Klientus gąsdina higieną ignoruojantys pardavėjai

Gargžduose veikia nemažai parduotuvėlių, kuriose prekiaujama mėsos gaminiais. Produkcija gyventojai nesiskundžia, tačiau jų akis bado elementarios asmens higienos ir darbo kultūros stoka. Pasirodo, net XXI amžiuje yra tokių prekeivių, kurie be apsauginių pirštinių ir pinigus ima, ir vytintas dešreles, kiaulių ausis sveria.

Kokybę nustelbė pažeidimai

„Bangos“ redakcijoje apsilankiusi gargždiškė Alma (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) pasakojo, kad iš pažįstamų atsigirdusi apie vieną iš Gargžduose veikiančių mėsos kioskelių, esą gaminiai ten ir pigūs, ir labai gardūs. „Nusprendžiau užsukti. Nuvykusi net išsižiojau, kioskas buvo sausakimšas žmonių. Pamaniau, vadinasi, tikrai geri produktai, jei toks populiarumas. Kai priėjo mano eilė, paprašiau, kad pasvertų vytintų dešrelių ir kiaulių ausų. Nustėrau, kai pamačiau, kad be apsauginių pirštinių plikomis rankomis, pardavėja ėmė ir pinigus, ir nesupakuotus gaminius.

„Jei skaitytojas pastebėjo higienos pažeidimų, mus gali informuoti atvira linija tel. 8 800 40403 arba 35 02 42, el. p. klaipedosa@vet.lt. Gavę konkretų nusiskundimą, atliekame patikrinimus“, – dėstė Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas A. Bauža.

Buvau priblokšta. Šiuolaikinėje visuomenėje, kai taip akcentuojama higienos svarba, daromi tokie grubūs pažeidimai. Nepamirškime, kad pinigai – didžiausi bacilų nešiotojai. Per kiek žmonių rankų jie pereina? Grįžusi namo kruopščiau ploviau dešreles, tačiau, prisipažinsiu, skonį sugadino pardavėjos elgesys“, – piktinosi Alma. Ji pridūrė, kad daugiau į šį kioską jokiais būdais nebeužsuksianti.

Būtinos apsauginės pirštinės

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža akcentavo, kad pardavėjai privalo laikytis asmens higienos ir darbo kultūros. Imti nesupakuotą produkciją jie turi vienkartinėmis pirštinėmis. Anot jo, svarbu vadovautis Mažmeninės prekybos taisyklėmis, taip pat dirbti pagal Lietuvos higienos normą 15 (2005 m.). Pastarosios 28-ame punkte nurodoma, kad maistas, skirtas vartoti be šiluminio apdorojimo ar plovimo, parduodamas supakuotas arba apsaugotas taip, kad laikant parduotuvėje ar pirkėjui renkantis nebūtų užkrėstas ar užterštas. Nepakuotam maistui turi būti skirti pakavimo maišeliai ir įrankiai. 29-ame punkte akcentuojama, jog nepakuota šviežia mėsa, paukštiena, žuvis bei gatavi maisto produktai, skirti vartoti be plovimo ar šiluminio apdorojimo, gali būti liečiami tik tam skirtais įrankiais arba mūvint apsaugines pirštines.

Baudos iki 1 000 Lt

Higienos normas pažeidžiantiems pardavėjams, anot A. Baužos, skiriamos baudos pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 42 straipsnį. Higienos norminių aktų bei Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo 50 iki 200 Lt ir baudą pareigūnams – nuo 50 iki 500 Lt.

Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, – užtraukia baudą piliečiams nuo 50 iki 500 Lt ir pareigūnams – nuo 200 iki 1 000 Lt.


  • Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra SYMINIENĖ: „Tomis pačiomis rankomis, t. y. be apsauginių vienkartinių pirštinių (ar nenusiplovus) imti nepakuotus gatavus ir žalius maisto produktus, pinigus, gal dar ir šluotą ar grindų plovimo priemones tikrai yra nepriimtina. Toks pardavėjų elgesys kelia riziką užteršti pardavinėjamus maisto produktus įvairiais, net ir ligas sukeliančiais, mikroorganizmais. Kodėl kartais neatsakingai elgiasi pardavėjas? Sunku pasakyti, ar nesupranta, ar nenori suprasti, ar jam nusispjaut į kito žmogaus sveikatą… Tokie dalykai labai liūdina. Ypač, kai elementarių reikalavimų nevykdymas kelia minėtą riziką kito žmogaus sveikatai. Juk pirkdamas maisto, jis gali nusipirkti ir ligą.“

  • Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Ina KAREČKAITĖ: „Sunku patikėti, kad šiais laikais dar yra tokių pardavėjų. Be komentarų. Tai parodo pirmiausia pačios pardavėjos kultūrą. Pati dažniausiai perku produktus didžiuosiuose prekybos centruose, kuriuose tokių pažeidimų neteko pastebėti. Kai tomis pačiomis rankomis sveriamos vytintos dešrelės, rūkytos ausys ir skaičiuojami pinigai, galima užsikrėsti pačiomis įvairiausiomis ligomis: ir virusinėmis infekcijomis, ir kt. Jei pardavėja dar nusičiaudėjo į tą ranką, tai pasekmės gali būti išties liūdnos. Be to, tik įsivaizduokime, per kiek rankų pereina pinigai. Tad nepamirškime plauti rankų, tai paprastas, tačiau labai efektyvus būdas apsisaugoti nuo daugelio ligų.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content