Bibliotekininkams neįprastos nūdienos sąlygos – tarsi duotybė tobulėti

„Žinoma, yra labiau matomi bibliotekos darbai, o yra ir niekam gal net nesuprantami darbai, be kurių bibliotekų veikla nevyktų. Pavyzdžiui, bibliotekų fonduose knygos turi savo griežtą tvarką, sistemą, o kasdienybėje priimant vis naujus iššūkius mūsų darbuotojams tiesiog pritrūkdavo laiko nuosekliai juos sutikrinti, išimti nebeaktualią, susidėvėjusią literatūrą ir pan. Tai be galo kruopštus ir atsakingas darbas. Knygos mums – pagrindinė darbo priemonė ir turtas. Todėl nėra kada žiopsoti. Nors ir karantinas, naujų knygų siuntos vis tiek atkeliauja ir sutvarkytos lauks savo išsiilgtų skaitytojų po karantino. O dar mūsų lauks didelis darbas priimti ir „karantinuoti“ skaitytojų grąžintas knygas, kad jos vėl galėtų saugiai grįžti į fondus ir pas skaitytojus“, – atkreipia dėmesį Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė, kuri išmoko 3D spausdintuvu gaminti apsaugos priemones.

Kol kažkas piktinasi karantino apribojimais ar iš nuobodulio krapšto nosį žiūrėdamas pro langą į prislopusį kasdieninį gyvenimą, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos darbuotojai ir filialų bibliotekininkai šią išskirtinę situaciją priima kaip galimybę dar labiau tobulėti padedami naujųjų technologijų. Be to, bibliotekininkams šis laikas – duotybė, leidžianti sugrįžti prie bibliotekininkystės ištakų: peržiūrėti turimus fondus, sutvarkyti archyvą, katalogizuoti ir skaitmeninti įvairius leidinius. Beje, skaitmenizuojamas ir rajono laikraštis „Banga“.

Įdomios veiklos ataskaitos

„Karantino pradžioje buvau nusprendusi dirbti nuotoliniu būdu. Tačiau po kelių dienų pastebėjau, kad visgi organizaciniai darbai nejuda taip sparčiai, kaip norėtųsi. Taigi vėl grįžau į savo darbo vietą Jono Lankučio bibliotekoje. Įsitikinau, kad šis sprendimas padėjo spartinti visos bibliotekos darbo efektyvumą“, – „Bangai“ pasakojo Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė. Ji dalijosi bibliotekininkų veiklos ypatumais naujomis, neįprastomis sąlygomis.

„Suprantama, kai kas persiorientavo kiek lėčiau, kai kas įsivaizdavo, kad nuotolinis darbas yra tarsi atostogų pakaitalas. Tačiau pamažu viskas stojosi į savo vėžes. Darbuotojams padarėme du virtualius susirinkimus, išsigryninome šio laikotarpio aktualijas, veiklos kryptis, svarbiausius darbus, kuriuos galime atlikti, kai tiesiogiai nekontaktuojame su skaitytojais, kitais interesantais, kai nevyksta renginiai ir projektų mokymai. Beje, mokymams taip pat planuojame pasitelkti nuotolinį būdą“, – mintimis dalijosi D. Ciparienė. Pasak direktoriaus pavaduotojos, darbuotojai įpareigoti nuolat teikti savo veiklos ataskaitas, kurių forma įvairi: ir rašytinė, ir vizuali. „Ataskaitos akivaizdžiai parodo, kaip bibliotekininkai priima naujus iššūkius. Tikrai daug laiko šiuo metu skiriama knygų ir leidinių fondų tvarkymui. Po šių revizijų fonduose bus efektyvesnė tvarka. Žadeikių bibliotekininkė atsiuntė nuotrauką, kiek nurašė nusidėvėjusių knygų! Įspūdingas kalnas. Antra vertus, tikrai širdį paglosto, kai darbuotojai neraginami imasi iniciatyvų, kuriomis dalijasi ir su kitais bendradarbiais. Štai Kretingalės VB bibliotekininkė Birutė pasodino prie bibliotekos du medelius. Vieną šermukšnį pati pirko, kitą gavo dovanų, o dar rojaus obelėlę pasodino prie bendrų namų. Birutė ir kolegas paragino priimti medelių sodinimo iššūkį“, – nuoširdžiomis iniciatyvomis džiaugėsi direktoriaus pavaduotoja.

Bibliotekininkai pagamintas apsaugos priemones dovanojo tiems, kurie yra pirmosiose fronto linijose su koronavirusu.Pasipildys nauja įranga

Jono Lankučio biblioteka sistemingai dirba projekte „Prisijungusi Lietuva“. Šiomis dienomis paaiškėjo, kad šis jų jau ne vienus metus atliekamas darbas yra aukso vertės: kiek žmonių įgijo kompiuterinių įgūdžių būtent bibliotekose! Dabartinėmis sąlygomis gebėti naudotis naujausiomis technologijomis daug kam yra išsigelbėjimas, o ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Minėto projekto tikslas yra plėtoti ir atnaujinti viešosios prieigos kompiuterių ir interneto infrastruktūrą viešosiose bibliotekose, sudarant sąlygas gyventojams dalyvauti skaitmeninių kompetencijų ugdymo ir vietos skaitmeninio turinio kūrimo bei kitose skaitmeninės informacijos iniciatyvose.

„Savo bibliotekoje turime įsirengę mokymo klasę, kurioje iki karantino vyko mokymai. Gyventojus kompiuterinio raštingumo jau mokome daugiau kaip dešimtmetį. Vien per šių metų sausio mėnesį Klaipėdos rajono savivaldybėje apmokyti 172 žmonės (17 grupių) pagal pradedančiųjų mokymų programą ir 181 žmogus (18 grupių) pagal pažengusiųjų mokymų programas. Manau, kad prasidėjus pandemijai ir užsidarius karantine šios žinios pasitarnaus mūsų lankytojams ypač naudingai“, – įsitikinusi D. Ciparienė.

Šiuo metu skaitytojai ir lankytojai skambina, konsultuojasi, klausia ir prašo pagalbos savo bibliotekininkių. „Sekite „Prisijungusi Lietuva“ turinį internete, rasite tikrai labai daug galimybių sužinoti, išmokti ir tobulėti“, – pataria rajono bibliotekininkai visiems interesantams.

Pagal projekto priemonę „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ rajono biblioteka ir filialai yra aprūpinti reikiama kompiuterine įranga, o artimiausiau metu nauja įranga (kompiuteriais, projektoriais, maršrutizatoriais, televizoriumi) pasipildys Dituvos, Girininkų, Kvietinių, Girkalių, Kretingalės, Plikių, Tilvikų, Veiviržėnų, Venckų, Žadeikių filialai. Jei prireiktų, šia įranga per karatintiną bibliotekininkai pasidalins su socialiai remtinų šeimų vaikais nuotoliniam mokymui.

3D gelbsti gyvybes

Be viešosios prieigos vartotojams pagerinimo, minėto projekto įgyvendinimo metu bibliotekoms gauti ir specifiniai paketai: inžinerinis, kūrybinis, programavimo bei eksperimentinis. „Mūsų bibliotekų darbuotojams – tai iššūkiai, bet dirbdami komandoje visi mokomės ir keičiamės, tobulėjame. Karantino laikotarpiu Jono Lankučio bibliotekoje puikiai pasitarnauja 3D spausdintuvas, kurį pernai gavome būtent iš projekto. Anksčiau šiuo spausdintuvu esame pagaminę bibliotekos suvenyrų, tačiau šiuo metu gamybą perorientavome nūdienos poreikiams“, – akcentuoja direktoriaus pavaduotoja.

Jono Lankučio viešoji biblioteka atsiliepė į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos dirbtuvių PATS SAU administratoriaus Donato Kubiliaus prašymą ir prisijungė prie „Robotikos mokyklos“ iniciatyvos. Tad 3D spausdintuvu pradėjo gaminti apsauginius skydus, kurie itin paklausūs plintant koronavirusui.

Informacinių technologijų ir ryšių specialistas Osvaldas Girtys ir direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė 3D spausdintuvu iš pradžių pagamino 35 vnt. rėmelių, skirtų skydams pritvirtinti. Padaryti du gaminius užtrunka apie 5 valandas.

Pirmieji bibliotekos padaryti skydeliai padovanoti VšĮ Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stočiai ir Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 309 kuopai, Gargždų  ligoninei. Skydelis padeda apsisaugoti nuo lašeliniu būdu plintančio koronaviruso, jis dengia veidą, tad mažina galimybę užsikrėsti virusu. „Poreikis yra labai didelis, todėl darbuojamės ir tikrai stengsimės padėti mūsų rajono medikams, savanoriams ir kitiems, kurie atsiduria priešakinėse linijose kovoje su koronavirusu“, – pasiaukojamo bibliotekininkų darbo visuomenės saugumo labui nežada pristabdyti D. Ciparienė.

Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja paragino visus bibliotekos bičiulius neapleisti knygų skaitymo, domėtis spauda ir prisipažino: „Labai pasiilgome savo skaitytojų bibliotekose, kai vėl galėsime su jais bendrauti ne per nuotolį.“


Mieli bibliotekos lankytojai, karantino laikotarpiu, jei turite negrąžintų knygų, nesijaudinkite:

1. Galite prasitęsti knygų skolinimąsi bibliotekos elektroniniame kataloge https://klarvb.libis.lt/ pasirinkdami nuorodą „mano sritis“ (prisijungdami nurodykite skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį).

2. Jei gavote elektroninį laišką apie artėjantį knygos grąžinimo terminą, prasitęskite paspausdami laiške esančią nuorodą.

3. Jei jau išnaudojote visas galimybes – nieko baisaus: delspinigiai nebus skaičiuojami.

Iškilus klausimams dėl knygų pratęsimo – teirautis darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. el. p. abonementasvb@gmail.com, tel.: (8 46) 45 27 72, 8 682 69 225.

Daugiau informacijos rasite Jono Lankučio VB feisbuko paskyroje ir mūsų internetiniame puslapyje http://www.gargzdaivb.lt

Vilija BUTKUVIENĖ

Jono Lankučio bibliotekos nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių