Kaip būti išgirstiems? Kalbėkime apie iššūkius ir randus pasitelkdami meną bei kūrybiškumą.

Spalio 18 d. minima Europos sąjungos institucijų kovos su prekyba žmonėmis diena. Ši data – skaudi prisiminti nukentėjusiems ir jų šeimų nariams. Vis dėlto minėtina diena teikia viltį stebint NVO, valstybės institucijų bei menininkų bendradarbiavimą vykdant prekybos žmonėmis prevenciją bei teikiant paslaugas nukentėjusiems.

Prekybos žmonėmis temą dažnai stumiame į paribius mąstydami taip: „Prekyba žmonėmis – ne apie mane. Vergovė, juk kažin kada jau baigėsi. Dabar pasaulio žmonės – išsilavinę, pažangūs, informacinės technologijos juk viską fiksuoja…“Realybė yra truputį kitokia. Ar žinojote, jog Lietuvoje šiuo metu vyksta daugiau nei70 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis atvejų: seksualinio išnaudojimo, darbo be atlygio, vertimo daryti nusikaltimus gabenant uždraustus daiktus ar prekes. Daugiau nei 150 nukentėjusių asmenų šiuo metumūsų šalyje naudojasi kompleksinės pagalbos paslaugomis, skirtomis žmogui grįžti į normalų ir orų gyvenimo ritmą po išgyventų prekybos žmonėmis patirčių.

Kompleksinė pagalba nukentėjusiems, kurią teikia Nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis (toliau – NAPPŽ) nariai, yra svarbus, tačiau labai status laiptelis siekiant pagyti ir atsigauti po prekybos žmonėmis patirties. Pirmojo laiptelio – prevencijos – taip pat privalome neužmiršti. Tik vystydami dialogą su bendruomenėmis, galime sumažinti potencialių aukų skaičių, o nukentėjusieji pagalbą gautų per kuo trumpesnį laiką.

Minint ES kovossuprekybažmonėmisdienąvykoprevenciniai-informaciniaidialogosuvisuomenerenginiaivisojeLietuvoje: Vilniaus miesteirrajone, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje. Organizacijų atstovai ir savanoriai, moksleiviaibeiLietuvospolicijospareigūnaikalbinoirdalinoinformacinęmedžiagą Vilniaus oro uoste, prekyboscentruoseirautomobiliųstovėjimoaikštelėse.DialogąsuvisuomeneNAPŽŽ nariai vystė pasitelkdami ir meninę raišką.

KazioBinkioteatroaktoriųgrupė,bendradarbiaudamasuorganizacijaLietuvos Caritas,sukūrėspektaklį„Spąstai“. Taikomojoteatrokūrėjaiiratlikėjaiįtaigiaipavaizdavosituacijas, kuriosežingsnis po žingsnioscenųherojaipasijuntabesantysprekiautojųžmonėmispinklėse. Teatro grupėplanuojašiospektaklioparodymusorganizuotimokykloseirbendruomenėse.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (toliau – KOPŽI) spalio 18-ąją paminėjo atidarydamas fotografijų parodą„Paslėptos istorijos“ Kaune. Fotografijos atskleidžia tą socialinės tikrovės sluoksnį, kuris kasdienybėje yra nematomas. Gatvės fotografas Remis Ščerbauskas sukūrė smurtą ir prievartą išgyvenusių asmenų portretų ciklą, kuris eksponuojamas kaip kinetinė fotografijų instaliacija. „Remiantis pernai metų statistiniais paskaičiavimais, šiuolaikinė vergovė pasauliniu mastu yra palietusi apie 50 mln. žmonių, kurie yra priversti dirbti prieš savo valią ir/arba sudaryti priverstinę santuoką.Šių problemų egzistavimo pripažinimas ir matymas gali pakoreguoti žmonių suvokimą apie tai, koks sudėtingas yra „normalus pasaulis“ – čia slypi ir išgyvenusiųjų asmenų portretų parodos vertingumas.Išgyvenusiam smurtą žmogui būti pamatytu reiškia labai daug. Tai patvirtinimas, kad jis egzistuoja čia ir dabar su mumis, tarp mūsų, tai leidžia pasijusti vertu oraus gyvenimo“, – apie fotografijų parodą, kuri buvo kuriama 2 metus, ir jos tikslą papasakojo Kristina Mišinienė, KOPŽI vadovė. Parodą iki spalio 30 d. galimaapžiūrėtibuvusioCentriniopaštopastate,dabartiniameArchitektūroscentre. Vėliau fotoparoda keliaus į kitus Lietuvos miestus, LR Seimo rūmus bei universitetus.

Visą parą veikia nemokama pagalbos linija 8 800 91119 nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis Lietuvoje ar užsienyje.

Dovilė Vainorė, NAPPŽ projektų ir komunikacijos koordinatorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių