Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka – Skaitymų inovatorė

Agluonėnų etnografinėje sodyboje liepos mėnesį – pokarantininis kūrybiškas J. Lankučio bibliotekos darbuotojų susirinkimas.
„J. Lankučio bibliotekos inovatyvi darbuotojų komanda Skaitymo inovatorės vardo nusipelnė, nes tai daro nuosekliai. Ypač 2020 metais, esant ekstremaliai situacijai, pasiteisino visi mūsų sumanymai ir veiklos. Metai buvo sėkmingi“, – įsitikinusi D. Ciparienė.

Skaitantys žmonės – išmintingi, įdomūs, kritiški. Jie auga patys ir augina mūsų visuomenę. Tokią, kurioje visi norime gyventi. Šios pozicijos laikosi Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka ir filialai, kurių skaitytojai praėjusią vasarą itin aktyviai dalyvavo „Vasara su knyga“ surengtose „Skaitymo iššūkio“ varžytuvėse. O šių metų birželio mėnesį bibliotekos darbuotojai pasidžiaugė skaitymo skatinimo rezultatu. Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija J. Lankučio biblioteką nominavo Skaitymų inovatorės nominacija. Beje, tai jau ne pirmasis įvertinimas: 2017 m. biblioteka laimėjo Inovatyvios bibliotekos nominaciją. Tarp Klaipėdos apskrities bibliotekų vėl užimta 1-oji vieta ir gauta prizų bei diplomų, kuriuose teigiama, kad J. Lankučio bibliotekoje yra daugiausia „Skaitymo iššūkį“ įveikusių skaitytojų, perskaičiusių daugiausia knygų. Apie išskirtinius bibliotekos projektus kalbamės su J. Lankučio bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, l. e. direktoriaus pareigas Diana Cipariene.

Projekto rezultatai džiugina

– Prasmingas bibliotekos projektas „Misija Knygnešys – Klaipėdos rajono bibliotekose“, nuskambėjo visoje Lietuvoje. O kaip Jūs vertinate projekto rezultatus? 

–2020 m. biblioteka įgyvendino projektą „Misija Knygnešys – Klaipėdos rajono bibliotekose“, kurį finansavo LKT bei rajono Savivaldybė. „Misija Knygnešys“ 2017–2019 m. buvo inicijuojamas Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD), o pernai atkeliavo į Klaipėdos rajoną. Bibliotekos fondai pasipildė naujais, aktualiais leidiniais, kuriuos padovanojo projekto knygnešiai; surengta ir nufilmuota dvylika susitikimų su profesionaliais įvairių meno sričių kūrėjais – projekto knygnešiais (rašytojais, kultūros, šokio, muzikos, dramos atstovais) bei sukurtos dokumentinės laidos. Jos, paskelbtos bibliotekos „YouTube“ kanale, pasiekia atokiausių vietovių bendruomenių ir išeivijos narius. Dėl šio projekto išaugo centrinės bibliotekos ir filialų lankytojų skaičius, knygnešių dovanotų ar rekomenduotų knygų skaitymas, padaugėjo naujų prenumeratorių ir projekto veiklų peržiūrų Jono Lankučio viešosios bibliotekos, „Misija Knygnešys“ „Facebook“ puslapiuose ir J. Lankučio VB „YouTube“ kanale, taip pat informacijos galima rasti Klaipėdos krašto radijo „RadijoGAMA“ įrašuose.

20 metų – permainos 

– J. Lankučio biblioteka imli naujovėms: transliuojate įdomius e.susitikimus? Per pastaruosius du dešimtmečius įveikėte ne vieną modernizavimo iššūkį?

– Per bibliotekos feisbuko puslapį tiesiogiai transliuoti e. susitikimai: „Kūrybinės haiku dirbtuvės“ su poetu, dramaturgu, aktoriumi Mindaugu Valiuku. Susitikimo metu kūrėjas supažindino su haiku atsiradimo istorija, geriausiais pasaulio haiku, mokė, kaip pačiam jį sukurti bei rašė pastabas naujai „iškeptiems“ poetams. Tiesiogiai iš Kanados žurnalistė, knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ autorė Gražina K. Sviderskytė virtualiems bibliotekos skaitytojams pristatė knygą, atskleidė daug įdomių, nežinomų ir dokumentais pagrįstų faktų apie „Lituanicos“ skrydį, pasiruošimą jam, lakūnų žūties aplinkybes. 20-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės šūkis „Kaip pasikeitėme per 20 metų?“ Per 20 metų Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka keitėsi tiek savo erdvėmis, tiek paslaugomis. Apie tai sukurtą vaizdo įrašą galima pamatyti Lankučio VB „YouTube“ kanale. Biblioteka paskelbė akciją „Medeliai bibliotekai/knygai“, trukusią visą savaitę, įprasminant medį kaip knygos pradžią. Kvietė ir savo skaitytojus pasodinti medelį.
Visą savaitę buvo galima stebėti nuotolines edukacijas „Prikelkime knygą antram gyvenimui“ ar „Knygos viršelio kūrimas ir dekoravimas“ Veiviržėnų filiale. Savaitės šūkis paskatino į skirtingas bibliotekos veiklos sritis pažvelgti per 20 metų istorijos prizmę, atgaivinti prisiminimus, todėl kvietė į virtualias parodas „Gera prisiminti“ Drevernos filiale, „10-ies metų prisiminimai“ Endriejavo filiale, „Laikas su knyga“ Daukšaičių filiale ir kt. Bibliotekininkių konkursai „Mano knygų lentyna“ Dovilų filiale, „Įmink knygos pavadinimą“ Lapių filiale, piešinių konkursas „Prisiminus perskaitytą knygą“ Pėžaičių filiale padėjo smagiai ir prasmingai praleisti laisvalaikį. 2020 m. dalyvavome LBD Jaunųjų bibliotekininkų konkurse „O kaip pasikeisime per ateinančius 20 metų“ ir, komisijos nuomone, mūsų bibliotekos sukurta ateities vizija tapo laimėtoja. 

Jaunuomenė imli akcijoms

–Skatinate jaunuomenę savanoriauti bibliotekos veikloje?

– J. Lankučio viešoji biblioteka jau daugelį metų priima savanoriauti jaunuolius, kurie nori susipažinti su bibliotekos veikla, teikiamomis paslaugomis, prisidėti prie bibliotekos organizuojamų renginių, transliacijų. 2020 m. jaunosios savanorės rengė kassavaitinę virtualią rubriką „Rekomenduoju knygą“ – skaityti rekomenduodavo įvairaus amžiaus, specialybių, pareigų žmonės; virtualias viktorinas „Knygos, filmai ir…“, „Atspėk knygos pavadinimą!“, kuriose kvietė pasitikrinti savo žinias ir išsiaiškinti, ar atpažins knygas iš pateiktų užuominų ar jausmaženklių. Įdomus mūsų sumanymas – akcija „Skaitome su savanore“. Nuo 2021 m. sausio mėnesio pradėjome bendrauti su Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokine Aušrine Minelgaite, tapusia bibliotekos savanore. Tai buvo nemažas išbandymas, kadangi karantino metu galime bendrauti ir dėliotis darbus tik nuotoliniu būdu. „KarAntino skaitymai“ – tai smagus konkursas, kurio metu skaitytojai dalijosi savo knygų skaitymų filmukais. Konkursas sulaukė pasisekimo, filmavosi ne tik skaitantys vaikai, jų broliai ir seserys, bet ir šeimos augintiniai. Konkurso koncepcija – interaktyviai dalintis skaitymo malonumais namuose. Filmuotų vaizdelių nuorodas rasite mūsų bibliotekos feisbuko puslapyje. J. Lankučio viešoji biblioteka tradiciškai dalyvavo XIX Žemaitijos bibliotekininkų sporto sąskrydyje, kuris vyko Jurbarko rajone, Raudonės pilyje. Viešoji biblioteka atstovavo Klaipėdos rajonui – Keturių vandenų kraštui, kvietė atspėti žemaitiškus ir lietuvininkų žodžius bei įsiamžinti fotosesijoje, o skatinti skaityti ir pažinti savo kraštą ragino dovanodami rajono leidinius.

Pabaigai dar kartą noriu akcentuoti naujausią mūsų bibliotekos knygelę „PA-SI-KA-TISKAI-TI-NĖ-JI-MAI“. Tai rajono literatų kūrybos rinktinė vaikams, o jos virtualų pristatymą rasite čia:

Parengė Vita VITAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių