Batų – daugyn, o batsiuvių – mažyn

Autorės nuotr.: „Visą maišą pririnkčiau sutaisytų batų, kurių klientai neatsiima po kelis mėnesius ar net metus“, – šypsojosi A. Montvydas, parodęs tik kelias poras.

„Kur dingsi žiemą basas?“ – taip prasidėjo pokalbis su gargždiškiu batsiuviu Audriumi Montvydu šaltoką sausio pavakarę. Jaunystėje batsiuvystės išmokęs vyriškis Gargžduose liko vienintelis šio nykstančio, bet vis dar žmonėms reikalingo amato atstovas.
„Mano mokytojas buvo a. a. Kazimieras Stonkus, batsiuvio amato mokęs tuomet veikusiame Gargždų buitinio aptarnavimo kombinate. Tada man buvo 16 metų“, – šypsojosi A. Montvydas, prisiminęs ir kitus savo amato žinovus, deja, jau iškeliavusius amžinybėn. Perduotomis mokytojo žiniomis Audrius naudojasi iki šiol.
Dar, atrodo, neseniai Gargžduose buvo trys batsiuviai, kurie taisė batus, rankines, diržus ir kitus odos gaminius, tačiau šiuo metu liko tik Audrius, triūsiantis Turgaus gatvėje baltame kioskelyje prie pat turgaus. Kai kas jo dar pasiteirauja, ar pasiūtų batus, bet dažniausiai iš smalsumo. Kelerius metus dirbdamas Klaipėdoje A. Montvydas batus siuvo, tačiau jau seniai tik taiso – kasdien sulaukia bent kelių klientų. Nors dabar labai didelis avalynės pasirinkimas, pasitaiko, kad batsiuviui atneša ir labai nudrengtų batų, kurių nebeverta taisyti. Vieni taip elgiasi galbūt iš taupumo, kiti – nes sunku išsiskirti su patogia avalyne. Dažniausiai batams atvimpa padai. Kartais per dieną 8–10 porų tokių atneša. Atkrenta padai ir brangiai avalynei. Paklaustas, kokius brangiausius yra patikėję klientai, A. Montvydas šyptelėjo: „Tai buvo moteriški auliniai batai, kuriuos atsisakiau taisyti. Klientė perspėjo, kad taisydamas nesugadinčiau, nes už batus mokėjusi 1 500 litų. Supratau, kad ją turguje tikrai apgavo, nes batai buvo ne odiniai, o dermantininiai.“
Lygindamas prieš kelis dešimtmečius gamintą avalynę ir šiuolaikinę, A. Montvydas pastebėjo, kad kokybė prastėja, o kai kurių batų neįmanoma pataisyti, paklijuoti, pakalti kulnų, o jaunimas pakaltų vinutėmis net nenori. Einant tokie batai kaukši, o kas trokš į save atkreipti dėmesį dėl tokių batų?
Būna, kad lūžta padas, ir tokio jau nesutaisysi, nebent keisi padą, bet kiek tai kainuos. Už taisomus batus bent Gargžduose žmonės nelinkę mokėti daugiau nei 15 eurų. Kaina, pasak batsiuvio, priklauso nuo taisymo sudėtingumo: gali būti ir 1 euras, o gali būti ir 12–15 eurų, jei reikia pakeisti užtrauktuką ar apsiūti padą. Tai ir yra pagrindiniai batų taisytojų darbai.
Priklausomai nuo metų laiko, sezono, skiriasi avalynė, tačiau žmonės daro tą pačią klaidą – ją skalbia. „Kai kurių batų viduje būna naudojamas popierius, todėl jokių batų skalbti nerekomenduoju“, – atkreipė dėmesį Audrius. Skirtingi žmonės skirtingai batus prižiūri: vieni ir jo teiraujasi apie valymo priemones ir nori įsigyti, o kiti nei impreg­nuoja, nei valo. Tačiau, žinoma, valoma avalynė tarnaus ilgiau. „Būdavo sutaisęs batą nuvalau tepalu, nublizginu, o klientas atsiimdamas ne padėkoja, o pasako, kad jis to neprašė“, – prisiminė Audrius.
Be batų, taisyti klientai atneša rankinių, rankinukų, kuprinių, piniginių, retkarčiais – diržų, o neseniai – šautuvo movą. Pagrindiniai batsiuvio darbo įrankiai – yla, siuvimo mašina, kaproniniai siūlai, plaktukas, peilis, žirklės, atsuktuvas. Darbas nėra švarus, tačiau vienas išskirtinis užsakymas privertė Audrių ne tik ypatingai susitvarkyti patalpą, bet net apsimauti baltas pirštines. „Man teko susiūti baltos dirbtinės odos gabalus, kurie buvo skirti malūnsparnio vidui. Siūti buvo pradėta Šiauliuose, tęsė darbą Klaipėdoje, bet kažkodėl nepavyko ir užsakymą gavo mano buvęs kolega, tada jis perdavė man. Tai buvo ir sudėtingiausias užsakymas“, – pasakojo A. Montvydas.


Batų taisykla Gargžduose, Turgaus g., dirba II–V nuo 8 iki 17 val. (be pietų pertraukos); VI nuo 8 iki 12 val.; VII–I nedarbo dienos. Tel. pasiteirauti 8 620 38023.



Laima ŠVEISTRYTĖ

1 Komentaras

  • Pats mieliausias ir geriausias zmogus pasaulyje 😊

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių