Jaunuolių keliamas triukšmas gargždiškius varo į neviltį

Nuo vakaro iki išnaktų, o kartais net iki paryčių Klaipėdos gatvės gyventojai visą vasarą kentėjo mopedų ir motorolerių keliamą triukšmą, prie Gargždų kultūros centro besiburiančių jaunuolių riksmus ir keiksmus, o nebeištvėrę kreipėsi pagalbos į policiją, „Bangos“ redakciją ir rajono Savivaldybės tarybos narius. Penktadienį rajono Savivaldybėje vykusiame Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdyje nuspręsta, kad pagrindinėmis miesto gatvėmis vakarais turėtų patruliuoti policijos pareigūnai.

Gyventojai nebeiškentė

Į „Bangos“ redakciją kreipėsi nemažai gargždiškių, Klaipėdos gatvės gyventojų, dėl prie Kultūros centro naktimis keliamo nuolatinio triukšmo. Žmonės pasakojo, kad paaugliai susirenka vakarais ir pradeda savo linksmybes, kurios trukdo ramiai ilsėtis, žadina iš miego.

Gyventojai nebežino, ką daryti, kaip spręsti šią problemą, nes jaunimas į jų prašymus netriukšmauti nekreipia dėmesio. „Sugebėjom atkurti Lietuvą,  įstoti į Europos Sąjungą, bet nesugebam suvaldyti dešimties šėlstančių vaikėzų“, – piktinosi netoli Gargždų kultūros centro gyvenantis Bernardas (vardas pakeistas). Vyras pridūrė, kad nemaža dalis Klaipėdos gatvės gyventojų yra vyresnio amžiaus, todėl vasaros karštis ir taip juos vargino, o negalėdami atsidaryti langų dėl didžiulio triukšmo jie kentėjo dvigubai.

Pasak gargždiškių, jaunuolių siautėjimai nesibaigia iki vidurnakčio, o kartais tęsiasi iki paryčių, net 4 val. Jaunuoliai vadinami chuliganais, nes ne tik kelia triukšmą, bet ir apgadina lauko kavinių turtą, kabinėjasi prie pravažiuojančių automobilių vairuotojų.

Aplinkiniai gyventojai kreipėsi į policiją, Savivaldybę, Tarybos narius prašydami pagalbos. „Nejaugi mes esame tokie bejėgiai? Šitiek institucijų, bet nė viena negali mums padėti?“ – klausė Bernardas.

Siūlė sprendimus

Po netylančių skundų Savivaldybės tarybos narė, Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkė Regina Kernagienė į penktadienį vykusio komiteto posėdžio dienotvarkę kaip vieną iš svarbiausių klausimų įtraukė triukšmo problemą Gargždų centre. Komiteto nariai, Klaipėdos apskrities VPK Klaipėdos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius, vicemerė Rūta Cirtautaitė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius, Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė ir jaunimo atstovai diskutavo, kaip sumažinti triukšmą miesto centre. Posėdyje siūlyta pastatyti ženklus, draudžiančius naktį sustoti ir stovėti dviratėms motorinėms transporto priemonėms prie Gargždų kultūros centro. Tačiau, G. Radzevičiaus teigimu, įgyvendinti šitą sumanymą gali būti sudėtinga, nes tai diskriminuotų mopedų savininkus.

Kitas siūlymas – nupirkti prietaisą, matuojantį triukšmo lygį. Policija turi įgaliojimus matuoti triukšmo lygį, tačiau neturi kuo. Pasak G. Radzevičiaus, aparatas brangus – gali kainuoti apie 10 tūkst. Eur, todėl Tarybos nariai ir Savivaldybės atstovai linkę sutaupyti ir su jaunimu dėl triukšmo tikisi susitarti.

A. Syminienė pasiūlė griežčiau tikrinti jaunuolių transporto priemonių techninę būklę. „Kitose šalyse yra taikoma praktika, kad policijos pareigūnai tokiais atvejais į iškvietimą vežasi ir techninės priežiūros darbuotąją, kuris vietoje patikrina transporto priemonę“, – sakė visuomenės sveikatos specialistė. Pasak A. Syminienės, jaunuoliai turi tvarkingus dokumentus, tačiau tik perėję techninę apžiūrą susitvarko taip, kad mopedas skleistų didesnį garsą.

Po svarstymų komiteto posėdyje nuspręsta, kad miesto centre kiekvieną vakarą turėtų patruliuoti policijos pareigūnai.

Nauja aikštelė?

Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdyje bandyta ieškoti ir kompromiso su jaunimu. „Atviras jaunimo centras galėtų nakčiai atidaryti jaunimo vasaros estradą, kurią prižiūrėtų vienas iš darbuotojų“, – siūlė vicemerė R. Cirtautaitė. Dviračių motorinių priemonių savininkų atstovai šį siūlymą atmetė. Pasak jų, vieta turi būti lengvai prieinama, o vasaros estrada toli nuo gatvės, todėl pravažiuojantieji nematys, ar ten yra kas nors susirinkę, ar ne. „Vieta turi būti patraukli, tik tada jaunimas ten rinksis, o ne prie kultūros namų, – teigė buvęs dviračių motorinių transporto priemonių bendruomenės narys Jonas. – Galėtų nuimti ženklą prie Savivaldybės, kuris draudžia čia statyti motorines transporto priemones. Kita vieta, tinkama susibūrimams, – aikštelėje prie turgaus.“

Nė vienas iš šių siūlymų nebuvo priimtas.

Po posėdžio jo dalyviai toliau diskutavo. Jaunuoliai kaip alternatyvą paminėjo naujos, specialios, motorinėms transporto priemonėms skirtos aikštelės įrengimą, kurioje jaunimas galėtų veikti, ką tik sugalvotų. Vicemerei R. Cirtautaitei ši mintis patiko, nes aikštelę būtų galima įrengti atokesnėje miesto vietoje. Kyla klausimas, kiek ji kainuotų, jei triukšmo matavimo aparatas yra per brangus?

Skundai nesibaigė

Savivaldybėje įvykus posėdžiui problema dar labiau paaštrėjo, paaugliai pradėjo grasinti imsiantys dar labiau šėlti. „Internetinėje erdvėje mačiau ne vieną jaunuolių grasinimą pradėti kelti dar didesnį triukšmą. Klaipėdos gatvėje gyvenanti moteris man papasakojo, jog šį savaitgalį gyventojai neapsikentę patys išėjo jų raminti ir netgi supjaustė mopedų padangas, kad šie daugiau nebetriukšmautų“, – kalbėjo Savivaldybės tarybos narė R. Kernagienė.

„Bangos“ redakcijoje telefonas taip pat netilo: gyventojai įpykę nebežino, ką daryti. „Šiandien ir vėl esu neišsimiegojęs, nes triukšmas netilo iki pirmos nakties, teko kviesti policiją“, – pasakojo Klaipėdos gatvės gyventojas Julius Adomkus.

Naktį turėjusi patruliuoti policija, to nedarė. Pasak G. Radzevičiaus, problemos taip greitai nepavyks išspręsti: „Važinėti mopedais Klaipėdos gatve mes neuždrausime ir niekaip to nesukontroliuosime.“

R. Kernagienė teigė visko taip nepaliksianti, todėl pirmadienį ji kreipėsi į Saugaus eismo komisiją su prašymu prie Gargždų kultūros centro įrengti ženklą, draudžiantį naktį (nuo 22 val. iki 7 val.) statyti dvirates motorines transporto priemones.


  • Triukšmas labai kenkia žmogaus sveikatai, todėl specialistai stengiasi visuomenei padėti suprasti, kaip yra svarbu tinkamai pailsėti. „Šiandien mes jau gyvename triukšmo epidemijos laikotarpiu, tačiau ne visi supranta, kokią žalą tai daro mūsų sveikatai“, – aiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė.
  • Pasak medikų, ilgalaikis triukšmas pirmiausia pakenkia imuninei, nervų, širdies ir kraujotakos, virškinimo trakto sistemoms, o vėliau sutrinka klausa.
  • Mokslininkai teigia, kad nuolat būnant aplinkoje, kurioje triukšmo lygis siekia nuo 90 iki 110 decibelų, žmogus gali apkursti, o tokį triukšmą sukelia motociklai ir mopedai.
  • Dienos metu (nuo 7 val. iki 19 val.) triukšmo lygis gyvenamosios ir visuomeninės paskirties patalpose negali viršyti 55 decibelų, o naktį (nuo 22 val. iki 7 val.) – 45 decibelų.

Edita STARKOVAITĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content