Gargždiškio kolekcijoje – tarpukario Lietuvos valstybės apdovanojimai
Kolekcionierius A. Aužbikavičius įmonės generalinį direktorių I. Daunį sudomino net tik surinktais medaliais ir ordinais, bet ir svarbia istorine medžiaga.
Valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse bendrovėje „Hidrostatyba“ surengta įdomi paroda apie tarpukario – 1918–1940 m. – Lietuvos valstybinius apdovanojimus. Parodą surengė ilgametis įmonės darbuotojas, darbų saugos inžinierius Algirdas Aužbikavičius, kuris yra aistringas kolekcininkas.
Vertingų artefaktų, atspindinčių valstybės apdovanojimų tradicijas, kolekcijoje sukaupti ne tik medaliai, ordinai, bet ir šių apdovanojimų liudijimai – pasirašyti dokumentai. A. Aužbikavičiaus kolekcijoje – Vyčio kryžius, Vytauto Didžiojo ir Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės Gedimino ordinai, šių ordinų medaliai, Šaulių žvaigždė ir medalis, Klaipėdos nepriklausomybės medalis ir kiti. Kai kurie eksponatai – labai reti. Štai Gedimino I laipsnio ordinų išvis buvo pagaminti tik 29 vienetai. Šalia medalių ir ordinų parodoje puikuojasi ir tarpukario karininko kardas. Įdomu tai, kad dauguma apdovanojimų tais laikais buvo gaminami Šveicarijoje, gaminiai buvo sidabriniai, paauksuoti.
„Kai kurių apdovanojimų išlikę vienetai, kai kurių tik liudijimai ar nuotraukos belikę. Yra ir tokių, kurie buvo pagaminti, bet nespėta jų įteikti, pavyzdžiui, 120 Lietuvos kariuomenės pirmūno ženklų. Rinkti šio laikotarpio artefaktus yra įdomu, bet nelengva – dalis jų buvo paslėpta ir užmiršta, išvogta net iš kai kurių muziejų, sunaikinta okupacinės valdžios. Daug yra buvę įvairių nutikimų – gauni pažadą, nuvažiuoji, o, pasirodo, sandėris jau įvykęs vakar, arba telefono ragelio niekas nebekelia. Sudėtinga, kai gyveni dideliu atstumu nuo Vilniaus ir Kauno, kur didžiausia tikimybė gauti norimų apdovanojimų, tačiau kol atvažiuoji, palanki proga gali būti ir praleista“, – sakė kolekcininkas.
Sukaupė per 20 metų
A. Aužbikavičius artefaktus gauna įvairiais būdais – perka, keičia, įsigyja antikvariatuose, užsienio aukcionuose. Laiko vėtytus dokumentus, apdovanojimų juosteles dažnai reikia atnaujinti, atkurti, tad šis darbas patikimas restauratoriams. A. Aužbikavičių ne mažiau negu patys ordinai ir medaliai domina jų gamybos, kaip ir už ką įteikimo istorija, diplomai, liudijimai, kurie atskleidžia įdomios Lietuvos istorijos užkulisius. Deja, kol kas kolekcijoje nėra eksponatų, susijusių su Klaipėdos rajono istorija.
Vyriškis džiaugiasi dar prieš daugiau kaip 20 metų susidomėjęs viena kolekcionavimo sritimi – tarpukario Lietuvos apdovanojimais, nes anksčiau domėjosi senais pinigais, buities daiktais, o susikoncentravęs ties apdovanojimais surinko vertingą kolekciją. Anuomet nelabai buvo prieinamų šaltinių, iš kurių buvo galima sužinoti apie apdovanojimus. Dabar jau kurį laiką darbą palengvina Viliaus Kavaliausko knygos „Už nuopelnus Lietuvai“ du tomai, prie kurių išleidimo bendrovės valdybos pirmininko Jono Dumašiaus rūpesčiu prisidėjo ir „Hidrostatyba“, taip pat kitos knygos bei istoriniai šaltiniai ir, be abejonės, pačių kolekcininkų žinios.
Įmonėje – dėmesys istorijai
„Maloniai stebina ir džiugina tokia gausi mūsų darbuotojo surinkta kolekcija. Žavi Algirdo užsispyrimas siekti tikslo. Ir džiugu, kad tokiomis istorinėmis Lietuvos valstybingumo vertybėmis dalijamasi su kitais. Juk kiekvienas eksponatas – tai savita istorija, pasakojanti apie tai, kokį ilgą kelią nuėjo Lietuvos valstybė, kol tapo tokia, kokia yra“, – sakė įmonės generalinis direktorius Ignas Daunys.
„Kolegos surengta asmeninės kolekcijos paroda bendradarbiams – puiki proga mums kiekvienam asmeniškai pažvelgti į savo santykį su valstybe, bandyti suvokti, ką valstybei ir visuomenei pavyko nuveikti per šimtmetį ir kodėl man, kaip Lietuvos piliečiui, tai yra svarbu“, – įspūdžiais pasidalijo Jonas Buivydas, įmonės valdybos pirmininko patarėjas.
Beje, „Hidrostatyboje“ susidomėjimą garbinga Lietuvos praeitimi paskatins ir rytoj čia apsilankysiantis iš Gargždų kilęs klaipėdietis istorikas, profesorius Vygantas Vareikis, kuris darbuotojams papasakos apie tarpukario Lietuvos istorijos niuansus, pasidalys mintimis ir įžvalgomis apie šį svarbų valstybingumui istorijos laikotarpį.