęs pasaulio čempionus A. Aliochiną, M. Botviniką, V. Smyslovą, M. Talį bei kitus .
  • 1929 metais įkurta Nepriklausomos Lietuvos Respublikos šachmatų sąjunga.
  • Lietuvoje XX a. 8 dešimtmetyje išpopuliarėjo korespondenciniai šachmatai. Lietuvoje yra 8 didmeistriai (Šarūnas Šulskis, Viktorija Čmilytė, Darius Ruželė, Eduardas Rozentalis, Viktoras Gavrikovas, Aloyzas Kveinys, Darius Zagorskis ir Vidmantas Mališauskas) ir 17 tarptautinių meistrų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content