Giruliuose „Memel-Nord“ bunkeris domina ne tik poilsiautojus

Besidomintieji pasieniečių darbu bei norintieji pamatyti karinį bunkerį iš arčiau kviečiami apsilankyti Girulių miške, „Memel-Nord“ karinėje baterijoje. Pasieniečių klubo Klaipėdos būrio iniciatyva surengtas „Memel-Nord“ komplekso pietinio bunkerio atidarymas po tvarkymo darbų. Jame pristatyta pakrančių apsaugos baterijos istorija, įteikti apdovanojimai. Vėliau svečiai buvo vaišinami kareiviška koše ir gira.

Istorinė akimirka – Pajūrio regioninio parko direktorius D. Nicius, klubo prezidentas V. Zabarauskas ir Pasieniečių klubo Klaipėdos būrio vadas Gediminas Povilaitis prie atidengtos informacinės bunkerio lentelės.

Vieninteliai tokio tipo įrengimai

Pasieniečių klubo Klaipėdos būrio vadas Gediminas Povilaitis pasakojo, kad pakrančių apsaugos baterija Giruliuose – Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniai įtvirtinimai prie Baltijos jūros, įrengti Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Buvo numatytos pastatyti dvi pakrantės artilerijos baterijos: viena – Smiltynėje, netoli Kopgalio, – „Memel-Sud“, kita – „Memel-Nord“ – už Girulių, Kukuliškių kaime. Tačiau buvo baigta tik esanti Kukuliškiuose.

Tai vieninteliai tokio tipo įtvirtinimai Lietuvoje. Iš pradžių tai buvo priešlaivinė baterija, turėjusi apsaugoti pakrantę nuo įsiveržimų iš jūros pusės, bet to neprireikė. Mat visa Baltijos jūros pakrantė greitai priklausė vokiečiams ir įrengimai buvo perkelti į Norvegiją. Netrukus baterija performuota į priešlėktuvinę ir buvo aktyviai naudojama.

Sovietmečio pabaigoje ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais baterija buvo tapusi asocialių asmenų bendrabučiu, kol 2002 m. entuziastai ėmėsi tvarkyti teritoriją ir pamažu 2009 m. viename iš blokų – šiauriniame įrengė muziejų. 2018 m. Pasieniečių klubo nariai nusprendė išvalyti, sutvarkyti pietinio bloko bunkerio patalpas ir jose įruošti ekspoziciją visuomenei. Tiesa, apie 45 proc. bunkerio – susprogdinta.

Nuostabiame kampelyje – įspūdinga vieta

Tvarkant bunkerį sulaukta Klaipėdos rajono savivaldybės, UAB „Hortivita“, Pajūrio regioninio parko direkcijos, Pasieniečių klubo narių ir kt. pagalbos. Visuomenė gali aplankyti išvalytas ir sutvarkytas bunkerio patalpas ir jose įrengtą ekspoziciją, kuri ateityje bus pildoma. Pasieniečių klubo prezidentas Vaclovas Zabarauskas teigė, kad išgirdo prieštaringų minčių, kam imtasi atkasinėti vokiečių bunkerį. „Žmonijos istorija – karų ir retkarčiais taikos istorija. Karų – daugiau. Ir gerai, kad savanoriai nebijodami, kad mus apkaltins politikavimu, esą ruošimusi kariniams veiksmams – ėmėsi šito darbo. Tai yra žmonijos, technikos, statybos istorijos įprasminimas, atkūrimas ir išsaugojimas“, ‒ kalbėjo V. Zabarauskas.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas pulkininkas Vidas Mačaitis pastebėjo: „Įspūdinga vieta – ne taip dažnai tenka tokiose vietose kalbėti. Tarnybos vadovybės vardu dėkoju už tokią parodytą iniciatyvą.“

Bunkerio patalpose įrengta ekspozicija.VSAT Pagėgių pasienio rinktinės vadas pulkininkas Rimantas Timinskis teigė, jog čia yra įdėta daug darbo ir pažadėjo, kad rinktinė pamąstys, kuo gali dar padėti. „Tai yra nuostabus kampelis, muziejus, praeinantiems poilsiautojams tikrai yra kuo pasidžiaugti“, ‒ įspūdžiu dalijosi R. Timinskis.

Sveikinimo žodį tarė Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius. „Kas nesam buvę – sunku įsivaizduoti, kaip čia buvo. Į šias patalpas tiesiog nebuvo galima patekti – pusė pastato yra susprogdinta ir įėjimas buvo užverstas statybiniu laužu. Bet vyrai tikrai pasistengė, padarė patalpas, prieinamas visuomenei. Ir ne tik patalpas, pradėta kurti pasieniečių veiklos ekspozicija“, ‒ apie bendradarbiavimą kalbėjo parko direktorius D. Nicius.

Įteikti apdovanojimai

„Visada sakiau ir sakysiu visuose renginiuose – Valstybė prasideda nuo sienos, o sieną saugo pasieniečiai. Tai yra ypatingų gebėjimų žmonės, ypatingo atsidavimo. Lengva gyventi viduje, kai siena yra saugoma. Šiuo metu mes patys pamatėme, kai nelegalūs emigrantai plūste plūsta į Lietuvos Respubliką“, – atkreipė dėmesį Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos valdybos pirmininko pavaduotojas, leitenantas Vytautas Račkauskas.

Už nuopelnus valstybės apsaugos tarnybai įteikti pažymėjimai ir atminimo ženklai „Valstybės sienos apsaugai 100“, išlaikyta tradicija – pasveikinti jubiliatai jubiliejaus proga. Klaipėdos būrio iniciatyva padedant Pasieniečių klubui pagaminti vienetiniai suvenyrai rėmėjams, vienas jų – Klaipėdos rajono savivaldybei.

Monika CALZONAITĖ

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content