klaipėdiške muzikologe dr. Rūta Vildžiūniene
Priekulės kultūros centro folkloro ansamblio „Vėlingis“ vadovė R. Vildžiūnienė renginiuose vaišina senoviniu pyragu, tirpstančiu burnoje. Tai „babka“, Žemaitijoje buvusi labai populiari prieškariu.
„Kepti „babką“ mano mamai, 92-ejų metų Kazimierai Statkuvienei – didžiausia šventė. Šie jos pyragai neretai keliauja į užsienį, kad primintų Lietuvos skonį“, – linksmai dėstė muzikologė.
Prieš 20 metų garbaus amžiaus klaipėdiškė K. Statkuvienė sumanė iškepti pyragą – „babką“, kokį mama per Velykas kepė tarpukariu. Ji atkūrė senovinio pyrago receptą ir į visas šeimos šventes, renginius atsineša ne tortą, bet šį savo gardėsį. Jis visiems labai patinka, nes iš natūralių, kokybiškų produktų, ilgai nesensta, vaišėms nereikia lėkštučių.
„Babką“ kepti išmoko ir dukra Rūta, tačiau ji prisipažino, kad toks gardus ne visada būna. Mama patikino, jog kiekviena šeimininkė turi savo patirtį, intuiciją. Ne iš karto pagal „babunytės“ receptą pasisekė iškepti ir anūkei Agnei – iš pradžių per karštą sviestą supylė į parūgusią tešlą ir ši neiškilo.
Daug eksperimentavo ir garbioji Kazimiera. Norėdama, kad stangresnis pyragas būtų, deda daugiau miltų, jei puresnio nori – mažiau. Ji tešlą maišo mediniu šaukštu – kuo ilgiau, tuo skaniau.
Kazimieros Statkuvienės „babkos“ receptas
- Reikia 100 g mielių, 300 g margarino ar sviesto, 3 stiklinių cukraus, 200 g razinų, 4 kiaušinių, iš kurių vieno baltymą atskirti „babkos“ papuošimui, pakelio vanilinio cukraus, apie 1 kg miltų – kad tešlą būtų galima gerai išmaišyti mediniu šaukštu.
Tešlos paruošimas. Mieles su keliais šaukštais cukraus ištrinti ir įpilti puoduką pieno arba vandens, įberti miltų – tiek, kad pasidarytų kaip tiršta grietinė. Padėti šiltai, kad mielės parūgtų.
Ištirpinti margariną arba sviestą ir išmaišyti su parūgusia tešla (neturi būti karštas).
Cukrų, vaniliną, kiaušinius gerai išplakti ir supilti į parūgusią į tešlą. Suberti miltus, išmirkytas razinas. Viską geri išmaišyti ir padėti šiltai, kad tešla gerokai pakiltų.
Pakilusią tešlą dėti į kepimo skardą ir kepti apie valandą. Pirma iki 180 C temperatūros įkaitintoje orkaitėje, vėliau – 120 C.
Skarda gali būti kekso formos, tik didesnė.
Papuošimui kiaušinio baltymą išplakti su citrinos rūgštimi ir cukraus pudra. Atvėsusį pyragą aptepti ir apibarstyti torto puošimui skirtais „pipiriukais“.
Virginija LAPIENĖ