Jaukus parkas – išsipildžiusi endriejaviškių svajonė

Šiemet Rasų šventė Endriejavo seniūnijoje vyks ne prie Kapstato ežero, o miestelio centre, pertvarkytame parke. Prieš ketvirtį amžiaus buvusioje dauboje iniciatorių pasodinti medžiai suvešėjo. Bendruomenei parengus projektą ir gavus europinį finansavimą, viešoji erdvė paversta jaukia poilsio zona. Šį vakarą seniūnijos žmonės pirmą kartą čia rinksis į Rasų šventę. Įamžindami parko atidarymą, nupins didžiausią Joninių vainiką.

L. Šunokienė: „Endriejave iš europinių lėšų ne tik gražiai sutvarkytas parkas, bet ir įgyvendintas projektas „Nuotekų tinklų plėtra ir vandens kokybės gerinimas“, atlikta mokyklos, darželio renovacija, sutvarkytos bažnyčios prieigos, fasadas. Tačiau gyventojų mažėja kaip ir visoje šalyje.“Žmonių patogumui

Senąją Endriejavo miestelio dalį nuo naujosios skiria dauba. 1988 m. įsiplieskus tautinio atgimimo kibirkščiai, grupė entuziastų ryžosi laisvės siekį įamžinti čia pasodindami Atgimimo parką. Seniūnės Laimutės Šunokienės teigimu, tai buvusio kolūkio pirmininko Kosto Simučio sumanymas. Pelkėtoje pievoje buvo iškastas griovys. Vadovaujant miškininkui Adomui Laucevičiui, talkininkai pasodino apie 1000 įvairiausių medelių. Vėliau endriejaviškiai pasinaudojo galimybe čia įamžinti svarbiausius savo gyvenimo įvykius: sodino medelius vestuvių proga, gimus vaikeliui, sodino ir abiturientai, atsisveikindami su mokykla. Tačiau Endriejavo bendruomenės pirmininko Eugenijaus Kalvaičio teigimu, keliolika metų parke ganėsi gyvuliai, žolė nebuvo nuolat šienaujama.

„Ši viešoji erdvė neatitiko savo funkcijos – nei poilsiui, nei renginiams nebuvo pritaikyta“, – sakė seniūnė.

Taigi prieš porą metų Endriejavo bendruomenė, kuriai tuo metu vadovavo Eugenija Selskienė, nusprendė parengti projektą „Endriejavo parko pritaikymas poilsiui ir pramogoms“. Sutvarkyti endriejaviškiams svarbią viešąją erdvę per Vietos veiklos grupę „Pajūrio kraštas“ paskirta per 500 tūkst. Lt. Šį pavasarį objektas perduotas bendruomenei.

Dabar 3,5 ha plote – jauki poilsio zona. Įspūdingas reljefas išryškina šios erdvės grožį. Sutvarkytos tvenkinio krantinės, atsirado du patrauklūs mediniai tilteliai per griovį, suformuoti takeliai. „Jų gruntas atitinka europinius standartus, – teigė L. Šunokienė. – Parke pastatyti 24 suolai. Drebuliniai, sunkūs. Betoninių šiukšlinių irgi nenuspirsi, nenuneši.“ Vaikų darželio kaimynystėje mažuosius traukia žaidimų įrenginiai, treniruoklių zona – jaunimą ir vyresnius. Įrengtas amfiteatras, kuris gali tapti scena, o prireikus – prekyviete. Endriejaviškiai pastebėjo, jog čia viskas padaryta taip, kad būtų patogu ir praktiška.

Naujoje erdvėje – pirmasis renginys

„Šis parkas – miestelio širdyje: visiems gyventojams patogu čia rinktis, – kalbėjo seniūnė. – Poilsio erdve paverstas parkas – išsipildžiusi mūsų svajonė. Kaip smagu matyti čia rytais bėgiojančius žmones, vaikštinėjančias mamas su vaikais.“ Tačiau ji apgailestavo, kad parke privatizuoti 32 arai. „Jau kolūkių metais ši zona buvo palikta neprivatizuotina, tačiau kažkam pavyko gabalėlį išplėšti“, – stebėjosi L. Šunokienė. Jai apmaudu, kad dalis šviestuvų palei takelius suniokoti. „Kodėl netausojamas bendruomenės turtas? Kaip išugdyti sąmoningumą?“ – retoriškai klausė ji.

Šiandien endriejaviškiai ir svečiai rinksis į Rasų šventę pertvarkytame Endriejavo parke miestelio centre. Rengėjų teigimu, jų laukia ilga ir įdomi programa. Dalyviai kviečiami ateiti pasipuošę Joninių vainikais. Šį vakarą endriejaviškiai pasiryžę nupinti didžiausią Joninių vainiką ir šį rekordą užregistruoti. Tai Endriejavo kultūros namų meno vadovės Jolantos Štabokaitės sumanymas. Rekordinio vainiko pynime dalyvaus seniūnaitijos.

„Tikimės sulaukti 15 Jonų, Janinų ir Jonukų su Jonytėmis. Kasmet apie 10 susirenka“, – šypsojosi seniūnė.

E. Kalvaitis tvirtino, jog bendruomenė laukia šventės, parko atidarymo. „Norime išskirtinio renginio, į kurį susirinktų visi miestelio žmonės – kaip viena šeima susiburtų, kad išvykusieji trumpam sugrįžtų į gimtinę susitikti su draugais, pažįstamais“, – kalbėjo E. Kalvaitis.


  • Endriejavo bendruomenės pirmininkas Eugenijus Kalvaitis:

    – Smagu, kad parkas pagaliau pritaikytas poilsiui ir pramogoms – sutvarkyta viešoji erdvė. Mūsų siekis buvo geriau atlikti darbus. Rangovas UAB „Andrienas“ įsipa­reigojęs ištaisyti nustatytus defektus, bet kol kas pažado neištesėjo. Beje, yra bendruomenės narių, kuriems kažkas nepatinka, bet jokio jų indėlio nėra. Gerai, kad Savivaldybė skyrė traktoriuką pjauti vejai parke. Tačiau norėdami turėti gražią viešąją erdvę, turime kiekvienas įdėti dalelę širdies šilumos. Pora mėnesių praėjo, o dalis šviestuvų suniokota. Prieš juos statant klausiau jaunimo, ar visam laikui, ar tik švenčių proga jų reikia? Jauni žmonės atsakė, kad sutemoje gražu, kai apšviesti takeliai. Ir man atrodo, kad aplinka turėtų auklėti žmogų. Ir štai trečdalį suniokojo. Betgi tai padarė endriejaviškių vaikai…

    Šio projekto įgyvendinimas buvo svarbi užduotis bendruomenei. Jo vykdymą kontroliavo seniūnė L. Šunokienė ir pavaduotojas Petras Puidokas, seniūnaitis Stasys Virbauskas. Kiekviename darbų etape priimdami sprendimus visi tardavomės. Pertvarkytą parką visi vadina Atgimimo parku, tačiau oficialiai šis vardas nepatvirtintas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių