Knyga apie „Bangos“ miestą – ir bibliotekoje
17-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė „Tu esi biblioteka“ buvo gausi renginių ir mūsų rajone. Prasidėjusi pirmadienį J. Lankučio bibliotekoje nuotraukų parodos „Aš+knyga+šypsena“ pristatymu, antradienį skaitytojus pakvietė į susitikimą su knygos „Gargždai. Futbolas. Banga“ autoriumi Remigijumi Riekašiumi. Tikrosios šios knygos sutiktuvės vyko futbolo klubo „Banga“ 50-mečio šventėje, tačiau bibliotekos skaitytojus ji pasiekė tik dabar. Gal todėl, kaip juokavo renginį moderavusi J. Lankučio bibliotekos Informacinio skyriaus vedėja Živilė Markutė-Armalienė, susirinkusiųjų negausu, kad futbolininkai šią knygą dar tebeskaito.
Remigijus Riekašius, pats vaikystėje ne vienerius metus gainiojęs futbolo kamuolį „Bangos“ aikštėse, dabar dirba Klaipėdos universitete, yra socialinių mokslų daktaras, tačiau susidomėjimo futbolu neprarado. Daugiau kaip 10 metų yra keliavęs kartu su „Bangos“ futbolo klubu ir save įvardija kaip neoficialų šio klubo atstovą spaudai. Taigi gyvų įspūdžių, kelionių akimirkų, nuotraukų jau buvo susikaupę nemažai. Pati knygos idėja, kaip teigė autorius, sugalvota savanorių, o klubas ją, pažymėdamas gražų futbolo jubiliejų, tik realizavo. Juk niekas nepaneigs, kad Gargždai – futbolo miestas. Suskaičiavus visus komandų narius, dabar futbolą žaidžia daugiau kaip 400 žmonių. Yra vyrų ir merginų komandos, o kiek dar įvairaus amžiaus vaikų grupių. Daug gargždiškių šeimomis susiję su „Banga“, žaidę patys, dabar jau jų vaikai ar anūkai bėgioja po aikštę. Tarp mūsų vaikšto ir daugiausia sezonų „Bangoje“ žaidęs Eugenijus Kundrotas, ir paauglių dievaitis, stebinęs savo rezultatyvumu, Aurelijus Staponka. Panašu, kaip pasakytų ne vienas, kad futbolas jau yra gargždiškių genuose.
Atskira tema pokalbyje ir knygoje tapo „Bangos“ komandos aistruoliai. Vien ko vertas garsusis šūkis „Kas laimės…“, žinomas visoje Lietuvoje. R. Riekašiui pavyko išsiaiškinti ir šio šūkio autorystę, kuri priklauso Lukošių šeimai, taip pat pavadinimo kilmę. Juk buvo ir „Silikatinis“, ir „Danga“. Kad Gargžduose futbolas tikrai mėgstamas, rodo ir sirgalių amžius, kuris yra nuo 14-os iki 80-ies. Emocijos ir palaikymas tiesiog stulbinantys. Autorius ne tik papasakojo knygos atsiradimo priešistorę, bet ir tai, kas liko nutylėta, kokie pasakojimai jau tapo savotiškomis legendomis, tačiau negalint patikrinti faktų, knygon nepateko. Mat faktų tikrumas – viena iš svarbiausių autoriaus nuostatų.
Gilindamasis į Gargždų futbolo istoriją R. Riekašius atrado šaltinių, pagrindžiančių faktą, jog futbolas Gargžduose buvo populiarus ir tarpukariu. 1925 m. jau minima stipri žydų vyrų komanda „Makabi“. Tad autorius daro prielaidą, jog Gargždų futbolui apskritai gal jau ir visas devyniasdešimt.
O „Bangos“ klubo era prasidėjo nuo Gargždų statybinių medžiagų kombinato, paprasčiau vadinamo silikatiniu. Tad jame dirbęs direktorius Jonas Džervus knygos autoriui buvo tikras atradimas. Iš šio žmogaus pasakojimų atgimė visa futbolo klubo pradžios istorija. Apgailestaudamas autorius sakė, jog šią knygą reikėję rašyti prieš 20–30 metų, kol dar gyva buvusi vyresnioji pokario karta. Daug pasakojimų, unikalių nuotraukų jau nuėję užmarštin. Apskritai sumanymas buvęs pakalbinti apie 50 žmonių, realiai pavyko tik 30. Knygoje daug pagarbos ir dėmesio tiems, kurie kūrė ir stiprino „Bangą“, kurie ją norėjo matyti tarp geriausiųjų. Tai legendinis futbolo treneris Michailas Terentjevas ir jo auklėtiniai, dabar tęsiantys savo mokytojo darbus.
Leidinį labai pagyvina autentiški futbolo pasaulio žmonių pasakojimai, šmaikščios istorijos, kurias, kaip prisiminė R. Riekašius, neretai jie galėdavo pasakoti valandų valandas. Solidumo, istorinio tikrumo knygai suteikia ir įvairaus laikotarpio nuotraukų gausa, kurių autoriai daugiausia yra ilgametis „Bangos“ vadovas P. Mickus, V. Skuodas, kiti futbolo aistruoliai, išsaugoję jas savo asmeniniuose archyvuose. Estetinį knygos vaizdą sustiprina Jurgitos Riekašienės spalvotos nuotraukos, kuriose užfiksuotos šių dienų Gargždų futbolo klubo „Banga“ gyvenimo akimirkos.
Nors knygos „Gargždai. Futbolas. Banga“ pristatyme Jono Lankučio bibliotekoje dalyvavo anaiptol ne futbolą išmanantys žmonės, gal tik vienas kitas toks pasitaikė, tačiau pati knyga, kaip reiškinys, tikrai sudomino. Ir tai, manyčiau, dėl kelių priežasčių. Pirmiausia joje atsiskleidžia mūsų miesto istorija, antra – dar niekas nerašė apie sporto gyvenimą, tai pradžia, be to, kiekvienas čia gali atrasti kažką pažįstamo ir brangaus – savo vaiką, kaimyną ar patį save, galbūt entuziastingai skanduojantį „Kas laimės…“. Juk tai knyga apie mūsų miesto ir rajono žmones.
Dalia DAUGELIENĖ
Juozo GUTAUSKO nuotr.: Knygos „Gargždai. Futbolas. Banga“ autorius R. Riekašius su žmona Jurgita, užfiksavusia šių dienų Gargždų futbolo klubo „Banga“ gyvenimo akimirkas.