Išėjusio maestro palikimas: tebegroja akordeonistų orkestras
Koncertą pradėjo Veiviržėnų skyriaus akordeonistų ansamblis.
Ypatingas akordeono muzikos vakaras „Nostalgiška melodija“ sukvietė Gargždų muzikos mokyklos bendruomenę paminėti šviesaus atminimo mokytojo, kolegos, ilgamečio orkestro vadovo Vaidoto Steponavičiaus 80-ąjį jubiliejų. Maestro prieš penkerius metus išėjo iš gyvenimo taip pat gegužę, gimimo ir mirties data skiriasi tik 3 dienomis. Kolektyvas prie kolegos kapo gegužės 24 d. nuvežė gėlių, uždegė žvakeles, dalijosi prisiminimais.
Plevenant žvakelių liepsnai salėje liejosi akordeono garsai, ekrane viena a. a. V. Steponavičiaus nuotrauka keitė kitą. Visi kalbėję svečiai paminėjo, jog maestro labai mylėjęs mokinius, o šie mylėję jį.
„Kartu su orkestru yra tekę vykti į konkursus. Tik įžengus pasigirsdavo šnabždesys: „Gargždai atvažiavo“. Labai tuo didžiavomės. Jo vadovaujamas orkestras pelnė absoliučiai geriausio Lietuvoje orkestro vardą. Atsivėrus sienoms, I vietą laimėjome Italijoje. Kad ten nuvyktume, reikėjo surinkti 750 litų sumą – mums tai buvo didžiuliai pinigai. Mokytojas apėjo visas įstaigas, kad nuvežtų vaikus į konkursą. Kokia buvo laimė, kai kaip nugalėtojams grąžino 50 eurų dalyvio mokestį. Vaidotas nedvejodamas pinigus atidavė mokiniams, o šie surengė puotą ir pasikvietė mus, – prisiminimais dalijosi mokyklos direktorė Danutė Ruškytė, tada kuravusi Akordeono skyrių. – Mokytojas mokė elegancijos, pagarbos scenai, pats visada buvo pasitempęs, su varlyte. Jis buvo maestro.“
Pasak direktorės, geriausias prisiminimas – jog tebeegzistuoja akordeonistų orkestras, kuriam dabar vadovauja Justas Katauskis, buvęs maestro žmonos Nijolės mokinys. „Negaliu dirbti bet kaip, mokytojas paliko gilų pėdsaką, paliko legendą. Jis pats – žmogus-legenda“, – kalbėjo naujasis orkestro vadovas.
Kūriniai jaudino
Susirinkusiesiems akordeonistai padovanojo 11 kūrinių. Grojo Veiviržėnų skyriaus akordeonistų ansamblis, kuriam vadovauja ir pačios groja mokytojos Violeta Gineitytė ir Danutė Alseikienė. Koncertavo Kristijonas Ruškys (mokytoja V. Gineitytė), Marius Kukšta (mokytoja Zinaida Kalpokienė), Anelė Dromantaitė (mokytoja Verutė Armalienė), Stasio Šimkaus konservatorijos studentai Romena Lengvinaitė, Einaras Petniūnas, Edvinas Valaitis, kuris duetu sugrojo ir su savo mokytoju Stasiu Adomavičiumi. Kūrinį dovanojo ir mokytojas Vadimas Karnickis, mokyklos bičiulio, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Klaipėdos universiteto menų fakulteto profesoriaus Eduardo Gabnio mokinys. Paskutinis pasirodė J. Katauskio vadovaujamas orkestras.
Kūriniai skambėjo itin jautriai, nostalgiškai, ekrane rodomos nuotraukos panardino į prisiminimus ir kolegas, ir buvusius mokinius.
Būtų buvęs Metų mokytoju
Profesorius E. Gabnys vakaro svečiams priminė V. Steponavičiaus didžiulį nuopelną – akordeonistai buvo įtraukti į Dainų šventės programą. Pažintimi su mokytoju pasidžiaugė ir parapijos klebonas, Gargždų miesto garbės pilietis Jonas Paulauskas: „Gera būti gražioje kaimynystėje, džiaugiuosi, kad galėjau išgirsti mokytojo talentą. Muzika – ne tik paguoda ir džiaugsmas. Ji taurina. Šį vakarą mes ne apverkiame, o prisimename mokytoją. Gyventi duota tik kartą.“
Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius taip pat pasidžiaugė, jog likimas lėmė pažinti puikų pedagogą. Vedėjas papasakojo apie 2005 metų Dainų šventę, labai nuvylusią ir mokytoją, ir jaunuosius muzikantus. Pasirodo, Kalnų parke akordeonistai sėdėjo ir negrojo – skambėjo fonograma, nes organizatoriai nesugebėjo pasirūpinti įgarsinimu. „Jeigu tada būtų renkamas Metų pedagogas, Vaidotas būtų buvęs labai stiprus kandidatas ir būtų buvęs pripažintas. Mokytojo nuopelnas, kad akordeonas tapo toks populiarus“, – kalbėjo A. Petravičius.
Dievo dovana
50 metų draugystės sieja buvusio ilgamečio mokyklos direktoriaus Vidučio Normanto ir Steponavičių šeimą: „Susirinkome savi, visi Vaidotą pažinojome. Mokytojas turėjo Dievo dovaną parinkti repertuarą, padaryti bet kurį kūrinį stebuklu. Jis buvo ir stiprus chorvedys. Kompanijoje su juo visada buvo smagu, jis turėjo puikų humoro jausmą.“
Kaimynas, Tarybos narys Albinas Klizas perskaitė kelias eilutes iš apybraižos apie kaimyną, kuris niekada jau negrįš. Esą Vaidotas priekaištavęs, jog apie jį neparašantis.
Silvija Garbaliauskienė, Kretingos meno mokyklos akordeono skyriaus vedėja, mokytoja metodininkė, akordeonistų orkestrų ir ansamblių festivalių Kretingoje organizatorė, prie jau išsakytų minčių pridūrė, jog Vaidoto misija Žemėje buvusi aplink save skleisti grožį ir gėrį: „Jis turėjo savyje ypatingą energiją, muzikos galias, kurios paliesdavo žmogų. Mačiau, kaip mokiniai į jį žiūri. Lygiuodavomės į Gargždų orkestrą, iš jo mokėmės. Mokytojas visada nuoširdžiai patardavo ir padėdavo. Ir šiandien klausydama orkestro, įsivaizdavau jį stovintį čia. Dėkoju likimui už laiką ir galimybę pažinti šį žmogų.“