Dirbti viešuosius darbus įstengia ne visi

Bedarbių mažėja ne tik šalyje, bet ir rajone – vis daugiau galimybių įsidarbinti. Tačiau yra beveik pustrečio šimto ilgalaikių bedarbių, kurie tik registruojasi Darbo biržoje visai nenorėdami dirbti. Pasiųsti į viešuosius darbus, ne visi ištveria du darbo mėnesius. Seniūnijose trūksta vyriškų rankų – bedarbių vyrų mažiau nei moterų, bet ir iš esančių ne visi pajėgūs dirbti.

Vėžaičių seniūnijoje šiemet pagal viešųjų darbų programą patvirtintos 23 laikinosios darbo vietos. Pasak seniūno Liudo Laukaičio, jau dirbo 15 žmonių, o rugsėjį reikėtų keturių. „Atsiuntė vieną moterį, o galėtume įdarbinti dar tris žmones. Labai reikėtų vyro, – kalbėjo seniūnas. – Nežinau, kokia problema yra, kad Darbo birža neranda, kam dirbti.“

Iš tiesų keista: Darbo biržoje užsiregistravę 142 šios seniūnijos gyventojai, o norinčių dirbti viešuosius darbus nėra kam. Tai ką veikia vėžaitiškiai bedarbiai?

L. Laukaičio teigimu, bedarbių mažėja, nes darbo vietų daugėja. Jis šyptelėjo, kad nemažai tų, kurie neįsidarbina, netinka dirbti viešuosius darbus – praradę bet kokio darbo įgūdžius.

„Viešiesiems darbams trūksta vyrų“, – skundėsi Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė. Tarp bedarbių jų nedaug – tikri vyrai įsidarbinę, o tie, kurie registruojasi Darbo biržoje, nelabai pajėgūs dirbti. Seniūnė prasitarė, kad tik vienu kitu galima džiaugtis.

Tačiau bedarbių moterų, norinčių dirbti, daug. „Ir priešpensinio amžiaus, ir vaikus auginančios mamos nori užsidirbti, – kalbėjo L. Šunokienė. – Juk Endriejave gauti darbo neįmanoma: važinėti kitur už minimalią algą – problemiška. Be to, dauguma neturi kuo ir už ką važinėti į darbą.“

Šiemet Endriejavo seniūnijoje laikinai įdarbinti 14 žmonių.

Judrėnų seniūnijoje viešuosius darbus dirba daugiau vyrų nei moterų, nemažai iš jų – priešpensinio amžiaus. Čia buvo patvirtinta 20 laikinųjų darbo vietų ir norinčiųjų dirbti netrūko.

Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė pasakojo, kad viešiesiems darbams bedarbius renkasi pati. „Sudarome sąrašus tų, kurie nori ir gali dirbti. Juk yra tokių, kurie tik registruojasi Darbo biržoje, o dirbti nebegali, – akcentavo ji. – Šiemet jaunas vyras įstengė padirbėti pusdienį. Teko rašyti tarnybinį pranešimą darbdaviui – viešajai įstaigai „Gargždų švara“. Ne kartą pasitaikė, kad viešuosius darbus dirbantieji pasigeria, pameta įrankius.“

L. Tučienė kalbėjo, jog šiais metais menkesnis pasirinkimas tų, kurie norėtų ir galėtų dirbti viešuosius darbus. Sąraše – tik 10 žmonių, o ankstesniais metais būdavo 25–30. Seniūnės teigimu, bedarbių sumažėjo, nes žmonės įsidarbino. „Visais metų laikais reikia darbininkų tvarkyti aplinką, – sakė seniūnė. – Vasarą noriai viešuosius darbus dirbo moksleiviai.“


KOMENTARAS

  • Klaipėdos teritorinės darbo biržos Gargždų skyriaus vedėja Vida Stankienė:

    – Viešieji darbai Klaipėdos rajono savivaldybėje organizuojami suderinus su Klaipėdos teritorine darbo birža.

    Šių metų viešųjų darbų programoje numatyta sukurti 300 laikinųjų darbo vietų 2 mėnesių laikotarpiui, įdarbinant labiausiai socialiai pažeidžiamus žmones. Darbo biržos Gargždų skyrius viešųjų darbų įgyvendinimo ir finansavimo sutartis pasirašė su viešąja įstaiga „Gargždų švara“ (261 laikinoji darbo vieta), su Gargždų ligonine (25), Gargždų sporto mokykla (5), viešąja įstaiga „Gargždų futbolas“, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija (3). Šios įmonės su bedarbiais pasirašo darbo sutartis. Pažeidusiesiems darbo drausmę taikomos drausminio poveikio priemonės. Be svarbių priežasčių nutraukus dalyvavimą remiamojo įdarbinimo priemonėje, bedarbio statusas panaikinamas ir registracija Darbo biržoje nutraukiama be teisės registruotis 6 mėnesius. Šiemet viešųjų darbų sutartys dėl pažeidimų nutrauktos 10 asmenų, iš jų 5 sutartis nutraukė savo noru, neišdirbę nustatyto laiko.

    Kasmet viešųjų darbų programa įvykdoma.

    Gargždų skyriuje registruotas 241 ilgalaikis bedarbis. Jų nedarbą gali lemti profesinių įgūdžių stoka, motyvacijos dirbti ar mokytis trūkumas, neadekvatūs lūkesčiai, susiję su darbo užmokesčiu, taip pat ribotos susisiekimo galimybės bei per didelės lengvatos ir socialinės pašalpos nedirbantiesiems.


  • Rugsėjo pradžioje rajone užregistruota 1 388 bedarbiai. Jų sumažėjo visose seniūnijose, išskyrus Priekulės, kurioje prieš metus paslaugas bedarbiams pradėjo teikti Klaipėdos teritorinės darbo biržos Gargždų skyrius. Dabar užregistruota trigubai daugiau nei pernai.
  • Mažiausiai bedarbių Kretingalės ir Sendvario seniūnijose – po 18, Judrėnų – 30, Agluonėnų – 50, Endriejavo – 60, Dauparų–Kvietinių – 101, Veiviržėnų – 125, Vėžaičių – 142, Dovilų – 152, Priekulės – 195, Gargždų – 497.
  • Gargždų skyriuje užregistruotas 241 ilgalaikis bedarbis.
  • Šiemet rajono seniūnijose patvirtinta 261 laikinoji darbo vieta. Rugsėjo pradžioje pasiųsti 199 žmonės dirbti viešuosius darbus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content