Ketvirtadienį – pedagogų įspėjamasis streikas

Eimanto Genio (Alfa.lt) asociatyvi nuotr.

Jau šį ketvirtadienį 13-oje Klaipėdos rajono švietimo įstaigų nevyks ugdymas pagal numatytas programas. Pedagogai jungiasi prie kolegų visoje šalyje ir skelbia dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Kol kas Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos bei Vyriausybės susitarimo įgyvendinimui trūksta 62,2 mln. Eur. Tačiau profsąjunga šįkart nusileisti neketina.

Ministerija pamiršo pažadus

„Liepos mėnesį derėjomės su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, pasirašėme abi puses tenkinantį kompromisinį susitarimą. Tačiau ministerija nesugeba užtikrinti sutarties vykdymo, todėl inicijuoja naujas derybas. Galimybės dar kartą nusileisti nematome, todėl ruošiamės dviejų valandų įspėjamajam streikui“, – spaudai išplatintame pranešime teigia Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Anot jo, svarbu paminėti, jog šių metų susitarimas nesprendžia švietimo sistemos problemų iš esmės. „Iki 2025 metų privalome turėti tvarią ir pažangią sistemą, kurioje vyktų mokytojų rotacija, ateitų nauji motyvuoti mokytojai. Derybos dėl kitų metų biudžeto tėra mažas, tačiau svarbus žingsnelis į priekį“, – sako E. Milešinas.

Pirmininko teigimu, švietimo sistemos darbuotojai sulaukia politikų replikų dėl mokyklų tinklo optimizavimo, tačiau tai neatspindi Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos ilgalaikės vizijos ir esamos situacijos vertinimo.

Užims kitomis veiklomis

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga vienija daugiau nei 10 tūkst. narių visoje Lietuvoje ir yra didžiausia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai priklausanti profesinė sąjunga. Būtent šiai profsąjungai priklauso ir nemažai Klaipėdos rajono pedagogų. Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė, Gargždų „Minijos“ progimnazijos anglų kalbos pedagogė Renata Anužienė „Bangą“ informavo, kad prie įspėjamojo streiko prisijungs 12 rajono mokyklų ir 1 lopšelis-darželis.

Mokyklose įspėjamasis streikas vyks nuo 8 iki 10 val., o lopšelyje-darželyje nuo 7 iki 9 val. „Kada mokiniai tądien atvyks į švietimo įstaigas, kiekviena mokykla sprendžia individualiai. Tai įstaigos administracijos kompetencija. Žinoma, mieste gyvenantys vaikai tikriausiai galėtų ateiti apie 10 val. į pamokas, jei yra galimybė. Tačiau tie, kurie naudojasi pavėžėjimo paslauga, atvyks įprastu laiku ir bus užimti kitokio pobūdžio veiklomis. Dar penktadienį vyko pasitarimas su Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininku Vac­lovu Macijausku, Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėju Algirdu Petravičiumi ir kitais specialistais dėl rekomendacijų įstaigų direktoriams. Atvykusiems vaikams būtų galima vesti profesinio orientavimo valandėles, taip pat galima kviesti policijos pareigūnus, sveikatos specialistus, bibliotekininkus, kurie vestų paskaitas apie atitinkamą sritį. Kaip organizuos ugdymą, priklauso nuo kiekvienos administracijos“, – darkart akcentavo R. Anužienė.

300 rajono pedagogų

Iš viso rajone streikuos apie 300 pedagogų. „Džiaugiamės, kad Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius, įstaigų direktoriai supranta streiko priežastis. Mes reikalaujame, kad Vyriausybė vykdytų kolektyvinę sutartį, tačiau nekovojame nei prieš Savivaldybę, nei prieš rajoną“, – dėstė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė R. Anužienė. Anot jos, svarbu, kad Vyriausybė laikytųsi duoto žodžio, kurį davė dar liepos mėnesį.

Po 62,2 mln. Eur suma slepiasi pažadas 10 proc. pakelti darbo užmokestį pedagogams, taip pat lėšos pagalbos specialistams, kurių trūksta. Be to, buvo žadėta sulyginti ikimokyklinio ir pradinių klasių pedagogų darbo užmokestį. „Skirta lėšų tik vadinamųjų „žirklių“ panaikinimui, tai reiškia, kad nuo sausio 1 d. visi gaus padidintą koeficientą. Tačiau daugiau niekam lėšų neatsirado“, – apgailestavo pašnekovė. Paklausta, ar bus už streiko valandas apmokėta pedagogams, atsakė: „Tai derybų klausimas, paprastai aptariamas po streiko. Tačiau penktadienį vykusiame pasitarime Savivaldybės atstovai buvo nusiteikę geranoriškai. Aišku, pedagogai turės intensyvinti programas, kad nebūtų skriaudos mokiniams. Tikimės, kad bus sumokėta. Kita vertus, tas dviejų valandų įkainis toks minimalus, kad didelės skriaudos nepatirtume ir priešingu atveju“, – svarstė R. Anužienė. Jos nuomone, kol kas kalbėti apie mokytojo profesijos prestižą yra sudėtinga, nes pedagogo darbo užmokestis tolygus pardavėjos ar pagalbinio statybų darbininko, vairuotojo…


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Vaclovas MACIJAUSKAS: „Suprantu pedagogų pasipiktinimą. Pažadai turi būti vykdomi. Šiuo atveju buvo tartasi su Vyriausybe. Be to, susitikę su rajono pedagogais iškart sutarėme, kad jie nekovoja prieš kažką, o kovoja už didesnius atlyginimus ir pan. Nors įspėjamasis streikas truks dvi valandas ir pamokos tuo metu nevyks, pedagogai vis tiek turės išdėstyti ugdymo medžiagą, kitaip tariant, atidirbti vėliau, prisidėti vieną ar kitą pamoką. Kad pedagogo profesija turi būti prestižinė, niekas neabejoja. Tačiau už tai nėra atsakinga vien valdžia, paraleliai turi veikti ir profsąjungos, kitos įstaigos – tai mūsų visų atsakomybė.“

Įspėjamajame streike dalyvauja šios Klaipėdos rajono švietimo įstaigos:

1. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija;

2. Gargždų „Minijos“ progimnazija;

3. Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla;

4. Vėžaičių pagrindinė mokykla;

5. Dovilų pagrindinė mokykla;

6. Agluonėnų pagrindinė mokykla;

7. Šiūparių mokykla-daugiafunkcis centras;

8. Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija;

9. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija;

10. Endriejavo pagrindinė mokykla;

11. Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla;

12. Kretingalės pagrindinė mokykla;

13. Kretingalės lopšelis-darželis

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių