Benamio savivalė Gargžduose – kaip gelbėti(s)?

Daugiau nei dešimtmetį – tiek Klaipėdos rajono socialinės globos įstaigos bei specialiosios tarnybos pažįsta „benamį“ Vytautą Juozą Vaitkevičių. Specialistai vien išgirdę jo pavardę suaimanuoja – tai nuolatinis greitosios medikų, policijos, Savivaldybės socialinės rūpybos specialistų klientas. Vos prieš kelias dienas jo „atsižegnojo“ ir V. Gaigalaičio globos namų personalas. Tačiau vietos gyventojai vargetai gailestingi: šelpia grynaisiais, mišrainėmis, alkoholiu. Mat abejinguosius šis tuoj pat pamoko – aptalžo automobilius arba paleidžia tiradą keiksmažodžių.

Pensionatai nenori akyse matyti

Apie Gargždų mieste neįgaliojo vežimėlyje nuolat sėdintį „benamį“ V. Vaitkevičių „Bangoje“ rašyta ne kartą. 63 metų vyrui amputuotos abi kojos. Toks likimas jį ištiko dėl asocialaus gyvenimo būdo ir pomėgio taurelei. Nuo praėjusių metų liepos iki pat balandžio 4 d. V. Vaitkevičius oficialiai buvo Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojas. Tačiau asmuo labiau mėgsta asocialų gyvenimo būdą. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus iniciatyva jis anksčiau gyveno parapijos namuose Rietave, net teresiečių vienuolyne Kretingoje, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamente Švėkšnoje ir kt.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė jau anksčiau „Bangai“ yra pasakojusi, kad V. Vaitkevičius pabuvojęs turbūt visose Klaipėdos apskrities globos įstaigose. Tačiau šių personalas tokio globotinio nebenori regėti akyse. „Paradoksalu, bet išsiveržęs į „laisvę“ jis netrukus grįžta pas mus reikalaudamas vėl juo rūpintis. Tada vėl ieškome įstaigos, kuri toleruotų jo antisocialų elgesį. Tokią rasti vis sudėtingiau, nes pono Vytauto elgesys sutrikdo ir išbalansuoja visą globos namų veiklą“, – neslėpė D. Gumuliauskienė.

Raštiškuose prašymuose nutraukti sutartį su globos namais V. Vaitkevičius ne kartą nurodė, kad juose jam baigėsi kantrybė. „Saugome daug jo raštiškų prašymų ir net reikalavimų neriboti laisvės. Neturime teisės jų nepaisyti. Nors žmonės priekaištauja, esą V. Vaitkevičiui reikėtų priverstinio gydymo, tačiau čia prievarta negalima“, – akcentavo pašnekovė.

Šokdina tarnybas

„Mūsų ir gėda, ir bėda“, – taip nuolatinį klientą V. Vaitkevičių apibūdino Gargždų greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji slaugytoja Genovaitė Kubilienė. Per tris metų mėnesius medikai bent 30 kartų buvo kviečiami neva gelbėti neįgaliojo, iškritusio iš vežimėlio. „Pastaruoju metu važiavome vos ne kasdien. Pasigailėję žmonės iškviečia, nes jis neva guli viešoje vietoje. Tačiau nuvykę ne kartą išgirdome pyktį – aš tik pavargau sėdėti vežimėlyje ir išlipau pagulėti. Jei yra blaivus, jis viską gali pats – ir įlipti, ir išlipti. Tačiau klaidina žmones, nes moka padejuoti. Ir naudojasi tuo, kad yra be kojų“, – atvirai kalbėjo G. Kubilienė. Felčerės ne kartą gavo į kailį nuo pagalbos nenorinčio neįgaliojo. Tačiau medikai jį vis parveža į globos namus arba į ligoninės Priėmimo skyrių, jei griūdamas šis nusibrozdina. Tiek medikams, tiek globos namų darbuotojoms nuolat tenka užduotėlė varguolį nuprausti, neslepia – ir valyti išmatas.

Greitoji puikiai žino ir savo kliento buveines. Jo štabas – prie mažosios „Maximos“ bei „Žaliosios stotelės“, tačiau žmonės yra skambinę prie „Norfos“, IKI, „Lijo“, parko, Klaipėdos gatvės.

Per mėnesį atsieina 1708 Lt

Policijos pareigūnai V. Vaitkevičių ir šiemet yra baudę už girtavimą viešoje vietoje. Baudos išskaičiuojamos iš jo pensijos dalies. Tačiau žinoma ir apie neįgaliojo apgadintus automobilius, jei ekipažas atsisako jį paremti. Incidentų yra pasitaikę ir gatvėje. Žinoma, kad neįgalusis imitavo avarijas ir prašė atlygio. Rajono PK Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius patvirtino, kad patruliai nesyk skambino greitajai ar patys vežė neįgalųjį į globos namus.

Tačiau V. Gaigalaičio globos namų direktorius Rimantas Ramanauskas irgi teskėsčioja rankomis. Nuo pernai vasaros V. Vaitkevičius triskart oficialiai pareiškė atsisakantis paslaugų. Darbuotojams jį dukart pavyko perkalbėti. Neįgaliojo išlaikymas pensionate valstybei atsieidavo 1708 Lt per mėnesį. Šią sumą sudarydavo 80 proc. asmens pensijos ir valstybės lėšos. 20 proc. pensijos V. Vaitkevičius gaudavo „į rankas“. Oficialiai išėjęs iš pensionato, jis gauna visą pensiją. „Dėdavome daug pastangų, kad jis nevažiuotų į miestą. O iš ten grįždavo ne tik neblaivus, bet dar ir su keliasdešimt litų kišenėje – juos susirinkdavo iš žmonių“, – neįgaliojo uždarbiavimą prisiminė R. Ramanauskas ir dėl išpuolių kaltino alkoholį. Anot pašnekovo, globotinis yra piktybiškai sudaužęs televizorių, apgadinęs inventoriaus. Direktoriaus žiniomis, šią savaitę V. Vaitkevičiumi rūpintis jau teko uostamiesčio medikams. Gargžduose jo rasti nebepavyko ir „Bangos“ žurnalistams. Tačiau praėjusią savaitę jis dar noriai pozavo laikraščio fotografui. Prieš pusantrų metų, vasarą, kalbintas V. Vaitkevičius korespondentei guodėsi, kad iš globos įstaigų jis esą išeina ne pats, o yra išvejamas.

R. Ramanauskas neslėpė, kad pensionate yra bent 10 asocialiai gyventi mėgstančių globotinių. Jie žino, kad jei per pusmetį triskart įklius policijai, iš globos namų bus išprašyti. Tačiau galutinius terminus globotiniai moka apskaičiuoti. Direktoriaus teigimu, V. Vaitkevičius į įstaigą nebebus priimamas, nes nuostatai draudžia globoti alkoholio mėgėjus.


  • Savivaldybės tarybos narys, Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas Pranas NORVILAS:

    – Šį asmenį tikrai žinau. Jis yra visiškai išlaikomas valstybės: gauna pensiją, gyvenamąjį plotą, maitinimą, gydymą. Dėl to valstybė turėtų turėti teisę apriboti jo judėjimo laisvę, o globos įstaigos nusimatyti griežtas taisykles, kada globotiniai turi grįžti. Už tai turi grėsti sankcijos. Jas apsvarstyti turėtų Sveikatos apsaugos ministerija, gal reikėtų pasikonsultuoti su teisininkais, kaip tokius piliečius pažaboti. Negalime leisti, kad tokie žmonės tyčiotųsi iš visų, pradedant medikais, policininkais, socialiniais darbuotojais ir tais, kurie jiems gal paskutinį savo litą iš gailesčio atiduoda. Krikščionys turime būti gailestingi, bet ne tiek. Klaipėdos rajone irgi reikėtų bausti už elgetavimą, kaip tai daroma Vilniuje ir Klaipėdoje.


A. VALAIČIO nuotr.: praėjusį ketvirtadienį V. Vaitkevičius leido Savivaldybės aikštėje – tai buvo priešpaskutinė jo diena „nelaisvėje“ – V. Gaigalaičio globos namuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content